Przepisy z sodą oczyszczoną

1212 przepisów

Soda oczyszczona to potoczna nazwa dla wodorowęglanu sodu. Substancja spotykana w formie proszku posiada właściwości spulchniające. Dodana do ciasta fermentuje rozprężając jego strukturę. Soda oczyszczona najlepiej spulchnia ciasto, gdy użyjemy ją wraz z octem jabłkowym, sokiem z cytryny lub jogurtem naturalnym. Te składniki uaktywniają wydzielanie dwutlenku węgla i dzięki temu wypiek będzie puszysty i sprężysty w dotyku. Zobaczcie przepisy z dodatkiem sody oczyszczonej. 

Przepisy z sodą oczyszczoną

Inne z kolekcji: Środki spulchniające

Soda oczyszczona - zastosowanie 

Soda oczyszczona jest uniwersalnym środkiem chemicznym, który dobrze mieć w domowej szafce. Poza działaniem spulchniającym soda oczyszczona doskonale sprawdzi się jako delikatny środek czyszczący, zneutralizuje przykre zapachy w lodówce oraz usunie przypalenia z garnka. Soda oczyszczona użyta wraz z octem ma delikatne działanie odplamiające i wybielające. Sodą oczyszczoną wyczyścicie fugi i kafelki łazienkowe. 

Soda oczyszczona w kuchni jest głównie wykorzystywana do wypieku ciasta. Jest mocniejsza w działaniu niż proszek do pieczenia. Wystarczy szczypta, aby spulchnić ciasto. Jest to szczególnie ważne, aby nie dać jej zbyt dużo. Inaczej wyczujemy kwaśny smak, który będzie trudny do przełknięcia. Ciasto z sodą oczyszczoną należy natychmiast włożyć do piekarnika, aby bąbelki powietrza nie ulatniały się. 

Uważa się, że soda oczyszczona pomaga w walce ze zgagą (choć długotrwałe dolegliwości wymagają konsultacji lekarskiej), odświeża oddech, dodana do inhalatora złagodzi ból gardła i katar oraz złagodzi oparzenia słoneczne. 

 

 

Artykuły powiązane

drozdze-slider
19.03.2020

Suche drożdże, świeże drożdże czy domowe drożdże - przelicznik i przepis

Drożdże to nieodłączny element dobrze znanych z babci kuchni drożdżówek. Ale czy lepiej wybrać drożdże suche? A może świeże drożdże to bardziej wartościowy wybór? O zaletach obu opowiada Redaktor naczelna "Moje Gotowanie" Renata Chodorowska.

Naturalne środki czyszczące
15.02.2019

Ocet i nie tylko. Jak wykorzystać naturalne środki czyszczące

Ocet, kwasek cytrynowy, soda oczyszczona czy cytryna - naturalne środki czyszczące, które kiedyś były codziennością w polskich domach, dziś wracają jak bumerang. I słusznie! Sprzątanie bez chemicznych, szkodliwych dla środowiska i nas samych środków powinno odejść w zapomnienie. I ta rewolucja w sprzątaniu nie tylko kuchni już trwa! Dowodem jest książka "Naturalne środki czyszczące", której przyglądam się bliżej w cyklu "Kulturalnie kulinarnie".

Jagna Niedzielska
17.01.2019

Jagna Niedzielska i zero waste w kuchni na co dzień

Zero waste, kuchnia hawajska, firma kateringowa, smaki Podkarpacia i staże w restauracjach na całym świecie – kulinarne ścieżki, po których porusza się Jagna Niedzielska, mogą zaskakiwać. Podobnie jak książka „Bez resztek”- Kuchnia zero waste, czyli nie wyrzucaj pieniędzy i jedzenia, która nie jest jedynie zbiorem przepisów na śniadanie czy obiad. W cyklu „Człowiek od kuchni” Jagna Niedzielska przybliża nam styl życia zero waste nie tylko w sferze gastronomii.

Kuchnia w czystości!
15.01.2019

Naturalne środki do czyszczenia kuchni

Jak wyczyścić kuchnię? Skutecznie i naturalnie! Na rynku nie brakuje naturalnych środków, które zapewnią błysk zlewu, czystość naczyń czy zadbane dłonie po sprzątaniu. W cyklu "Dobre rzeczy" przegląd naturalnych środków do czyszczenia kuchni, a także triki na wykorzystanie produktów spożywczych do sprzątania.

Ocet jabłkowy
09.08.2018

Ocet jabłkowy - przepis nie tylko na odchudzanie

W kuchni ocet jabłkowy zajmuje istotne miejsce - przyda się do dressingów, sałatek czy przetworów. Popularnością cieszy się też ocet jabłkowy używany w kuracjach odchudzających - odpowiednio stosowany pomaga zrzucić nadmiar kilogramów. Jak zrobić domowy ocet jabłkowy? Oto przepis i kilka faktów o tym produkcie.