Suszenie to nic innego jak usuwanie wody warzyw, owoców lub grzybów bez szkody dla smaku, zapachu i wartości odżywczych produktów. Co więcej, cenne składniki pozostają w suszonych produktach w naturalnej, skoncentrowanej postaci. Na przykład szklanka suszonych moreli zawiera aż 6,5 g błonnika, podczas gdy świeżych tylko 3,1 g. Podobnie wygląda suszenie śliwek węgierek w suszarce. Suszenie to najprostszy i najtańszy sposób konserwowanie żywności. Zajmuje o wiele mniej czasu niż np.: robienie przetworów. Wystarczy bowiem przygotowane produkty rozłożyć na sitach, włączyć suszarkę, a po odpowiednim czasie wyjąć gotowe. Suszone owoce i warzywa są lekkie — można je włożyć do torebki i zabrać jako zdrową przekąskę do pracy albo dać dziecku zamiast słodyczy na wycieczkę. Suszone owoce są bogatym źródłem witamin minerałów. Dzięki obfitości naturalnych węglowodanów cieszą się dużą popularnością wśród osób uprawiających sport, bo szybko dostarczają organizmowi energii i uzupełniają obniżony poziom cukru.

Jak suszyć śliwki w suszarce? - zasady suszenia

Aby suszenie śliwek w suszarce elektrycznej zakończyło się sukcesem, należy przestrzegać siedmiu zasad. Zgodnie z nimi można suszyć także inne owoce, które będą stanowić aromatyczne składniki wigilijnego kompotu z suszu albo będę służyć do nadziewania mięsa. Suszarka do śliwek z powodzeniem ususzy również grzyby i warzywa do domowej przyprawy do rosołu. Domowe suszenie śliwek to sposób tworzenie produktów w zgodzie z naturą, bez dodatkowych konserwantów i substancji słodzących.

Skoro zastanawiacie się, jak suszyć śliwki, to podpowiadamy niezawodne wskazówki. Po pierwsze owoce i warzywa przeznaczone do suszenia powinny być dojrzałe, zdrowe, bez plam i uszkodzeń. Dlatego proces suszenia śliwek najlepiej zacząć tylko wtedy, gdy mamy przygotowane smaczne owoce. Przed suszeniem należy je przebrać, oczyścić i dokładnie umyć. Następnie owoce pestkowe (w tym śliwki) należy wydrylować. Owoce i warzywa należy suszyć ze skórką, ale jeśli jest zbyt gruba, trzeba ją usunąć. Przed suszeniem owoce i warzywa warto zblanszować — zanurzyć we wrzątku na ok. 3-6 minut, odcedzić i wystudzić. Małe owoce można suszyć w całości, większe, tak samo, jak warzywa, trzeba pokroić, najlepiej w jednakowej grubości plastry. Ponadto miękkie owoce, np. nektarynki, truskawki, śliwki, morele i kiwi, najlepiej pokroić na połówki lub ćwiartki i układać skórką do dołu. Aby obrane jabłka i gruszki nie ściemniały, dobrze jest zanurzyć je na kilka minut w wodzie z sokiem z cytryny, a następnie dokładnie osączyć.

Jak długo suszyć śliwki w suszarce?

Na samym początku należy ułożyć śliwki na tacy i ustawić najniższą możliwą temperaturę. Najczęściej jest to 50°C i zacząć proces suszenia przez około 3-4 godziny. Następnie należy sprawdzić stopień wysuszenia i ewentualnie podwyższyć temperaturę i proces suszenia śliwek wydłużyć o kolejne 30 minut. Po tym czasie suszone śliwki powinny być gotowe.

Jak przechowywać suszone śliwki?

Na koniec susz (w tym suszone śliwki) należy przechowywać w szczelnych pojemnikach (metalowe się nie nadają), w suchym i ciemnym miejscu. Ponadto suszone owoce (np.: suszone śliwki) i warzywa ustawione na półkach w szklanych słojach będą się prezentować niezwykle estetycznie. W szczególności, gdy opiszemy je odpowiednimi etykietami lub wydrukujemy na przezroczystej folii.

Jak suszyć śliwki w suszarce?

W sklepach z artykułami gospodarstwa domowego mamy wiele rodzajów suszarek do owoców i warzyw. Możemy wybierać pod względem pojemności, wielkości, wyglądu i przede wszystkim mocy. Na przykład suszarka ZELMER ZFD1005 ma dużą moc: (aż 520 W!), sterowanie cyfrowe i regulację mocy suszenia. Ponadto ma 4 sita do suszenia oraz cyfrowy timer, który można ustawić od 1 – do 48 godzin. Duża moc sprawia, że suszenie śliwek w suszarce przebiegnie szybko, dokładnie i równomiernie. Suszarka jest prosta w obsłudze, sterowana elektronicznie, co bardzo ułatwia pracę, a wyposażenie w 4 sita o pojemności 11 l umożliwia jednoczesne suszenie różnych produktów. Praktyczna funkcja pakietowania sit znacznie zmniejsza miejsce zajmowane przez suszarkę, co ułatwia jej przechowywanie. Dzięki zabezpieczeniu przed przegrzaniem używanie urządzenia jest całkowicie bezpieczne.

Drugą polecaną przez nas suszarką jest RAVEN ESS001 o mocy 240 W. To urządzenie sprawi, że suszenie śliwek będzie prawdziwą przyjemnością. Ponadto szybko i skutecznie suszy grzyby, zioła, owoce i warzywa, zachowując ich walory smakowe i odżywcze. Ma możliwość płynnej regulacji temperatury od 35 do 70 °C za pomocą umieszczonego na pokrywie termostatu. Pięć sit o głębokości 36 mm umożliwiają jednorazowe wysuszenie większej ilości produktów. Suszarka ma ośmiokątny kształt, dzięki czemu ładnie wygląda. Cicha praca, prosta obsługa i lekka konstrukcja ułatwią użytkowanie, a zabezpieczenie przed przegrzaniem zapewnia bezpieczeństwo.

Kolejną suszarką przydatną w kuchni jest SENCOR SFD 750WH o mocy 250 W. Szybko i dokładnie suszy owoce, warzywa, grzyby, zioła, mięsa i inne produkty, zachowując ich walory smakowe i odżywcze. Powietrze wewnątrz urządzenia kieruje się od korpusu w górę i przepływa przez każdą tackę. Wilgoć z produktów zbiera się na pokrywie. Suszarka wyposażona jest w 5 przezroczystych sit. Tace o średnicy 23 cm umożliwiają suszenie grubszych kawałków owoców, warzyw i grzybów. Urządzenie zabezpieczone jest przed przegrzaniem i pracuje w cichy sposób.