Obecnie parowar kojarzy się najczęściej z urządzeniem elektrycznym, które posiada regulator czasowy (tzw. timer) oraz dwa lub trzy pojemniki. Często dodatkowo posiada półkę na jajka. Częstym argumentem do kupna parowaru jest chęć zmiany diety na zdrowszą i spożycia większej ilości warzyw. Parowar jest również często kupowany przez osoby posiadające specjalne zalecenia żywieniowe albo przez rodziny, które chcą karmić dzieci odżywczymi posiłkami. Przyjrzeliśmy się, jak gotować w parowarze, aby posiłki były smaczne i zdrowie.

Parowar – jaki parowar?

Na rynku znaleźć można parowar z tworzywa sztucznego lub z materiałów sztucznych łączonych ze stalą. Dodatkowo parowar jest zaopatrzony w timer mechaniczne lub elektroniczne z cyfrowym wyświetlaczem, który ułatwia kontrolę czasu. Ciekawostką jest, że parowar może mieć nawet wbudowaną krótką książkę kucharską. Z pewnością przyspiesza to decyzję, na co ma się ochotę w danej chwili. Warto wiedzieć, że parowar również posiada różną moc. Najmniejsza dostępna moc parowaru to 400 W. Najbardziej zaawansowane parowary elektryczne posiadają nawet pięciokrotnie większą. Można się domyślać, że im większa moc urządzenia, tym krótszy czas przygotowania posiłku. Parowar często posiada pojemnik do gotowania jajek oraz miejsce przeznaczone na produkty sypkie. Ciekawostką jest, że niektóre parowary posiadają słoiczki do przygotowywania deserów na parze. W tych pojemnikach przeznaczonych do sypkich składników, można zrobić dietetyczny omlet. To dowód, że parowar posiada wiele możliwości. Ponadto przydatną funkcją może okazać się opóźnienie startu oraz podtrzymywanie temperatury. Parowar dostosowany jest do możliwości mycia w zmywarce. Wskaźnik poziomu wody podpowiada zużycie wody. Parowar w wielu przypadkach posiada możliwość dolewania wody podczas parowania jedzenia. Warto prześledzić ofertę sklepów i dobrać parowar do swoich potrzeb oraz zasobności portfela.

Parowar - jak układać produkty w parowarze?

Parowar, który posiada piętra umożliwia gotowanie kilku produktów jednocześnie. Wiele osób chcąc przygotować rodzinny obiad, zastanawia się, w jaki sposób układać produkty w parowarze. Podstawowa zasada wskazuje, aby składniki potrzebujące najdłuższego gotowania były na samym dole. Do tych produktów zaliczają się różnego rodzaju mięsa i twarde warzywa np.: buraki. Poziom wyżej przeznaczony jest dla produktów niewymagających długiego gotowania. W tym zakresie znajdują się warzywa i ryby. Warto pamiętać, aby produkty o intensywnych zapachach nie leżały obok składników łatwo przyjmujących aromaty. Jeżeli chcemy ugotować rybę z warzywami w parowarze, to warzywa powinny znaleźć się o piętro wyżej. Jeżeli zależy nam na oddzielaniu zapachów poszczególnych produktów, to warto mięso i ryby zamykać w folii aluminiowej lub papierze do pieczenia.

Parowar – jak ugotować ryż w parowarze?

Parowar coraz częściej posiada pojemnik do gotowania ryżu. Aby parowar ugotował ryż idealnie na sypko, powinno się go dokładnie opłukać ze skrobi. Ryż należy umieścić w specjalnym kubeczku i zalać taką ilością wody, aby przykryć go w całości. W wielu przypadkach producenci parowarów wskazują, że wody powinno być nawet dwukrotnie więcej niż ryżu. Pojemnik z ryżem powinno się umieścić na najwyższym poziomie parowaru. Od czasu do czasu ryż należy wymieszać, choć lepiej robić to w dużych odstępach czasu. Ogrzany parowar lepiej, żeby nie tracił temperatury. Należy też kontrolować poziom wody w parowarze i w razie potrzeby ją dolewać. Ważne, aby nie wyjmować ryżu z pojemnika od razu po ugotowaniu, należy pozostawić go na kilka minut, aby „odpoczął”. Ryż na parze powinien być gotowany około trzydzieści minut. Dłużej gotować się będzie ryż brązowy oraz ryż dziki. Parowar będzie gotować je nawet godzinę.

Parowar - jak zrobić rybę w parowarze?

Parowar to urządzenie, które przygotuje z powodzeniem dietetyczną rybę. Świetnie sprawdzi się do gotowania na parze łosoś, dorsz albo pstrąg. Aby nadać smaku ryby należy wcześniej ją zamarynować, najlepiej przez kilka godzin. Łosoś świetnie smakuje z gałązkami tymianku albo rozmarynu oraz plastrami cytryny. Miłośnicy bardziej egzotycznych smaków mogą przyprawić łososia imbirem lub papryczką chilli. Rybę należy ułożyć na najniższym poziomie parowaru. Pstrąg natomiast świetnie smakuje z natką pietruszki i sokiem z cytryny. Dorsz natomiast idealnie smakuje z dużą ilością czosnku. Aby nadać rybie smaku można przyprawy wrzucić do zbiornika z wodą. W ten sposób liść laurowy, ziele angielskie a nawet goździki dodadzą aromatu potrawie. Następnie ustawić minutnik na około 15 minut. W międzyczasie należy kontrolować stopień ugotowania ryby. Parowar sprawia, że ryba jest delikatne w smaku i łatwo rozdziela się na plastry. Przy tym jest niskokaloryczna i zachowuje wszystkie substancje odżywcze.

Zobacz także:  Łosoś wędzony - wartości odżywcze i przepisy 

Parowar – desery

Parowar to nie tylko szansa na stworzenie pysznych dań głównych. Z powodzeniem można przygotować desery ryżowe, puddingi oraz parowańce. Te ostatnie znane również pod nazwą pampuchów. Jest to ciasto drożdżowe, które w sezonie można nadziewać owocami np.: śliwkami, jagodami lub truskawkami. Można również zmiksować owoce i podawać je w formie musu. Poza sezonem można przygotowywać sos na bazie mrożonych owoców. Parowar sprawia, że bułeczki są miękkie, wyrośnięte i łagodne w smaku. Z pewnością trudno będzie poprzestać na jednej.