Uprawa kapusty i jej przerabianie ma w Polsce wielowiekową tradycję. Znana była głównie na dworach królewskich i książęcych.  W Polsce kapusta rozpowszechniła się od XV wieku. W XVII wieku rozpoczęto opisywać sposób jej uprawy. Kapusta najczęściej kojarzona jest z kuchnią śląską. Z pewnością w tym regionie dostrzeżono w niej łatwość uprawy i przechowywania. Tam czerwona kapusta znana jako modra, serwowana jest z kluskami śląskimi, roladą i ciemnym sosem. Za popularnością różnych odmian kapusty przemawia z pewnością jej smak i wysoka wartość odżywcza. Kapustę również ceniono za przypisywanie im wartości leczniczych w medycynie ludową.

Jak kisić?

Zanim używano szatkownic, kapustę po prostu siekano ostrym tasakiem. Rozdrobnioną kapustę wraz ze składnikami nadającymi smak można było łączyć w drewnianych beczkach. Do poszatkowanej kapusty dodawano kminku, startej marchewki, nasiona kopru, małe cebulki, piękne i nierobaczywe jabłka, ząbki czosnku. Przyprawiano ziarnami pieprzu, tymiankiem lub jałowcem. Do kiszenia ścierano również kapuściane głąby. Następnie zalewano wodą z solą lub wodą z cukrem.

Zostając przy ludowości, należy wspomnieć o wiejskich obrzędach związanych ze wspólnym kiszeniem kapusty. Dla wielu z was powracającym wątkiem pozostanie opis kiszenia kapusty w „Chłopach” Władysława Reymonta. W czasie kiszenia kapusty używało się drewnianych beczek, stopami ugniatało skrojoną kapustę oraz umilało czas w trakcie pracy przyśpiewkami ludowymi. Ważne było, aby skończyć kiszenie przed dniem Wszystkich Świętych. Uważano, że zmarli mogą zepsuć nastawioną kapustę przez magiczne skojarzenia z błąkającymi się duszami. Przyjęło się, że przy zbiorach późnej kapusty pomagała sobie cała wieś.


Jaka szatkownica do kapusty jest najlepsza?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od ostrości noży znajdujących się w szatkownicy oraz stabilności całego urządzenia. Ważne, aby się nic nie ślizgało podczas próby szatkowania. Dostępne na rynku są szatkownice ręczne, na korbę, elektryczne, plastikowe i drewniane. Te drewniane dodatkowo wyjątkowo się prezentują.  Przed kupieniem można zastanowić się czy liczy się dokładność szatkowania, szybkość krojenia a może zgodność z naturą.