Uprawa kapusty i jej przerabianie ma w Polsce wielowiekową tradycję. Znana była głównie na dworach królewskich i książęcych.  W Polsce kapusta rozpowszechniła się od XV wieku. W XVII wieku rozpoczęto opisywać sposób jej uprawy. Kapusta najczęściej kojarzona jest z kuchnią śląską. Z pewnością w tym regionie dostrzeżono w niej łatwość uprawy i przechowywania. Tam czerwona kapusta znana jako modra, serwowana jest z kluskami śląskimi, roladą i ciemnym sosem. Za popularnością różnych odmian kapusty przemawia z pewnością jej smak i wysoka wartość odżywcza. Kapustę również ceniono za przypisywanie im wartości leczniczych w medycynie ludową.

Jak kisić?

Zanim używano szatkownic, kapustę po prostu siekano ostrym tasakiem. Rozdrobnioną kapustę wraz ze składnikami nadającymi smak można było łączyć w drewnianych beczkach. Do poszatkowanej kapusty dodawano kminku, startej marchewki, nasiona kopru, małe cebulki, piękne i nierobaczywe jabłka, ząbki czosnku. Przyprawiano ziarnami pieprzu, tymiankiem lub jałowcem. Do kiszenia ścierano również kapuściane głąby. Następnie zalewano wodą z solą lub wodą z cukrem.

Jaka szatkownica do kapusty jest najlepsza?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od ostrości noży znajdujących się w szatkownicy oraz stabilności całego urządzenia. Ważne, aby się nic nie ślizgało podczas próby szatkowania. Dostępne na rynku są szatkownice ręczne, na korbę, elektryczne, plastikowe i drewniane. Szatkownice wykonane z wysokiej jakości stali będą droższe niż drewniane czy plastikowe modele. Jeśli jednak zależy nam na sprzęcie, który posłuży latami, warto poświęcić nieco większą kwotę i zainwestować w szatkownicę ze stali nierdzewnej, wyposażoną w co najmniej trzy mocne ostrza. Dla fanów sprytnych rozwiązań najlepsza będzie wielofunkcyjna tarka z wymiennymi nakładkami, która poszatkuje kapustę, a jednocześnie posłuży do wielu innych czynności. To kilka urządzeń w jednym, które dodatkowo zajmuje mało miejsca w kuchni.

Spróbujmy coś z tego ukręcić, czyli szatkownica na korbkę

Szatkownica do kapusty na korbę pozwoli wzmocnić mięśnie od wkładanego wysiłku. Otrzymane kawałki niestety nie będą o idealnej wielkości i grubości w porównaniu do elektrycznej szatkownicy. Ponadto szatkownica na korbę zaoszczędzi prąd, a tym samym wpisze się w eko trendy. Taka szatkownica posiada wbudowany pojemnik, dzięki któremu zachowujemy porządek w kuchni podczas szatkowania, To rozwiązanie sprawdzi się do kapusty, ale także do innych warzyw, więc z pewnością będzie przydatne w każdym domu.

Kiedy szatkuje się samo, czyli szatkownica elektryczna

Urządzenie, które pozwoli zaoszczędzić czas i siły. Elektryczna szatkownica do kapusty wykona całą pracę, a Wy w tym czasie możecie zabrać się za robienie pysznego sosu czy marynaty. Takie szatkowanie zajmie dosłownie chwilkę. Dodatkowo elektryczna maszyna, w przeciwieństwie do siły ludzkich rąk kroi warzywo idealnie równo. To wszystko sprawia, że aż chce się robić warzywne specjały jak najczęściej. Dzięki elektrycznej szatkownicy do kapusty możecie więc cieszyć się przygotowanymi surówkami na co dzień.

Kuchenny instrument, czyli mandolina

Szatkownica typu mandolina przyda się zarówno do cięcia cieniutkich kawałków kapusty, jak i plastrów innych warzyw np. ziemniaków na chipsy. Podobnie jak w szatkownicy na korbę liczy się w niej stabilna podstawa i ostre noże. Szatkownica do kapusty w rodzaju mandoliny zawiera w zestawie popychacz ułatwiający krojenie i chroniący palce przed zranieniem. Niewątpliwą zaletą tego modelu szatkownicy jest jej niewielki rozmiar. Zajmuje ona tak mało miejsca, że bez problemu schowamy ją nawet w szufladzie.