Za oknami lato w pełni, a to oznacza pełnię sezonu na owoce i warzywa. Mając dostęp do świeżych nowalijek, możemy wyczarować w kuchni prawdziwe pyszności. Jednym z najlepszych sposobów na wykorzystanie dobrodziejstw owoców i warzyw są świeże koktajle i musy. Taki zmiksowany napój to prawdziwa bomba witaminowa, która świetnie sprawdzi się jako przekąska lub zdrowy deser. Taki domowy miks to pole do rozbudzenia naszej kulinarnej kreatywności. Połączeń smakowych są setki, wszystko zależy od naszych upodobań. Szybko, łatwo, a przede wszystkim zdrowo- tak w trzech słowach można by opisać owocowo-warzywne mikstury. Nie pozostaje więc nic innego jak zaopatrzyć się w świeże nowalijki... i porządny blender kielichowy. Jak go wybrać, aby służył nam przez lata? Zobaczcie nasze porady i garść inspiracji na wykorzystanie blendera kielichowego w kuchni. 

Jak wybrać blender kielichowy?

Na sklepowych półkach znajdziemy ogromny wybór blenderów. Wiele z nich kusi wspaniałym designem, ale w pierwszej kolejności warto patrzeć na parametry. Głównymi kwestiami, na jakie powinniśmy zwrócić uwagę, są moc, liczba obrotów na minutę, zakres regulacji prędkości i trybów pracy, a także dodatkowe funkcje. Innym ważnym kryterium wyboru blendera jest jego głośność pracy. Mając na uwadze komfort użytkowania przez lata, najlepiej wybierać te modele, które pracują jak najciszej. Wybierając blender, zwróćmy też uwagę na jego gabaryty. Zbyt duży, ciężki i nieporęczny sprzęt będzie utrudniał użytkowanie i zajmował dodatkowe miejsce w kuchni. 

Na ostrzu noża, czyli jak się nie naciąć przy wyborze blendera

Bardzo ważnym kryterium wyboru blendera jest ilość, jakość i kształt noży. Zależność jest prosta, im więcej noży, tym dokładniejsze rozdrabnianie. Dobrze jest spojrzeć także na umiejscowienie noży w kielichu. Najlepiej, aby były zamontowane możliwie nisko jak najbliżej dna. To daje nam pewność, że blender nie będzie zostawiał nierozdrobnionych resztek. Obecnie wiele blenderów posiada też szereg dodatkowych funkcji, takich jak kruszenie lodu. 

Liczy się moc!

W zależności od naszych oczekiwań i  planów co do użytkowania blendera kielichowego powinniśmy dobrać odpowiednią moc małego AGD. Podstawowe przepisy, takie jak na szybki koktajl owocowy z truskawek, kiwi, banana i jogurtu, wykonamy za pomocą blendera o mocy 300-400 W. Jeśli jednak mamy chęć dodawać do smoothie i koktajli kostki lodu, lepiej wybrać blender kielichowy o mocy minimum 500 W. Taka moc według zapewnień producentów rozprawi się z lodem. Dzięki takiemu urządzeniu koktajl ananasowy na orzeźwienie z dodatkiem kostek lodu zrobimy bez problemu. Dla szczególnie wymagających na rynku dostępne są modele o mocy nawet do 2000 watów.

Kielich kielichowi nierówny

Kolejną bardzo istotną sprawą jest sam kielich. Przy wyborze blendera należy zwrócić uwagę na jego pojemność oraz na to, z czego jest on wykonany. W ofercie mamy do wyboru kielichy z tworzywa sztucznego lub szkła. Plastikowy kielich będzie najtańszy, ale i najmniej odporny. Może pękać, odbarwiać się i zarysowywać. Szklane dzbanki są nieco droższe, ale i bardziej wytrzymałe, szczególnie gdy postawimy na model wykonany ze szkła hartowanego. Dzbanki z wyższej półki z reguły są wykonywane z tritanu, czyli lekkiego, odpornego na zarysowania i stłuczenia, materiału, który nie reaguje na wysokie temperatury i nie odbarwia się. Ważnym elementem przy wyborze kielicha jest także pokrywa, która często przysparza problemów, dlatego już w sklepie warto przetestować jej zdejmowanie i wkładanie. Wiele modeli jest wyposażonych w specjalny ubijak, który ułatwia zbieranie resztek ze ścianek kielicha i pozwala na popychanie produktów w kierunku ostrzy. 

Jeśli chodzi o pojemność, jest to kwestia bardzo indywidualna, którą należy dostosować do własnych potrzeb. Jeśli mamy dużą rodzinę i planujemy przygotowywanie większych porcji, to postawmy na duży dzban, natomiast jeśli nie planujemy miksować dużych ilości na raz, warto wybrać mniejszy model, który zajmie mało miejsca w kuchni. Blendery kielichowe występują w pojemnościach od1 litra nawet do 3 litrów, jednak większość modeli mieści się w zakresie od 1,5 do 2 litrów. Pamiętajcie, że pojemność blendera, a jego faktyczna powierzchnia użytkowa to dwie różne sprawy. Gdy wrzucamy produkty do kielicha, zajmują one więcej miejsca niż po zmiksowaniu, a dodatkowo miksowane płyny unoszą się ponad rzeczywistą objętość. Dlatego biorąc pod uwagę pojemność użytkową, odejmijmy około 500 ml od sugerowanej pojemności kielicha. 

Blender jako ozdoba kuchni 

Oczywiście wygląd nie jest najważniejszy i w pierwszej kolejności powinniśmy kierować się parametrami, ale kto z nas nie lubi, kiedy sprzęty kuchenne, oprócz swojej funkcjonalności, cieszą też oko. Kiedy więc zrobimy już przegląd blenderów pod kątem jakości, możemy skupić się na ich estetyce. Producenci ścigają się w projektowaniu jak najbardziej designerskich modeli sprzętów kuchennych. Wybór jest ogromny, tak aby każdy z nas mógł dopasować wizualnie sprzęt do swojej kuchni. Niezależnie czy stawiacie na nowoczesność, czy na klasykę z pewnością znajdziecie blender w odpowiednim stylu. Ostatnio ogromną popularnością cieszą się sprzęty kuchenne w stylu retro. Nowoczesna technologia, ukryta w staromodnym designie to połączenie, które skradło już serca wielu klientów. 

Miksuj na zdrowie, czyli co przyrządzić w blenderze 

Kiedy wybierzemy już swój idealny blender i zrobimy zapasy świeżych owoców i warzyw pozostaje już tylko tworzyć pyszne kompozycje. Jakie pyszności można wyczarować przy pomocy blendera? Oto kilka naszych pomysłów na zdrowe, a przede wszystkim smakowite mikstury.

1. Koktajle i smoothie

Marzysz o perfekcyjnie zblendowanych smoothie? Blender kielichowy dużo łatwiej zmiksuje składniki na koktajle, które wśród składników mają np. nasiona chia, siemię lniane czy kawałki korzenia imbiru. Takie produkty często są w przepisach na diecie odchudzającej. Zarówno w plastikowym, jak i szklanym kielichu bez problemu przygotujemy 6 koktajli spalających tłuszcz. Produkty połączą się w idealnie gładki napój.

2. Zupy krem

Idealna zupa krem w kilka chwil? Blender kielichowy rozwiąże również tę kwestię. Musimy jednak wziąć pod uwagę pojemność urządzenia, a także kwestie przystosowania kielicha i ostrzy do blendowania żywności o wyższych temperaturach. Większość producentów blenderów kielichowych zaleca, aby przed miksowaniem zupy na krem, lekko ją przestudzić. Gdy jednak dojdziemy do wprawy, zupa krem z dyni czy zupa krem z pieczonych buraków udadzą nam się zawsze!

3. Masło orzechowe i hummus

Domowe masło orzechowe? Nic prostszego! Orzeszki ziemne, orzechy laskowe czy orzechy nerkowca możemy z łatwością zmielić na gładką masę w blenderze kielichowym. Domowe masło orzechowe z czterech rodzajów orzechów z dodatkiem cynamonu będzie idealne na kanapki, do pankejków i naleśników. Blender kielichowy sprawdzi się także do zrobienia orientalnych past na kanapki. Klasyczny hummus - pasta z ciecierzycy oraz hummus z pieczoną dynią zrobimy bez problemu!

Zobacz też: sportowy blender do smoothie - od 80 zł

Zobacz także: przepisy na smoothie