Gotowanie na parze - dlaczego warto?

Przyzwyczajenia smażenia ryb w panierce, opiekania mięsa w sosach i gotowania w garnku z wodą, którą później wylewamy, odchodzą w zapomnienie już po pierwszym gotowaniu na parze! Warzywa będą chrupiące, w ładnym kolorze i z mnóstwem cennych składników, które skrywają. Mięso ugotowane na parze będzie z kolei soczyste, pełne swojego naturalnego smaku. Pysznie wyjdą także wszelkiego rodzaju kluchy i kluseczki - np. kluski na parze buchty -  to propozycja na deser.

Garnek do gotowania na parze w praktyce

Oprócz poręcznych wkładów oraz sitek, które sprawią, że gotowanie na parze będzie banalne, możemy zaopatrzyć się w większy, kilkupoziomowy garnek. Wyglądem przypomina parowar, ale w przeciwieństwie do niego nie musi być uruchamiany jedynie za pomocą wtyczki do prądu. Garnek do gotowania na parze, podobnie jak klasyczne garnku lub np. gęsiarki, umieszczamy na palnikach i przy odpowiednich parametrach zaznaczonych w instrukcji używamy do gotowania. Warto pamiętać, że gotowanie rozpoczynamy, gdy woda już wrze i raz po raz kontrolujemy ilość płynu, aby dno garnka nie spaliło się. Polecamy używać wody przefiltrowanej, dzięki czemu na ściankach nie będzie osadzał się kamień, a garnek do gotowania na parze posłuży nam przez lata.

Gotowanie na parze - sprytne triki

Co zrobić, żeby gotowanie na parze było jeszcze przyjemniejsze, a dania smaczniejsze? Warto pamiętać o kilku zasadach. Mięso, które zamierzamy ugotować na parze należy zawsze zamarynować na kilka godzin przed obróbką - nieważne, czy używamy marynaty "na sucho" czy "na mokro". Doskonałymi dodatkami zarówno do mięsa, jak i warzyw będą świeże zioła - gałązki tymianku, estragonu czy majeranku podkręcą smak produktów. Doprawić możemy też sam płyn, który pasuje na żywność - zamiast zwykłej wody użyjmy bulionu mięsnego, wywaru warzywnego z dodatku imbiru itp, a nawet odrobiny alkoholu do przygotowania owoców morza.

Gotowanie na parze – jak gotować na parze?

Gotowanie na parze to metoda stosowana głównie, aby zmniejszyć kaloryczność przygotowywanych dań oraz by stały się delikatniejsze dla żołądka. Jednak przygotowując dania na parze warto pamiętać, że różne składniki będą miały różny czas przygotowania. Na przykład popularne warzywa będą miały krótszy czas przygotowania niż mięso. Jeżeli chcemy przygotowywać mięso to warto zrobić małe pulpety albo cienko pokroić plastry schabu. Wtedy zrównamy czas przygotowania z kawałkami brokułów, marchewki, kalafiora. Gotowanie na parze wyniesie około 15 minut. Takie działanie będzie szczególnie ważne, gdy posiadamy parowar elektryczny i możemy w nim układać produkty warstwowo. Ciekawostką jest, że wiele parowarów elektrycznych posiada część służącą do gotowania jajek.

Gotowanie na parze to także małe co nieco dla łauchów. Z pomocą wspomnianych wkładów, sitek, garnków lub parowarów elektrycznych przygotujecie buchty. Drożdżowe bułeczki na parze znane są również pod nazwą pampuchów lub parowańców. W sezonie mogą znaleźć się w nich truskawki, jagody, śliwki, maliny lub uprażone jabłka. Buchty na parze mogą być podane z dodatkiem roztopionego masła, cukru i cynamonu. Gotowanie na parze sprawia, że buchty są delikatne w smaku i o puszystej konsystencji. Doskonale smakują ze śmietanką wymieszaną z ekstraktem waniliowym.