Margaryna - przepisy i zastosowanie

Margaryna - rodzaje

Margaryna to mieszanka tłuszczów, wody oraz - najczęściej - mleka. Jeśli chodzi o stężenie tego pierwszego składnika, może być ono różne - zależnie od firmy i rodzaju margaryny. Istnieje także margaryna bezmleczna - czyli w 100% margaryna roślinna. To wegańska margaryna, która posiada smak podobny do masła. Znakomicie nadaje się do smarowania kanapek, jak również do pieczenia oraz smażenia. Jeśli chodzi o tłuszcz roślinny, wykorzystywany do produkcji, może być to olej słonecznikowy, olej palmowy, olej rzepakowy, kukurydziany, jak też wiele innych. Co więcej, do jej produkcji można wykorzystać również tłuszcz zwierzęcy inny niż mleko - na przykład olej rybi.

Wyróżniamy margaryny twarde i miękkie, które dzielimy także na podgrupy z uwagi na zawartość tłuszczu. Margaryna miękka to ta kubkowa, która najlepiej sprawdzi się na kanapkach. Z kolei margaryna twarda to ta sprzedawana w kostce. Ona zdecydowanie lepiej nadaje się do pieczenia i smażenia. To właśnie z jej pomocą przygotowuje się ciasta, zupy, sosy, pączki i im podobne produkty. Znajdziemy margaryny o zawartości 80% tłuszczu, 70, 60, 50, a nawet 45%. Te miękkie to zwykle te do 60% zawartości tłuszczu. Z kolei margaryny z zawartością tłuszczu od 60 do 80% to wersje twarde, które z wyglądu przypominają masło.

Margaryna czy masło? Co jest lepsze? Ilu ludzi, tyle opinii - niektórzy nie wyobrażają sobie kanapek bez masła, a inni preferują jednak margarynę. Masło produkowane jest z mleka krowiego lub jego przetworów, zaś margaryna także z olejów roślinnych, w procesie utwardzania. Jeśli ktoś ma problemy z cholesterolem, powinien unikać masła - lepiej niech wybierze margarynę, która go nie zawiera. Margaryna polecana jest też osobom starszym.

Przepisy z margaryną

Rolada biszkoptowa z galaretką, muffinki warzywne, słonecznikowiec, sernik krakowski, babki, ciasto z rabarbarem i orzechami, pierniczki, karpatka, brownie - dzięki margarynie jesteśmy w stanie wyczarować mnóstwo wspaniałych dań i deserów! Wersja twarda wybierana jest do pieczenia oraz smażenia, ale również do gotowania (możemy dzięki niej zrobić na przykład pyszną zupę szparagowo-groszkową). Z kolei wersja miękka najlepiej się sprawdza na kanapkach. Margaryna do pieczenia od lat jest składnikiem przeróżnych ciast z owocami, masami czy tortów.

Możemy dzięki niej przygotować między innymi pyszne pączki, ale też na przykład pieczonki - czyli danie jednogarnkowe, obiadowe. Jest to zatem wszechstronny składnik. Jeśli w domu jest margaryna, przepisy pozwalają wykonać wiele dań i deserów - warto ją zatem zawsze mieć w lodówce!

Czym jest margaryna wegańska?

Margaryna wegańska to margaryna oparta na olejach roślinnych, a więc pozbawiona mleka. To znakomita alternatywa dla masła, która przydaje się w domu. Tłuszcze roślinne, z których jest złożona, sprawiają, że nie tylko dorównuje, ale wręcz przebija masło, jeśli chodzi o kwestie prozdrowotne. Oczywiście, nie dotyczy to wszystkich produktów dostępnych na rynku, jednak na pewno ich dużej części. Margaryna taka zawiera sporo witaminy A i D, a także jedno i wielonienasycone kwasy tłuszczowe.

Wiele produktów posiada skład wzbogacony o jeszcze jakieś dodatki, by oddziaływały dodatkowo na jakiś układ czy wspomagały pracę któregoś z narządów. Z czego składa się taka wegańska margaryna? Skład zostaje zawsze dokładnie opisany na opakowaniu - warto więc poświęcić kilka chwil, by dobrze się z nim zapoznać i zdecydować się na taki rodzaj produktu, który będzie najlepiej odpowiadał naszym potrzebom.

Polecane przepisy