Wypiekacz do chleba jest niedoceniany głównie przez osoby, które nigdy nie miały okazji z niego skorzystać. Z kolei ci, którzy go mają, za nic by go nie oddali. Bo czy może być coś lepszego od domowego chleba z chrupiącą skórką? A wypiekacz pomoże wam uzyskać ten efekt bez większego wysiłku. 

Wypiekacz do chleba - jak działa?

Na rynku dostępnych jest wiele wypiekaczy do chleba, które możecie znaleźć również pod nazwą maszyna do chleba. W pieczeniu chleba w domu najtrudniejszą rzeczą jest zwykle precyzyjne ustawienie odpowiedniej temperatury - w piekarniku uzyskanie perfekcyjnego bochenka nie jest wcale takie proste. Wypiekacz do chleba po wybraniu odpowiedniego trybu zadba o to, by zarówno czas, jak i temperatura zostały dopasowane do danego wypieku. 

Trzeba pamiętać, że mimo, iż większość zrobi za nas maszyna, będzie to trochę trwało. Nie musimy znać przepisów - większość wypiekaczy do chleba ma co najmniej kilka wgranych receptur. Wystarczy, że będziemy dodawać poszczególne składniki w odpowiedniej kolejności. Wypiekacz sam wymiesza ciasto. Następnie będziemy musieli poczekać aż ciasto wyrośnie. I to znów zaleta wypiekacza, ma nad tym procesem pełną kontrolę. Proces wyrastania może potrwać nawet kilka godzin, dlatego wato uzbroić się w cierpliwość. Ostatnim etapem jest pieczenie, które zwykle trwa maksymalnie godzinę. 

Zobacz także:  przepisy na ciasto drożdżowe 

Wypiekacz do chleba - jaki wybrać?

Wybierając wypiekacz do chleba warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Ważna jest moc wypiekacza - chleb najlepiej wyrobi urządzenie o mocy co najmniej 750W. Zerknijmy też z czego wykonana została obudowa opiekacza. Wyborem na lata będzie wypiekacz z obudową metalową, która jest wytrzymalsza od plastikowej. Na rynku dostępne są zarówno wypiekacze z formą pionową, jak i poziomą. Te pierwsze zajmują mniej miejsca, chleby z nich są bardziej wyrośnięte i krótsze. Z kolei formy poziome często mają nawet dwa mieszadła, by dobrze wyrobić ciasto, dzięki czemu ryzyko powstania zakalca zostaje zminimalizowane. Chleby z form poziomych są dłuższe i odrobinę niższe niż z pionowych. Jeśli jednak zależy nam na zaoszczędzeniu miejsca, wybierzmy pionowy wypiekacz do chleba - urządzenie będzie wtedy mniejsze. 

Jakie funkcje wypiekacza mogą okazać się przydatne? Na pewno ciekawym ułatwieniem jest funkcja opóźnionego startu. Oznacza to ni mniej, ni więcej, że umieszczamy składniki w maszynie i ustawiamy, o której godzinie ma zacząć robić chleb. Dzięki temu nie musimy wstawać wcześniej, by cieszyć się chrupiącym, ciepłym pieczywem na śniadanie - wystarczy, że nastawimy wypiekacz do chleba poprzedniego dnia wieczorem. Znajdziemy też wypiekacze zaopatrzone w automatyczne dozowniki dodatków czy funkcję przygotowywania owocowych przetworów: dżemów, powideł i konfitur. 

Zwróćcie uwagę także na bezpieczeństwo. Wypiekacz powinien mieć nienagrzewającą się powłokę, a także funkcję blokady, gdyby zaczął się przegrzewać. 

Wypiekacz do chleba - pyszne domowe pieczywo w kilka chwil

Wypiekacz do chleba sprawdzi się do wypieku różnego pieczywa. Zrobimy w nim zarówno chleb na zakwasie, jak i chleb razowy na drożdżach czy chleb kukurydziany. Bez problemu przygotujemy także inne rodzaje pieczywa, na przykład bułki. czy chleb tostowy. W maszynie wyrobimy ciasto na pizzę lub ciasto drożdżowe. Wypiekacz do chleba to też dobre rozwiązanie dla osób z nietolerancją glutenu. W szybki i łatwy sposób mogą przygotować pieczywo dopasowane do swoich potrzeb dietetycznych. 

Wypiekacz do chleba to duże ułatwienie, zwłaszcza dla osób, które nie mają czasu lub umiejętności, by samodzielnie piec chleb. Sami spróbujcie - to łatwe i praktyczne rozwiązanie, a chleb z wypiekacza jest pyszny!

Do domowej piekarni przydadzą się też inne akcesoria - miska do wyrastania chleba, krajalnica do chleba, a także deska i dobry nóż do krojenia chleba.