Passiflora, męczennica jadalna, a inaczej marakuja to bardzo popularny owoc w Ameryce Północnej i Południowej. Mieszkańcy obu kontynentów już dawno odkryli wspaniałe właściwości zdrowotne marakui. Coraz bardziej dostępna w Polsce, marakuja wkrada się śmielej do polskich jadłospisów. Jakie ma działanie na nasze zdrowie oraz jak ją jeść?

Roślina zachwyca charakterystycznymi kwiatami, w wyglądzie których pierwsi misjonarze przybywający do Ameryki Południowej dopatrzyli się symboli męki Chrystusa: korony cierniowej, bicza i gwoździ. Stąd właśnie wzięła się nazwa męczennica.

Jednak jej największym atutem są niewielkich rozmiarów owoce. Passiflora występuje w dwóch odmianach: żółtej oraz fioletowej. Ta druga jest popularniejsza i coraz częściej dostępna w sklepach w naszym kraju. Marakuja ma z zewnątrz w dotyku przypomina skórkę grubszą od znanej nam, brzoskwiniowej. W środku kryje się słodko-kwaśne wnętrze. W sklepie wybierajmy te bardziej okazałe sztuki marakui, najlepiej by były jeszcze twarde i dość ciężkie. Skórka powinna być zmarszczona. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że owoc jest soczysty i dojrzały. 

Wartości odżywcze marakui

W passiflorze znajdziemy bogactwo składników cennych dla naszego organizmu.

  • Witaminy: C, B6, A, E, K oraz kwas foliowy, ryboflawina i niacyna
.
  • Minerały: potas , fosfor, magnez, sód, wapń.
  • W 100 gramach marakui znajduje się około 100 kalorii oraz 10,5 g błonnika. Swoją kaloryczność zawdzięcza naturalnym cukrom. 

Marakuja – właściwości odżywcze

Marakuję od wieków cenili rdzenni mieszkańcy Amazonii, nie tylko za walory smakowe. Plemiona zamieszkujące tropikalną dżunglę wykorzystywały moczopędne i uśmierzające ból właściwości liści tej rośliny. Owoce uznawano zaś za skuteczne remedium na kaszel, a także środek wzmacniający serce, obniżający ciśnienie krwi, wspomagający w przypadku wyczerpania nerwowego oraz odtruwający organizm.

Współczesne badania naukowe potwierdziły cenne właściwości, jakimi wyróżnia się marakuja. Świeże owoce dostarczają bowiem solidnej dawki składników odżywczych, w tym: beta-karotenu (wykazuje działanie antyoksydacyjne, korzystnie wpływa na funkcjonowanie wzroku i systemu immunologicznego), witaminy C (zwiększa odporność organizmu, przeciwdziała szkodliwemu działaniu wolnych rodników), niacyny (przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania mózgu i układu nerwowego) oraz potasu, wapnia i żelaza.

Marakuja stanowi bardzo bogate źródło błonnika pokarmowego, który jest potrzebny do prawidłowej pracy układu pokarmowego, ale również zmniejsza stężenie „złego” cholesterolu LDL, w efekcie ograniczając ryzyko schorzeń serca.

Naukowcy z University of Arizona oraz irańskiego Mashhad Medical University w Iranie odkryli, że owoce fioletowej odmiany marakui mogą okazać się przydatne w leczeniu lub łagodzeniu objawów astmy. Składniki owocu blokują działanie histaminy, czyli organicznego związku chemicznego, który spełnia wiele ważnych funkcji, jednak odpowiada również za wywoływanie reakcji alergicznych. Marakuja sprawdzi się w diecie osób dbających o linię, ponieważ 100 g tego smakołyku dostarcza zaledwie 97 kalorii.
Nasionka zawarte w miąższu marakui działają natomiast na tłuszcz w krwi, obniżając poziom cholesterolu. Jeżeli nasz żołądek reaguje na stres w niepożądany sposób, receptą może okazać się sok z marakui.

Marakuja - jak kupować ten egzotyczny owoc?

Jeszcze kilka lat temu egzotyczna marakuja była rzadko dostępna w polskich sklepach, a jeśli się już pojawiała, to zwykle odstraszała wysoką ceną. Dziś coraz częściej możemy ją kupić nawet w popularnych sieciach dyskontowych.
Wybierając owoc, nie zniechęcajmy się jego suchą i pomarszczoną skórką. Taki wygląd świadczy o tym, że owoc nabrał dojrzałości, a miąższ charakteryzuje się większą zawartością cukru, co znacząco poprawia smak i aromat produktu. Odmiany o ciemniejszej, fioletowej skórce są też słodsze.

Marakuja jest dość łatwa w obróbce - najlepiej przekroić ją na pół, a miąższ, bardzo łatwo odchodzący od skórki, wyjąć łyżeczką. Zawiera liczne, ciemne nasiona, które są jadalne, lecz zwykle się je usuwa, odciskając zawartość owocu na sitku.

Marakuja w kuchni

Aromatyczny miąższ marakui zazwyczaj zjada się na surowo. Można go wykorzystać na wiele sposobów, np. jako dodatek do lodów, gofrów, naleśników czy ciast (świetnie smakuje z sernikiem). Sprawdzi się w różnych koktajlach, bardzo dobrze komponuje się z produktami mlecznymi – kefirem czy jogurtem.

Marakuja pasuje jako dodatek do sałatek (nie tylko owocowych, gdyż podkreśla również smak świeżych warzyw, dobrze łącząc się z oliwą lub sokiem z cytryny), ale także sosu, którym polejemy później pieczonego kurczaka. Egzotyczny specjał pasuje też do wieprzowiny i dań z ryb.
Miąższ marakui wzbogaci smak rozmaitych przetworów: musów, galaretek, dżemów czy marmolad. 

Marakuja - składnik kosmetyków

Na drogeryjnych półkach możemy odnaleźć dość popularny olejek z marakui, który zalecany jest dla osób borykających się z cerą naczynkową. Działanie na naczynia włosowate i walkę z przebarwieniami zawdzięczamy zawartości witaminy K i C. Jeżeli doskwiera Ci przesuszenie włosów, olejek z marakui powinien w tym pomóc.