Drożdże świeże to produkt, który nie zawsze można z łatwością dostać w sklepach. Kostka drożdży ma też swój termin ważności do spożycia i przechowywane po otwarciu w lodówce, wymagają dość pilnego zagospodarowania, aby się nie zepsuły. Nic dziwnego więc, że dużą popularnością cieszą się drożdże suche. Suszone drożdże sprzedawane są najczęściej w mniejszej gramaturze i wygodnym opakowaniu. Drożdże suszone mogą być stosowane zamiennie, aby upiec chleb, ciasto drożdżowe czy inne wypieki.

Przelicznik drożdży suchych na świeże

Renata Chodorowska opowiedziała nam o drożdżach w wersji na słodko, czyli ciastach drożdżowych. Zapytaliśmy ją, w jaki sposób poprawnie stosować drożdże świeże? A także, czy zawsze możemy je zamieniać na drożdże suche? Okazuje się, że odpowiedź jest prostsza niż może się wydawać.

Nie ma co robić kontry - drożdże świeże i drożdże suszone to równoprawne produkty. Uważam jednak, że drożdże suche są bezpieczniejsze do stosowania przez osoby, które dopiero zaczynają piec ciasta drożdżowe. Wystarczy bowiem przestrzegać dokładnie przepisu na opakowaniu drożdży, czyli wymieszać je z letnią woda. Jeśli wymieszamy drożdże z zimną wodą - nie zaczną pracować. Drożdże suche nie mają charakterystycznego zapachu jak drożdże świeże - to jest jedyny ich minus. 

 

Przelicznik drożdży świeżych na suche – ile to jest?

Dziennikarka kulinarna wyjaśnia, jak stosować w praktyce proporcje drożdży suchych do drożdży świeżych, aby przepis się udał. Okazuje się, że nie można robić tego 1:1, bo produkty mają zupełnie inne właściwości i o tym należy pamiętać. Jak więc zamieniać drożdże świeże na drożdże suche? Przelicznik drożdży suchych na świeże również wyjaśniła nam Renata Chodorowska.

Jeżeli ktoś widzi w przepisie, że są tam drożdże świeże, a on ma suche, łatwo to zamienić. Należy zawsze brać więcej drożdży świeżych niż suchych. Przelicznik drożdży świeżych na suche wygląda następująco: 25 g drożdży świeżych to odpowiednik 7 g drożdży suchych.

Zamienniki i przepisy bez drożdży

Drożdże świeże lub drożdże instant to tylko jeden ze sposobów na upieczenie wyrośniętych bułeczek, pulchnego chleba czy bajecznego ciasta. Przykładowo doskonały chleb można przygotować wykorzystując hodowany, domowy zakwas. Wymaga to cierpliwości i czasu, ale zdecydowanie warto. Z kolei w przepisach na racuchy - te wyrośnięte "jak na drożdżach" możemy wykorzystać inne środki spulchniające, czyli proszek do pieczenia lub sodę oczyszczoną. Co ciekawe, nawet jeśli nie mamy drożdży w kuchni, a marzy nam się wypiek, który teksturą przypomina klasyczne drożdżowe, możemy postawić na ciasto na bazie sera białego i oleju. Warto poeksperymentować! Jeżeli nie chcemy brudzić rąk, to warto sięgnąć po robot kuchenny. W szybki sposób połączy składniki a ciasto będzie doskonale napowietrzone.

Domowe drożdże - jak zrobić?

Na czas, kiedy drożdże (szczególnie świeże drożdże) stają się produktem luksusowym, warto zaopatrzyć się w przepis na domowe drożdże. Swoją oryginalną recepturę poleca Czytelniczka z zaprzyjaźnionego serwisu przyslijprzepis.pl. Domowe drożdże według pomysłu pani Bożeny to trik przekazywany z pokolenia na pokolenie. Co ciekawe, głównym składnikiem są ziemniaki i cukier. Proporcje to ok. 120 g ziemniaków i łyżeczka cukru. Aby zrobić domowe drożdże ziemniaki gotujemy, a następnie rozgniatamy na rzadkie puree i łączymy z cukrem. Do mieszanki dolewamy łyżeczkę jasnego piwa i ponownie mieszamy. Mieszaninę na domowe drożdże odstawiamy pod przykryciem na kilka dni - wystarczy temperatura pokojowa. Domowe drożdże są gotowe - jak podpowiada autorka, mają lekko piwny aromat, ale sprawdzą się do przygotowania wypieku na drożdżach z 1 kilograma mąki.