Kulebiak to duży drożdżowy pieróg faszerowany kapustą i grzybami. Najczęściej przygotowywany jest na Wigilię i podawany na ciepło do barszczu. Pieczony jest w całości, a następnie krojony w grube plastry. W smaku przypomina paszteciki, ale jest zdecydowanie łatwiejszy do zrobienia. Wigilijny kulebiak najlepiej smakuje chwilę po wyjęciu z piekarnika.
Stockfood
(średnia 4.41 z 167 głosów)
Rozczyn drożdżowy: lekko podgrzewamy mleko, aby było ciepłe, ale nie gorące. Mieszamy je z drożdżami i cukrem. Dodajemy 50 g mąki i odstawiamy do wyrośnięcia na 15 min.
Przygotowanie ciasta na kulebiak drożdżowy: do dużej miski wsypujemy resztę mąki, rozczyn drożdżowy i pozostałe mleko. Dodajemy sól i jajka. Łączymy składniki, mieszając je łyżką. W rondelku roztapiamy masło i wlewamy ciepłe do ciasta (nie może być gorące). Wyrabiamy je ręcznie lub przy użyciu miksera z hakami przez 10–15 min. Odstawiamy do wyrośnięcia na 30 min.
Farsz: suszone grzyby wsypujemy do garnka i zalewamy 200 ml gorącej wody. Dodajemy kiszoną kapustę, liście laurowe, ziele angielske. Gotujemy do miękkości pod pokrywką przez 30 min. Następnie zdejmujemy pokrywkę i gotujemy jeszcze przez 10 min, aby woda trochę odparowała. Wyjmujemy liście laurowe i ziele angielskie, a dodajemy pieprz i mielony kminek.
Cebula: obieramy ją z łupin i kroimy w drobną kostkę. Rozgrzewamy olej na patelni i smażymy cebulę do zeszklenia. Następnie na patelnię przekładamy kapustę z garnka i smażymy przez 5 min, cały czas mieszając. Odstawiamy do przestygnięcia.
Nakładanie farszu do kulebiaka: wyrośnięte ciasto drożdżowe przekładamy na stolnicę oprószoną mąką. Rozwałkowujemy je na placek w kształcie prostokąta 30×35 cm. Na środek nakładamy nadzienie i rozprowadzamy po całości, zostawiając krawędź o szerokości ok. 2 cm. Zwijamy kulebiak wzdłuż w roladę i zlepiamy brzegi ciasta.
Pieczenie: rozgrzewamy piekarnik do 180°C. Przekładamy delikatnie kulebiak na przygotowaną formę do pieczenia o wymiarach 35×15 cm. W osobny naczyniu rozkłócamy żółtko i smarujemy nim wierzch ciasta. Wstawiamy do piekarnika na 45 min.
Porady
- Należy pamiętać, aby składniki na ciasto drożdżowe były ciepłe. Wystarczy, że będą w temperaturze pokojowej. Mleko i masło należy lekko podgrzać, nie doprowadzając do wrzenia.
- Grzyby najlepiej jest zalać zimną wodą i wstawić do lodówki na noc przed pieczeniem kulebiaka. Wtedy wywar z nich jest jeszcze bardziej aromatyczny.
- Z kiszonej kapusty dobrze jest odcisnąć nadmiar wody.
- Wigilijny kulebiak możecie ozdobić świątecznymi wzorami. W tym celu należy zostawić trochę ciasta drożdżowego, rozwałkować i np. powycinać z niego gwiazdki przy pomocy foremek do ciastek. Następnie przyklejamy je na wierzch kulebiaka ułożonego w blasze.
- Wierzch ciasta można ponacinać nożem w ukośne linie lub kratkę.
- Grzyby leśne można zastąpić pieczarkami.
- Kulebiak można posypać po wierzchu kminkiem, czarnuszką, sezamem lub makiem. Ziarna sypiemy na ciasto posmarowane jajkiem.
Kulebiak to danie kuchni rosyjskiej, przygotowywane z ciasta drożdżowego lub półkruchego. Tradycyjna, drożdżowa wersja nadziewana jest kaszą gryczaną, kapustą, jajkami na twardo i gotowaną rybą.
Potrawa z Rosji rozprzestrzeniła się po wielu krajach Europy i Azji, dlatego jej nazwa w różnych językach brzmi podobnie. Polskie słowo „kulebiak” być może pochodzi od niemieckiego „kohleback”, którym określa się ciasto faszerowane kapustą. Prawdopodobna jest również etymologia rosyjska – od słowa „кулебячить”, co znaczy kulebasić, czyli ugniatać.
Obecnie w Polsce kulebiak kojarzony jest jako przepis na Wigilię. Nie wszyscy wiedzą o istnieniu innej tradycyjnej wersji tej potrawy, która została wpisana w rejestr dań regionalnych w 2009. Mowa o „kulebiaku generałowej Kickiej” z Lubelszczyzny. Przepis na tę potrawę sięga lat 30. XIX wieku. Jej początki wiążą się z przybyciem do Jaszczowa generałowej Natalii Kickiej.
Od wigilijnego dania różni się farszem – kulebiak generałowej nadziewany jest mięsem i warzywami. Początkowo pieczony był tylko na dworze jaszczowskim pod ścisłym nadzorem generałowej. Z czasem receptura stała się coraz bardziej powszechna i przekazywano ją z pokolenia na pokolenie.
Kulebiak można przygotować także na cieście francuskim lub z innymi rodzajami farszu:
Komentarze