Drożdże, to podstawa przemysłu spożywczego, są wykorzystywane podczas przygotowywaniu pysznych potraw i wypieków. Ten niedrogi i szeroko dostępny produkt, jest niezwykle przydatny w kuchni, gdyż z jego pomocą możesz przygotować dziesiątki różnych dań. Pulchne i słodkie bułeczki, drożdżówki z owocami, ciasta i faworki możesz przygotować samodzielnie. W ten sposób wiesz, co znajduje się w ich składzie. Poznaj wyjątkowe właściwości drożdży!

Drożdże - właściwości i zastosowanie

Szukasz inspiracji i potrzebujesz wiedzieć, co można zrobić z drożdży? Musisz wiedzieć, że ten produkt, pomimo że spożywany praktycznie wyłącznie w wypiekach, także ma sporo prozdrowotnych składników, które pozytywnie wpływają na ciało człowieka. Jednokomórkowe organizmy, które fermentują cukier w warunkach beztlenowych, nie tylko odpowiadają za idealnie wyrośnięte ciasto. Witaminy i składniki mineralne, będące w drożdżach poprawiają wygląd i koloryt cery, zapewniają mocne włosy i paznokcie. Dodatkowo przeciwdziałają procesom starzenia się skóry.

Drożdże na 100 gramów dostarczają zaledwie około 90 kilokalorii. Jeżeli martwisz się o ilość tłuszczu w diecie, z pewnością ucieszy cię fakt, że tłuszcz w drożdżach, jest wysokonienasycony. Ten składnik niezwykle dobrze wpływa na gospodarkę lipidową. Warto również zaznaczyć, że drożdże zawierają błonnik, odpowiadający za sprawną pracę jelit. Produkt znajdujący się w wypiekach odznacza się dużą zawartością witamin z grupy B. Kwas foliowy pomaga organizmowi w tworzeniu przeciwciał, oraz wzmacnia odporność. Kto by pomyślał, że ciasto drożdżowe może być takie zdrowe!

W sklepach można trafić na drożdże świeże, na których ciasto rośnie szybciej, jednak wymaga robienia zaczynu, lub na drożdże suche, które mają znacznie dłuższy termin do spożycia. Które rozwiązanie będzie lepsze? Przepisy wyjdą nam równie dobrze zarówno na drożdżach świeżych, jak i suchych. Należy jednak pamiętać, aby stosować się do przelicznika i zachować odpowiednie proporcje. Zastanawiacie się jak przeliczyć drożdże świeże na suszone? Drożdży suszonych zawsze dajemy dwa razy mniej niż tych świeżych. Jeśli więc w przepisie mamy 20 gramów świeżych drożdży, powinniśmy użyć jedynie 10 gramów drożdży instant w proszku. 

Co zrobić z drożdży, gdy nie masz pomysłu? Najlepsze przepisy z drożdżami

1. Racuchy drożdżowe

Co zrobić z drożdży na słodko? Warto powrócić do czasów dzieciństwa i zdecydować się na przygotowanie pysznych drożdżowych racuchów. Posypane cukrem pudrem, gorące racuszki są sycące, można je zjeść na kolację lub obiad. Na zimno również się sprawdzą, więc możesz je zabrać w pojemniku do pracy i zjeść na drugie śniadanie. Placki z jabłkami są pyszne także z dodatkiem konfitury lub miodu. Aby za każdym razem wychodziły idealne, miękkie w środku i chrupiące na zewnątrz, zadbaj o właściwą temperaturę tłuszczu. Jeśli będzie on zbyt mocno rozgrzany, placuszki spalą się na zewnątrz, a w środku pozostaną surowe. Z kolei jeśli olej będzie za zimny, racuszki będą go chłonęły i staną się bardzo tłuste.

2. Bułki drożdżowe

Potrzebujesz czegoś, co można zjeść w formie przekąski, lub wziąć ze sobą na drugie śniadanie? Najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku będą drożdżowe bułeczki. Ich przygotowanie jest banalnie proste i nie zajmuje więcej niż pół godziny. Smakują mlecznie, są miękkie, pulchne i pachnące. Ten zapach od razu przyciągnie do kuchni całą rodzinę. Jeżeli lubisz, możesz je nadziać konfiturą, czekoladą, lub tak lubianym przez dzieci kakaowym kremem. Oprócz małych bułeczek, można upiec też jedną, dużą bułkę drożdżową, którą pokroimy w kromki i posmarujemy ulubionymi dodatkami.

3. Ciasto drożdżowe z rabarbarem

Skupiając się na tym, co zrobić z drożdży, na myśl od razu przychodzi ciasto drożdżowe, które można przygotować na wiele sposobów. Nie jest ono trudne do zrobienia, dlatego stanowi najlepsze rozwiązanie dla wszystkich, którzy dopiero uczą się gotować i piec. Drożdżowe ciasto z rabarbarem, to klasyk, który znajdziesz na stole w sezonie wiosennym i letnim. Rabarbar, jest nie tylko przystępny cenowo, lecz także niezwykle zdrowy. Przygotowane ciasto śmiało mogą jeść osoby uważające na linię. Rabarbar, jest niskokaloryczny, zawiera dużo błonnika oraz witaminy z grupy A, C i E. Doskonale komponuje się z lekko słodkawym i maślanym ciastem drożdżowym, nadaje mu nieco kwasowości i świeżości. Jeżeli lubisz nieco więcej cukru, po przygotowaniu placek możesz posypać cukrem pudrem, lub wzbogacić o kruszonkę przed pieczeniem.

4. Ciasto drożdżowe ze śliwkami

Istnieje wiele odpowiedzi na pytanie, co zrobić z drożdży na słodko. Jedną z najpyszniejszych propozycji z pewnością jest ciasto drożdżowe ze śliwkami. Owoc ten zawiera masę mikroelementów i witamin, które z powodzeniem twój organizm może przyswoić w formie wypieku. Jeżeli chcesz je odrobinę urozmaicić, dodaj do niego pokruszoną na kawałki gorzką czekoladę. Idealnie będzie pasowała do nieco cierpkich śliwek i maślanego w smaku ciasta.

5. Ciasto drożdżowe z serem

Co zrobić z drożdży, kiedy zalegają ci w lodówce? Jeżeli dodatkowo posiadasz w niej nieco półtłustego twarogu, jajka, mleko i margarynę, możesz wyczarować prawdziwe cuda, takie jak ciasto drożdżowe z serem. Skorzystaj z prostego triku, aby mieć pewność, że drożdżówki wyjdą perfekcyjne za każdym razem. O co chodzi? Przed przystąpieniem do pieczenia, wszystkie składniki wyjmij na blat, aby nabrały temperatury pokojowej. Możesz mieć pewność, że zobaczysz różnicę!

6. Babka drożdżowa

Babka drożdżowa, to niewątpliwie jedno z popularniejszych ciast, każdego roku w czasie Wielkanocy znajduje się na polskich stołach. Aby mieć pewność, że wyjdzie idealna, nie popęka i nie będzie za sucha, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów. Odpowiedni czas wyrabiania ciasta ma ogromne znaczenie. Dodatkowo nie można zapomnieć o pokojowej temperaturze składników. Gotową, miękką i pachnącą babkę możesz zjeść z odrobiną masła lub ulubioną konfiturą.

7. Chleb żytni na drożdżach z ziarnami

Zaskocz swoją rodzinę tym, co można zrobić z drożdży już dziś! Domowy chleb żytni na drożdżach z ziarnami świetnie smakuje w formie kanapek, tostów, a kiedy zacznie czerstwieć, można z niego przygotować wyborne grzanki. Jakie nasiona najlepiej wybrać? Jeżeli lubisz duże ziarna, wybierz słonecznik oraz dynię, które zawierają duże pokłady błonnika. Jeżeli wcześniej je uprażyć, nadadzą wypiekowi unikalnego aromatu!

8. Faworki drożdżowe

Faworkami drożdżowymi, warto się zajadać nie tylko w Tłusty Czwartek! Jeśli w kuchni masz masło, mleko, mąkę, cukier, jajka, drożdże oraz tłuszcz do smażenia, w kilka chwil wyczarujesz pyszne chruściki. Aby nie nasiąkały olejem, zadbaj o jego odpowiednio wysoką temperaturę, czyli około 180 stopni Celsjusza. Podawaj je posypane cukrem pudrem, lub jeśli masz ochotę na coś słodszego, polane rozpuszczoną, mleczną czekoladą.

9. Chałka drożdżowa

Chałka drożdżowa, to kolejny Wielkanocny klasyk, który podbił serca dzieci i dorosłych. Można ją jeść z masłem, dżemem, miodem, lub pałaszować bez niczego. Odpowiednio wypieczona, miękka i lekko słodka chałka, to idealne śniadanie. Aby jeszcze bardziej smakowała, posyp ją kruszonką, lub makiem, wedle uznania. Ciasto będzie pachniało jeszcze piękniej, gdy podczas przygotowywania dodasz do niego odrobinę startej skórki z cytryny. Z tak przygotowanej domowej chałki, można potem zrobić pyszne tosty francuskie.

Teraz już wiesz, co zrobić z drożdży. Zaproś więc ten składnik do swojej kuchni i wyczaruj z niego którąś z powyższych pyszności. Życzymy smacznych kulinarnych eksperymentów!