Wielkanoc to święto, gdy na stole pojawia się niewiele wegańskich potraw. Możemy to w prosty sposób zmienić, proponując gościom roślinne menu, wzorowane na tradycyjnych daniach. Sprawę ułatwią nam warzywa strączkowe, korzeniowe i słodkie owoce – to dzięki nim świąteczna kuchnia stanie się zdrowsza i lepiej dopasowana do naszego stylu życia.

 

Wielkanocne zupy

Kwaśne i aromatyczne, pyszne i pachnące na cały dom! Jaki przepis na żur jest najlepszy? A kapuśniak, jaki jest jego sekretny składnik? Naszymi przepisami przekonamy Was, że najlepsze są lekkie i delikatne zupy pachnące przyprawami. Oczywiście całkowicie roślinne, a przy tym opierające się na tradycyjnych wielkanocnych potrawach.

Wielkanocne przekąski

Gdy cały stół ugina się od tłustych i ciężkich potraw, po jakie przekąski sięgnąć? Podpowiadamy Wam, po jakie dania sięgnąć, aby przez całe święta czuć się lekko i zdrowo. Faszerowane warzywa, sałatki i małe, pomysłowe kąski przypadną do gustu nie tylko weganom.

Wielkanocne dania główne

Co postawić na stole, gdy przyjdzie pora obiadu? Podpowiemy Wam, jakimi daniami oczarować wszystkich i przekonać do roślinnego menu wszystkożerców podczas wielkanocnego spotkania. Te dania oparte są na ziołach i przyprawach tradycyjnej polskiej kuchni. To dzięki nim nasz obiad, dla niektórych zaskakujący, będzie smakował wyśmienicie.

Wielkanocne ciasta i desery

Przygotowanie słodkiego poczęstunku zwykle zajmuje nam najwięcej czasu i wymaga największej precyzji. Czym poczęstować gości, aby byli zadowoleni, a jednocześnie nie mieli wyrzutów sumienia? Ciasta i desery z małą ilością cukru i pysznymi owocami to sprawdzony sposób na udany deser. Znajdzie się też coś dla bezglutenowców! Wielkanocne wegańskie słodkości to przepis na idealny deser - a to on jest przecież zwieńczeniem świątecznego spotkania.