Produkcja domowych przetworów z warzyw i owoców trwa w najlepsze. Zamiast kupować nowe słoiki, staramy się wykorzystywać te, które mamy już w domach. Częstym problemem jest jednak pozbycie się zapachu z ich wnętrza. Szklane naczynia często mocno przesiąkają aromatem kiszonek, czosnku czy octu. Mamy prosty patent, jak pozbyć się zapachu ze starych słoików, dzięki któremu słoiki będą czyste i pachnące jak nowe. Wystarczy użyć popularnego i taniego składnika z kuchennej szafki. 

Jak pozbyć się zapachu ze starych słoików

Najlepszym domowym środkiem, zabijającym wszelkie nieprzyjemne zapachy, jest soda oczyszczona. Choć stosujemy ją na wiele sposobów podczas sprzątania, nie każdy wie, że idealnie sprawdzi się ona także do czyszczenia słoików. Wystarczy wsypać po łyżce sody do każdego szklanego naczynia, a następnie zalać je ciepłą wodą i odstawić na 15-20 minut. Po tym czasie wylewamy miksturę i dokładnie myjemy słoik gąbką. Podobne działanie ma również proszek do pieczenia, dlatego możecie spokojnie zastąpić nim sodę.

Jeśli zapach w słoiku wciąż nie zniknął, proces można powtórzyć z mieszanką sody i octu. Ta mikstura powinna usunąć nawet najmocniejsze aromaty.

Sodę można też wymieszać z fusami po parzeniu kawy. Taka pasta nie tylko odświeża, ale przy okazji działa jak peeling, który mechanicznie "ściera" brud i zapach ze szkła. Należy natrzeć mieszanką słoik i odstawić go na 15 minut, a następnie spłukać. 

Inne sposoby na odświeżenie słoików

Soda to nie wszystko. Okazuje się, że w swoich domach mamy też wiele innych, skutecznych odświeżaczy do słoików. Jednym z nich jest węgiel, którego zwykle używamy przy problemach żołądkowych. Należy rozkruszyć 2-3 tabletki węgla aktywnego i wymieszać je z wodą, a następnie zanurzyć w takiej mieszance słoiki i zostawić je na całą noc. Rano płuczemy szkło i dokładnie je myjemy płynem do naczyń.

Jak pozbyć się zapachu z zakrętek do słoików?

Kiedy mamy już czyste i pachnące słoiki, potrzebujemy jeszcze higienicznych zakrętek. Tu ponownie napotykamy problem, gdyż zapachy przetworów często mocno wżerają się w gumową uszczelkę nakrętki. Jak usunąć zapach z nakrętek, aby móc nimi bezpiecznie zamknąć nowe przetwory? Wystarczy dokładnie przetrzeć je sokiem z cytryny. Ten prosty sposób pozwoli odświeżyć wieczko oraz pozbawić je przebarwień i przykrych zapachów.