Sokownik - jak wybrać najlepszy

Biorąc pod uwagę, że nie każda kuchnia pomieści kolejny mały sprzęt AGD, warto wybrać taki sokownik, który faktycznie nam posłuży. Pierwszym parametrem, który należy przemyśleć, jest pojemność urządzenia. Do standardowej, sezonowej produkcji owocowych przetworów wystarczy sokownik o pojemności 4-5 litrów. Na rynku dostępne są jednak dużo większe - sokownik o pojemności 8, a nawet 15 litrów pozwoli na przetwarzanie znacznie większej ilości owoców. Kolejna kwestia to materiał, z jakiego wykonany jest sokownik. Stal nierdzewna to jeden z najczęstszych wyborów. Jest prosty w użytkowaniu i zachowaniu czystości. 

Sokownik - praktyczne funkcje

Z czego składa się sokownik? Dla osób, które do tej pory nie miały do czynienia z tym gadżetem, wyjaśniamy. Sokownik to garnek na wodę, garnek do zbierania soku z wężykiem, garnek na owoce i pokrywka. Każdy z elementów jest równie ważny. Zaczynając od dołu, dobrze aby powłoka umożliwiała stawianie sokownika na płycie indukcyjnej. Z kolei przy pokrywce, warto zwrócić uwagę, czy zawiera odpowietrznik do usuwania nadmiaru wody i czy jest przezroczysta, co pomoże kontrolować cały proces przygotowania domowego soku. Istotna będzie też informacja, czy sokownik może być myty w zmywarce, czy należy to robić ręcznie. To pomoże nam przewidzieć, jak długo będziemy korzystać z urządzenia.

Dodatkową zaletą posiadania sokownika jest fakt, że pomoże przygotować nie tylko pyszne soki. Poszczególne piętra przydadzą się do przygotowania lekkostrawnych, dietetycznych potraw. Sokownik (w zależności od konkretnego modelu) może umożliwić gotowanie na parze. Zestawiamy wtedy dolną i górną część, czyli pokrywkę.

Sokownik - przepisy na domowe soki

Podstawowe i najważniejsze zadanie to przygotowanie smakowitego soku. Sokownik pozwoli wydobyć cały aromat i cenne składniki z sezonowych, letnich produktów. Wystarczy wybrać, przebrać i umyć owoce. Umieścić je w garnku na owoce, zasypać cukrem. Do najniższego garnka wlać wodę i nastawić do gotowania. Do rurki z garnka na sok przykładać wyparzone, czyste słoiki. Po wypełnieniu zakręcać i stawiać dnem do góry.

Możemy przygotować sok z aronii i sok z czarnego bzu uważane za naturalne remedium na różne dolegliwości i polecane przez nasze babcie. Możemy zrobić też bardzo owocowe, pyszne do herbaty i deserów soki, takie jak sok z wiśni czy sok z malin. Jeżeli wykorzystujemy miękkie owoce, przygotowanie soku trwa ok. 30 minut. Przy twardszych owocach sokownik potrzebuje ok. 40 minut. Z pozostałego miąższu po owocach można przygotować pyszne dżemy.