REKLAMA

Przepisy z goździkami

143 przepisów

gozdziki-iStock

Goździki to przyprawa, którą są nierozkwitłe pąki kwiatowe drzewa goździkowego. Przyprawa najczęściej wybierana przez klientów pochodzi z Zanzibaru. Goździki są częstym dodatkiem do kompotów, ciast, marynat i konfitur. Goździki są bogate w olejek, który ma działanie przeciwbólowe i relaksujące. Przegryzanie suszonego goździka pomaga uśmierzyć ból zęba zanim wybierzemy się z wizytą do stomatologa. Rozgrzewające działanie goździków szczególnie sprawdzi się przy przygotowywaniu grzańca w zimowe dni. Sprawdźcie sprawdzone przepisy z goździkami. Przepisy z goździkami to rozgrzewające specjały na chłodne dni. 

Goździki - zastosowanie

Goździki są przyprawą, która ściśle wiąże się z zimowymi wieczorami. To obowiązkowy dodatek do świątecznego piernika i rozgrzewającego grzańca. Przepisy z goździkami to niezliczona ilość możliwości. Idealnie podkreślają smak odświętnie upieczonego indyka w słodkiej marynacie. Sprawdzą się do korzennych ciasteczek, a nawet do słodkiego nadzienia.

Goździki – właściwości

Przepisy z goździkami poza wyjątkowym smakiem i zapachem mają też właściwości zdrowotne. Wspomniane już działanie uśmierzające ból i pobudzające krążenie we krwi. Zapach goździków dodanych do herbaty potrafi działać jak domowa aromaterapia. Goździki potrafią zwalczać bóle menstruacyjne, a nawet odświeżać oddech. W dawnych czasach używano olejku goździkowego podczas drobnych operacji. Przemyte miejsce drętwiało ułatwiając prowadzenie drobnych nacięć. Goździki swoje właściwości zawdzięczają zawartości eugenolu, który składa się na olejek goździkowy. Poza tym śladowe ilości witamin i składników mineralnych.