Suszenie to nic innego jak usuwanie wody warzyw, owoców lub grzybów bez szkody dla smaku, zapachu i wartości odżywczych produktów. Co więcej, cenne składniki pozostają w suszonych produktach w naturalnej, skoncentrowanej postaci. Na przykład szklanka suszonych moreli zawiera aż 6,5 g błonnika, podczas gdy świeżych tylko 3,1 g. Podobnie wygląda suszenie śliwek węgierek w suszarce. To najprostszy i najtańszy sposób konserwowanie żywności. Zajmuje o wiele mniej czasu niż np.: robienie przetworów. Wystarczy bowiem przygotowane produkty rozłożyć na sitach, włączyć suszarkę, a po odpowiednim czasie wyjąć gotowe. Suszone owoce i warzywa są lekkie — można je włożyć do torebki i zabrać jako zdrową przekąskę do pracy albo dać dziecku zamiast słodyczy na wycieczkę. Ususzone owoce są bogatym źródłem witamin minerałów. Dzięki obfitości naturalnych węglowodanów cieszą się dużą popularnością wśród osób uprawiających sport, bo szybko dostarczają organizmowi energii i uzupełniają obniżony poziom cukru.

Jak suszyć śliwki na zimę w suszarce? - zasady suszenia

Aby suszenie śliwek w suszarce elektrycznej zakończyło się sukcesem, należy przestrzegać siedmiu zasad. Zatem jak suszyć śliwki w suszarce? Zgodnie z nimi można suszyć także inne owoce, które będą stanowić aromatyczne składniki wigilijnego kompotu z suszu albo będę służyć do nadziewania mięsa. Suszarka do śliwek z powodzeniem przygotuje suszone grzyby i warzywa do domowej przyprawy do rosołu. Domowe suszenie śliwek to sposób tworzenie produktów w zgodzie z naturą, bez dodatkowych konserwantów i substancji słodzących.

Zobacz też:

Skoro zastanawiacie się, jak suszyć śliwki, to podpowiadamy niezawodne wskazówki. Po pierwsze owoce i warzywa przeznaczone do suszenia powinny być dojrzałe, zdrowe, bez plam i uszkodzeń. Dlatego proces suszenia śliwek najlepiej zacząć tylko wtedy, gdy mamy przygotowane smaczne owoce. Przed suszeniem należy je przebrać, oczyścić i dokładnie umyć. Następnie owoce pestkowe (w tym śliwki) należy wydrylować. Owoce i warzywa należy suszyć ze skórką, ale jeśli jest zbyt gruba, trzeba ją usunąć. Zanim zaczniemy suszyć owoce i warzywa warto je zblanszować — zanurzyć we wrzątku na ok. 3-6 minut, odcedzić i wystudzić. Małe owoce można suszyć w całości, większe, tak samo, jak warzywa, trzeba pokroić, najlepiej w jednakowej grubości plastry. Ponadto miękkie owoce, np. nektarynki, truskawki, śliwki, morele i kiwi, najlepiej pokroić na połówki lub ćwiartki i układać skórką do dołu. Aby obrane jabłka i gruszki nie ściemniały, dobrze jest zanurzyć je na kilka minut w wodzie z sokiem z cytryny, a następnie dokładnie osączyć.

Jak długo suszyć śliwki w suszarce?

Na samym początku należy ułożyć śliwki na tacy i ustawić najniższą możliwą temperaturę. Najczęściej jest to 50°C i zacząć proces suszenia przez około 3-4 godziny. Następnie należy sprawdzić stopień wysuszenia i ewentualnie podwyższyć temperaturę i proces suszenia śliwek wydłużyć o kolejne 30 minut. Po tym czasie suszone śliwki powinny być gotowe.

Jak suszyć śliwki w piekarniku?

Jeśli jednak nie posiadamy suszarki do owoców, to nie przeszkoda, by ususzyć śliwki.
Śliwki przed suszeniem w piekarniku należy odpowiednio przygotować.
Owoce myjemy. Aby skórka zmięknie i lepiej poddawała się suszeniu warto śliwki zblanszować. Najprościej zalać je wrzątkiem i po chwili odcedzić. Suszymy, przekrawamy na pół i pozbywamy się pestek.
Tak przygotowane można już suszyć w piekarniku.
Piekarnik rozgrzewamy do temperatury 60°C i wkładamy śliwki na 24 godziny. Po tym czasie śliwki wyjmujemy, rozkładamy w przewiewnym miejscu na kolejną dobę i gotowe!
Śliwki powinny mieć ciemną, lśniącą skórkę, słodko-kwaśny smak i mięsisty środek.

Jak przechowywać suszone śliwki?

Na koniec susz (w tym suszone śliwki) należy przechowywać w szczelnych pojemnikach (metalowe się nie nadają), w suchym i ciemnym miejscu. Ponadto suszone owoce (np.: suszone śliwki) i warzywa ustawione na półkach w szklanych słojach będą się prezentować niezwykle estetycznie. W szczególności, gdy opiszemy je odpowiednimi etykietami lub wydrukujemy na przezroczystej folii.

Przeczytaj też: Powidła, nalewka ze śliwek, a może konfitury? Najlepsze śliwkowe przetwory ->>

Jak suszyć śliwki w suszarce?

W sklepach z artykułami gospodarstwa domowego mamy wiele rodzajów suszarek do owoców i warzyw. Możemy wybierać pod względem pojemności, wielkości, wyglądu i przede wszystkim mocy.