Jesienne maliny są dużo słodsze niż te czerwcowe, dlatego doskonale nadają się na wszelkie przetwory. Dzięki temu dodacie dużo mniej cukru do przetworów, ale też sam smak dżemów, soków, czy innych dań będzie zdecydowanie lepszy, bo naturalny. A warto przygotować z nich jak najwięcej zapasów na zimę, bo maliny to prawdziwa skarbnica zdrowia.

Maliny mają w sobie bardzo dużą zawartość witaminy C, która chroni nasz organizm przed infekcjami, a jeśli już chorujemy, znacznie skraca czas jej trwania. Maliny działają napotnie, powodując obniżenie temperatury ciała, co jest szczególnie ważne przy wysokiej gorączce. Poza tym owoce malin mają działanie przeciwbakteryjne, a także przeciwzapalne. Napar z malin i ich liści można także wykorzystywać do płukania gardła, krtani, a także wszystkich nadżerek w obrębie jamy ustnej. Działa bowiem przeciwzapalnie za sprawą m.in. garbników.

Malinowy dżem bez pestek

Ten dżem jest tak delikatny i aromatyczny, że istnieje ryzyko, że nie dotrzymacie go do zimy.

Składniki na dżem malinowy bez pestek

  • 3kg malin
  • 0,8kg cukru – wedle uznania i od słodkości malin

Maliny wkładamy do dużego garnka, lub słoja, zasypujemy połową cukru i lekko rozgniatamy. Odstawiamy na 2 godziny. W tym czasie maliny puszczą sok. Możemy je kilka razy zamieszać. Po tym czasie zlewamy nadmiar soku, który przelewamy do butelek i pasteryzujemy.

Pozostałą część malin gotujemy w garnku z grubym dniem 2-3 min, do czasu, aż się zagotują. Jeszcze gorące maliny przelewamy przez sito o bardzo drobnych oczkach. Staramy się przetrzeć całą zawartość bardzo dokładnie, tak, by na sitku zostały tylko pestki.

W tym samym garnku o grubym dnie ponownie umieszczamy już przetartą masę malinową, dodajemy resztę cukru i zagotowujemy. Kiedy maliny zaczynają bulgotać, zmniejszamy ogień i jeszcze przez godzinę gotujemy, systematycznie mieszając. Po tym czasie wyłączamy ogień i odstawiamy przykryty garnek na kolejny dzień.  
Na drugi dzień stawiamy ponownie na ogniu i po zagotowaniu przykręcamy ogień i smażymy do czasu, aż dżem zacznie gęstnieć. Cały czas mieszamy, by się nie przypalił. Dżem w garnku nie musi być bardzo gęsty, bo zgęstnieje już w słoikach po wystudzeniu.
Kiedy uzyskamy odpowiednią konsystencję, jeszcze gorącą masę przelewamy do uprzednio wyparzonych słoiczków, zakręcamy i odstawiamy słoiki do góry nogami.

Z przepisu wychodzą 4 słoiki dżemu o pojemności 300ml

Porada

Jeśli nie uda Wam się dokładnie przecedzić malin i na sitku zostanie z pestkami trochę miąższu, z powodzeniem możecie z nich zrobić pyszny kompot. Wrzućcie całą zawartość z sitka do garnka, zalejcie wodą, dodajcie cukier i kilka kropel cytryny, zagotujcie i przelejcie przez sitko. Pyszny malinowy kompot do obiadu gotowy.