Zapewne pamiętacie, jak w dzieciństwie nam mówiono, że jak będziemy jeść pestki z arbuza, to nam wyrośnie arbuz w brzuchu. To absolutna bzdura.
Pestki z arbuza nie tylko są jadalne, ale dzięki zawartości wielu cennych substancji, mają zbawienny wpływ na nasz organizm. Zalicza się je do tzw. superfoods – najzdrowszego pożywienia na świecie. W krajach Środkowego Wschodu z pestek produkuje się przekąski, mąkę, a nawet olej. Poznajcie ich najcenniejsze właściwości.

Wartości odżywcze pestek z arbuza

Pestki z arbuza są w smaku nieco gorzkie, z lekkim orzechowym posmakiem. Podobnie jak inne pestki, są dużo bardziej wartościowe niż sam miąższ owocu. Są raczej kaloryczne, bo w 100 g suszonych nasion znajduje się aż 557 kcal.
Maja też sporą zawartość białka i tłuszczu, bo aż 2 razy więcej niż nasiona słonecznika czy migdałów. Tłuszcze zawarte w nasionach arbuza to nasycone, jedno- i wielonienasycone kwasy tłuszczowe oraz kwasy omega-6, który chronią przed zawałem serca, udarem i obniżają poziom "złego" cholesterolu we krwi.

Prozdrowotne właściwości pestek z arbuza

Zawarty w pestkach magnez, żelazo i potas pozytywnie wpływają na prawidłowe funkcjonowanie serca i układu krążenia, a aminokwas o nazwie arginina przyczynia się do obniżenia poziom ciśnienia krwi.
Pestki arbuza zawierają też argininę. To aminokwas, który wspomaga regulację ciśnienia krwi i zmniejsza ryzyko choroby wieńcowej.

W pestkach arbuza znajduje się też sporo związków o właściwościach przeciwutleniających, które chronią komórki, białka i DNA przed atakami wolnych rodników, dzięki czemu zmniejszają ryzyko nowotworów, cukrzycy, chorób układu krążenia, neurodegeneracyjnych i ograniczają przedwczesne starzenie.

W pestek arbuza znajduje się kwas foliowy, który jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania mózgu, układu nerwowego, krwiotwórczego i sercowo-naczyniowego. Pełni także podstawową funkcję w procesach wzrostu, rozwoju i rozmnażania komórek.

W medycynie naturalnej pestki arbuza wykorzystuje się do leczenia infekcji grzybicznych, przy chorobach skóry, układu pokarmowego i oddechowego. Można stosować też kurację z pestek arbuza na wrzody żołądka i kamienie nerkowe. Stosuje się je także do leczenia infekcji układu moczowego i przy nocnym moczeniu.
Dodatkowo olej z pestek arbuza działa ochronnie na komórki wątroby.

Pestki arbuza chronią komórki trzustki i zapobiegają ich obumieraniu. Może to być korzystne w leczeniu cukrzycy.
Dodatkowo zawierają taniny, saponiny i flawonoidy, a także błonnik rozpuszczalny, które pozytywnie wpływają na obniżenie poziomu glukozy we krwi i wzrost poziomu insuliny.

Jak jeść pestki z arbuza?

Jest kilka sposobów na ich przyjmowanie:

  • surowe, razem z arbuzem
  • Wysuszone i zmielone w młynku. Taki proszek warto dodawać do koktajli, czy sałatek.
  • Uprażone w piekarniku 15 minut w 160 stopniach Celsjusza. Można przyprawić je do smaku oliwą, solą, albo inną ulubioną przyprawą. Będą świetną, zdrową przekąską.
  • w postaci wyhodowanych kiełków z pestek

Następnym razem gdy będziecie jeść arbuza, koniecznie odłóżcie pestki do miseczki. Nie do śmietnika.

AdobeStock