StockFood
(średnia 4.41 z 160 głosów)
Kapusta: z główki (ok. 2 kilogramy) zdejmujemy uszkodzone liście. Myjemy ją i szatkujemy, nożem, malakserem lub szatkownicą.
Doprawianie: do poszatkowanej kapusty dosypujemy sól, dokładnie mieszamy. Opcjonalnie możemy dodać kminek, liście laurowę i gorczycę.
Marchewki: obieramy je i myjemy, a następnie ścieramy na tarce, na dużych oczkach. Dodajemy je do kapusty i mieszamy.
Ubijanie kapusty: kapustę z marchwią ugniatamy rękami lub drewnianą łyżką z okrągłą główką. Chodzi o to, żeby warzywa puściły sok. Odstawiamy je na 30 minut i ponownie ugniatamy. Nie odlewamy soku.
Przekładanie do słoików: kapustę nakładamy do półlitrowych lub litrowych - sprawdzi się też kamionkowy garnek. Ważne jest, żeby napełnić słoiki mniej więcej do 3/4 wysokości. W czasie fermentacji kapusta kiszona zacznie zwiększać swoją objętość. Słoików nie zakręcamy zbyt mocno, gazy powstające w czasie kiszenia, muszą mieć ujście.
Przechowywanie: kapusta kiszona będzie gotowa po 7–14 dniach, w zależności od temperatury pomieszczenia. W dobrze zamkniętych słojach i w niskiej temperaturze można przechowywać ją nawet do 6 miesięcy. Ale po otwarciu słoika musi stać w lodówce, wtedy będzie dobra do spożycia przez tydzień.
Porady
- Z podanej proporcji wyjdzie nam ok. 5 półlitrowych słoików lub 3 litrowe.
- Do kapusty kiszonej najlepsza będzie sól kamienna, jest najlepsza do tego rodzaju przetworów.
- Jeśli przygotowujemy domową kapustę kiszoną z dodatkiem marchwi to musimy dodać to niej nieco więcej soli. Całość można spróbować po 1. ugniataniu i w razie potrzeby dosolić.
- Najpopularniejszą wersją podania kapusty kiszonej jest surówka z jabłkiem, startym lub pokrojonym w kostkę. Z dodatkiem cebuli lub szczypiorku. Doprawiona świeżo zmielonym pieprzem i oliwą z oliwek.
- Bardzo smaczna i popularna, w niektórych regionach Polski jest kapusta kiszona z jarzębiną. Należy pamiętać, żeby zamrozić jarzębinę na minimum 24 godziny przed przygotowaniem. Ten proces zabije trujący składnik jarzębiny.
- W kapuście przechowywanej w temperaturze od 0 do 5 stopni Celsjusza proces fermentacji zostaje zahamowany. W ten sposób możemy przechowywać ją, np. w lodówce. Zniwelowany zostanie zapach kapusty, dla wielu osób niezbyt przyjemny.
Komentarze