Ten dżem jest tak delikatny i aromatyczny, że istnieje ryzyko, że nie dotrzymacie go do zimy.

Składniki na dżem malinowy bez pestek

  • 3kg malin
  • 0,8kg cukru – wedle uznania i od słodkości malin

Maliny wkładamy do dużego garnka, lub słoja, zasypujemy połową cukru i lekko rozgniatamy. Odstawiamy na 2 godziny. W tym czasie maliny puszczą sok. Możemy je kilka razy zamieszać. Po tym czasie zlewamy nadmiar soku, który przelewamy do butelek i pasteryzujemy.

Pozostałą część malin gotujemy w garnku z grubym dniem 2-3 min, do czasu, aż się zagotują. Jeszcze gorące maliny przelewamy przez sito o bardzo drobnych oczkach. Staramy się przetrzeć całą zawartość bardzo dokładnie, tak, by na sitku zostały tylko pestki.

W tym samym garnku o grubym dnie ponownie umieszczamy już przetartą masę malinową, dodajemy resztę cukru i zagotowujemy. Kiedy maliny zaczynają bulgotać, zmniejszamy ogień i jeszcze przez godzinę gotujemy, systematycznie mieszając. Po tym czasie wyłączamy ogień i odstawiamy przykryty garnek na kolejny dzień.  
Na drugi dzień stawiamy ponownie na ogniu i po zagotowaniu przykręcamy ogień i smażymy do czasu, aż dżem zacznie gęstnieć. Cały czas mieszamy, by się nie przypalił. Dżem w garnku nie musi być bardzo gęsty, bo zgęstnieje już w słoikach po wystudzeniu.
Kiedy uzyskamy odpowiednią konsystencję, jeszcze gorącą masę przelewamy do uprzednio wyparzonych słoiczków, zakręcamy i odstawiamy słoiki do góry nogami.

Z przepisu wychodzą 4 słoiki dżemu o pojemności 300ml

Porada

Jeśli nie uda Wam się dokładnie przecedzić malin i na sitku zostanie z pestkami trochę miąższu, z powodzeniem możecie z nich zrobić pyszny kompot. Wrzućcie całą zawartość z sitka do garnka, zalejcie wodą, dodajcie cukier i kilka kropel cytryny, zagotujcie i przelejcie przez sitko. Pyszny malinowy kompot do obiadu gotowy.