Przepisy na faworki

72 przepisów

Faworki (znane też jako chrust) to jeden z najbardziej lubianych przysmaków przyrządzanych w okresie karnawału, a szczególnie w okolicach tłustego czwartku - podobnie jak pączki i oponki. Idealny chrust musi być kruchy, chrupiący, nie za twardy. Faworki świetnie smakują z filiżanką czarnej kawy. Ciasto przygotowuje się łatwo i nie wymaga wyrastania. Ciasto na faworki powinno być rozwałkowane bardzo cienko, mamy wtedy gwarancję, że ciastka będą bardzo chrupkie. Faworki smaży się na rozgrzanym tłuszczu - aż będą złote i perfekcyjnie chrupiące. Z tego samego ciasta przygotowuje się również karnawałowe róże - kilka warstw ciasta z odrobiną konfitury po środku. Faworków, w przeciwieństwie do pączków, nie lukruje się - są tylko posypywane cukrem pudrem. 

Przepisy na faworki

Czas przygotowania: 20 min.
Faworki

Andrzejkowe

JustynaDzasta

Faworki

Czas przygotowania: 60 min.
Faworki

Pyszne faworki :))

karolina12-345

Faworki

Czas przygotowania: 40 min.
Faworkowe serca
deser na walentynki

Aninka88

Faworkowe serca

Czas przygotowania: 80 min.
Wyszly mi... pysznie ;)

Ika Ryszka

Faworki

Faworki - klasyczne lub z twistem

Faworki to ciastka, które w okresie karnawału znajdziemy niemal w każdej piekarni i cukierni. Ich przygotowanie w domu nie nastręcza jednak trudności - warto to zrobić! Klasyczne faworki mają pofalowany brzeg, choć jeśli nie mamy specjalnego radełka, możemy po prostu wykroić je nożem. W każdym faworku powinniśmy zrobić podłużne nacięcie, żeby móc zapleść go w charakterystyczny kształt. Zazwyczaj faworki podaje się z cukrem pudrem. Aby urozmaicić nasz deser, możemy użyć aromatyzowanego cukru pudru, np. o smaku cytrynowym czy malinowym. Z ciasta na faworki można wycinać różne kształty, np. zamiast zaplecionych faworków, pokroić je w kwadraty i przygotować faworkowe ciasteczka. 

Artykuły powiązane

faworki 1
13.02.2020

Jak zrobić faworki? Przepisy i porady na pyszny chrust

Jak zrobić faworki? To pytanie w okresie karnawału wraca do nas co roku jak bumerang. Idealne faworki muszą być kruche i delikatne – ich przygotowanie wymaga dobrego przepisu i nieco wprawy. Faworki to jedne z naszych ulubionych ciastek. Sprawdźcie nasze przepisy i rady, jak zrobić faworki, by były pyszne.

Aleksander Baron
14.02.2019

Kwestionariusz kulinarny – Aleksander Baron

Aleksander Baron – szef kuchni warszawskiej restauracji Zoni - dla jednych mistrz kiszonek wszelakich, dla drugich kreator wyjątkowych zestawień jedzenia i mocniejszego alkoholu, a jeszcze dla innych Szef Jutra, który patrząc na to, co za oknem, kreuje w głowie dania, o jakich jeszcze nie śniliśmy. W cyklu „Człowiek od kuchni” Aleksander Baron opowiada o inspiracjach, tworzeniu menu w Zoni, smakach dzieciństwa i potrawie, której nie odmówiłby na ostatni posiłek w życiu.

Faworki, pączki i inne słodkości
29.01.2019

Tłusty Czwartek 2019 - pączki, faworki i inne klasyki dla łasuchów

Przykryte kołderką z cukru pudru, z chrupiącą skórką oblaną aksamitną czekoladą. Karnawałowe łakocie układają się w stosy na eleganckich paterach, kruszą na obrusy i zlepiają palce słodkim lukrem. Tłusty Czwartek 2019 zbliża się wielkimi krokami, by skusić nas rozkosznymi przysmakami.

Faworki - róże karnawałowe
05.02.2018

Faworki - róże karnawałowe

Są chrupiące i złociste jak każde faworki, ale wyglądają zupełnie inaczej - róże karnawałowe najlepiej podawać oprószone cukrem pudrem i z odrobiną konfitury w środku.

Jak zawijać faworki?
07.02.2017

Jak zawijać faworki?

Kruche, słodkie, delikatne - oto faworki idealne, czyli przebój tłustego czwartku i karnawału. Jak je zawijać, by były piękne i zgrabne?