Kapusta kiszona - przepisy na dania

Kapusta kiszona - właściwości

Starożytni nawet nie zdawali sobie sprawy, jak wielką mieli rację w swoim uwielbieniu dla tego warzywa – jest bowiem jednym z najbardziej dobroczynnych dla naszego organizmu. Kapusta już w stanie surowym jest zdrowa, a ukiszona wprost nie ma konkurencji – głównie jako źródło witaminy C. O jej przydatności w okresie zimowym, kiedy nasza odporność jest naturalnie osłabiona, nikogo nie trzeba przekonywać. Warto natomiast wspomnieć, że 1/2 szklanki kiszonej kapusty nie tylko zaspokaja w pełni zapotrzebowanie na witaminę C, ale dostarcza także sporych dawek witaminy P wzmacniającej naczynia krwionośne, witamin z grupy B wspomagających m.in. przemianę białek i budowę masy mięśniowej, witaminy E – cennego antyutleniacza, oraz związków, tj. wapń (wzmacnia kości), potas, fosfor, magnez, żelazo i siarka – wspaniale wpływająca na stan włosów, skóry i paznokci.

Kiszona kapusta zawiera także mnóstwo kwasu mlekowego, który w naturalny sposób oczyszcza nasz układ pokarmowy z bakterii gnilnych, stwarzając w zamian idealne warunki do rozwoju dobroczynnych bakterii prebiotycznych – jest więc najlepszym naturalnym środkiem na odtrucie (zalecanym m.in. w terapii alkoholizmu). Stwierdzono, że przyczynia się do poprawy funkcjonowania serca i tarczycy oraz może zapobiegać powstawaniu nowotworów układu pokarmowego, a nawet tych mających podłoże genetyczne, jak raki piersi, układu rozrodczego i prostaty. Ma także właściwości termoregulacyjne.

Kapusta kiszona – zdrowa i pyszna

To nie wszystko – kiszona kapusta łagodzi stres, wspomaga procesy myślowe, leczy żylaki, owrzodzenia, łagodzi objawy anemii oraz przyspiesza zwalczanie infekcji górnych dróg oddechowych. Jest przebogatym źródłem błonnika, w naturalny sposób reguluje zatem wszelkie problemy z przemianą materii – pomaga m.in. pozbyć się uporczywych zaparć. Pamiętajmy tylko o jednym: ponieważ mocno pobudza perystaltykę jelit, żeby zapobiec wzdęciom, lepiej przyprawić ją kminkiem i majerankiem.

Kiszona kapusta ma niski indeks glikemiczny, zatem mogą jeść ją osoby chorujące na cukrzycę. I wiadomość ważna dla pań starających się o dziecko lub będących w ciąży: jest naturalnym źródłem kwasu foliowego, niezwykle ważnego dla prawidłowego rozwoju płodu. Nie należy oczywiście rezygnować z tabletek, ale ze wszech miar warto wzmocnić ich działanie garstką surówki.

Kapusta kiszona – kupować czy robić samemu?

Najlepiej smakuje kapusta kiszona z beczki, o charakterystycznym, intensywnym, pobudzającym ślinianki zapachu; o jasnym słomkowym kolorze, w długich kawałkach. Taką kapustę znajdziemy w niektórych sklepach spożywczych czy na bazarach i targach. Kupiona na wagę będzie idealna do surówki lub zupy.

Nie kupujmy kapusty paczkowanej – zwykle jest pasteryzowana i napakowana konserwantami, aby maksymalnie przedłużyć jej termin przydatności do spożycia, za to zupełnie pozbawiona wszelkich wartości odżywczych. Poza tym naprawdę nieapetycznie pachnie.

Kapusta kiszona – zrób w domu!

Jak ukisić kapustę? Zdecydowanie częściej w domowych warunkach zdarza nam się kisić ogórki czy inne warzywa. Kapusta kiszona jest również łatwa do przygotowania w domowych warunkach. Przepis na kapustę kiszoną nie jest zbyt skomplikowany, trzeba będzie jednak uzbroić się w cierpliwość, zanim kiszonka będzie gotowa do zjedzenia. Kiedy kapusta jest ukiszona? Najlepiej spróbować jej po co najmniej kilku dniach. A później jeść już zgodnie z preferencjami – niektórzy wolą kapustę tylko lekką ukiszoną, inni natomiast mocno ukiszoną.

Kapustę najlepiej kisić w kamionkowym naczyniu. Jeśli jednak takiego nie mamy lub wolimy zakisić nieco mniejszą ilość, możemy sięgnąć po słoiki. Kiszenie kapusty – ile soli będziecie potrzebować? Pytanie o to, ile soli do kiszenia kapusty użyć jest bardzo popularne. Na jeden kilogram kapusty powinniśmy przygotować około trzech łyżeczek soli.

Kapusta kiszona – przepis prosty

Kapusta kiszona musi być drobno pokrojona. Jeśli mamy małą główkę kapusty wystarczy przekroić ją na pół, jeśli większą na ćwiartki. Kapustę drobno szatkujemy. Możemy użyć do tego ostrego noża, szatkownicy lub po prostu pokroić ją przy pomocy robota kuchennego. Następnie kapustę układamy w naczyniu i posypujemy solą, kolejna warstwa kapusty, sól i tak aż do wykorzystania całej kapusty. Każdą warstwę dobrze dociskamy.

Nie nakładamy kapusty do samej krawędzi – lepiej zostawić trochę miejsca, ponieważ pod wpływem fermentacji z naczynia może wyciekać sok. Do kapusty kiszonej nie może mieć dostępu powietrze. Dlatego warto przykryć ją obciążonym czymś talerzykiem. Kapustę kiszoną trzymamy w temperaturze pokojowej.

Jak kisić kapustę w słoikach?

Kapusta kiszona do słoików przygotowywana jest podobnie jak ta w naczyniu kamionkowym. Przed włożeniem jej do wyparzonych słoików warto jednak na kilka godzin zostawić ją posoloną w misce. Później odciskamy sok i kapustę wkładamy do słoików, dobrze ją dociskając. Słoiki zakręcamy i odstawiamy w chłodne miejsce. Już po nieco ponad tygodniu kapusta kiszona będzie dobra.

Kapustę kiszoną można doprawiać ulubionymi przyprawami. Sprawdzi się zwłaszcza ziele angielskie czy liść laurowy. Możemy też eksperymentować z ostrą papryką i przyprawami orientalnymi. Domowe kiszenie kapusty jest świetnym pomysłem. Możemy przygotowywać kapustę na bieżąco i mieć ją zawsze pod ręką. Przyda się nam do różnych dań.

Kapusta kiszona – co z niej przygotować?

Kapusta kiszona przydaje się w kuchni do wielu dań. Najczęściej jedzona jest w formie surówki z marchewką. Jak zrobić surówkę z kiszonej kapusty? Kapustę drobno kroimy, marchewkę ścieramy na tarce. Mieszamy, dodajemy niewielką ilość oleju i pół łyżeczki cukru. Całość mieszamy i podajemy.

Kapustę kiszoną możemy też wykorzystać do dań ciepłych. Pyszny jest kapuśniak z kiszonej kapusty czy bigos z kiszonej kapusty. Jak ugotować kapustę kiszoną? Kapustę wkładamy do garnka, doprawiamy i podlewamy niewielką ilością wody. Z takiej kapusty możemy przygotować po prostu jarzynkę do obiadu, dodając do niej na przykład podsmażony boczek lub wykorzystać do zrobienia bigosu. Jak zrobić bigos z kiszonej kapusty? Kapustę gotujemy. Warto w trakcie gotowania kilka razy odlać sok z kapusty i dolać wody, bigos będzie wtedy mniej kwaśny. Dodajemy ugotowane lub podsmażone mięsa, warzywa i przyprawy. Całość dusimy aż kapusta zmięknie i wszystkie smaki się połączą.

Polecane przepisy