Kapuśniak z kiszonej kapusty to tradycyjna polska zupa – gęsta, aromatyczna i pożywna. Znana jest także w kuchni słowackiej i ukraińskiej. Najczęściej przygotowywana jest na żeberkach w chłodne, jesienne lub zimowe dni. Można zrobić także lżejszą, letnią wersję tej zupy z młodej kapusty. Jednak klasyczny kapuśniak jest kwaśny i wyrazisty w smaku. Doskonale smakuje z dobrze wypieczoną kromką świeżego chleba.
iStock
Mięso: żeberka płuczemy i kroimy na mniejsze porcje. Zalewamy je wodą, doprowadzamy do wrzenia i ostrożnie zdejmujemy szumowinę przy pomocy łyżki cedzakowej. Dokładamy liście laurowe i ziele angielskie. Zmniejszamy moc palnika i gotujemy wywar przez ok. 90 minut.
Smażenie boczku: na patelni roztapiamy masło klarowane. Boczek kroimy w kostkę i podsmażamy z każdej strony na rumiany kolor (przez ok. 5 min). Przekładamy do garnka z wywarem na zupę.
Warzywa: obieramy i myjemy marchewkę, pietruszkę i seler, a następnie ścieramy je na tarce o grubych oczkach. Ziemniaki obieramy, myjemy i kroimy w kostkę. Wszystkie warzywa dodajemy do zupy. Całość gotujemy przez kolejne 30 min.
Kiszona kapusta: jeśli jest bardzo kwaśna, płuczemy ją pod bieżącą wodą, po czym dodajemy do zupy. Doprawiamy kminkiem, majerankiem, solą i pieprzem. Gotujemy przez ok. 30 min.
Zagęszczanie zupy: mąkę rozrabiamy w 50 ml zimnej wody. Dodajemy do niej gorący wywar, mieszamy i przelewamy do zupy. Całość ponownie mieszamy i podgrzewamy jeszcze przez 5 min.
Podawanie: zanim jednak nałożymy zupę na talerze, wyjmujemy żeberka, obieramy mięso z kości i wrzucamy z powrotem (bez kości). Sprawdzamy, czy kapuśniak z kiszonej kapusty jest dobrze doprawiony. W razie potrzeby, dodajemy więcej soli i pieprzu.
Porady
- Do zupy można dodać nie tylko podsmażony boczek, ale także kiełbasę lub karkówkę. Jednak najpopularniejszą wersją jest kapuśniak z kiszonej kapusty na żeberkach. Kwaśny smak doskonale komponuje się z aromatycznym wywarem z mięsa.
- Zupę można także zagęścić zasmażką. Na patelni roztapiamy łyżkę smalcu (15 g), a gdy się roztopi dodajemy łyżkę mąki (15 g). Szybko mieszamy drewnianą łyżką. Dodajemy wywar z zupy. Łączymy składniki, przelewamy do garnka z kapuśniakiem i ponownie mieszamy.
- Do kapuśniaka można dodać podsmażoną lub pieczoną cebulę.
- Tarte warzywa, przed dodaniem ich do zupy, można podsmażyć na patelni (na oleju lub maśle klarowanym) – będą nieco bardziej miękkie i słodkie. Można także dodać do nich sparzone pomidory obrane ze skórki (2 szt.) lub gotową passatę pomidorową (100 g).
Bulion z kapusty znany był już w starożytnym Rzymie, gdzie stosowany był jako lek na problemy z żołądkiem. Obecnie kapuśniak występuje pod różnymi nazwami w zależności od regionu:
W wersji wegetariańskiej można przygotować kapuśniak z kiszonej kapusty na wywarze z grzybów.
Niektórzy obawiają się tego, że tradycyjny kapuśniak jest tłusty i ciężki. Nie musi taki być – możemy przygotować lekką zupę z kiszoną kapustą i warzywami bez mięsa. Jeśli jednak mamy ochotę na wariant z żeberkami i wędzonym boczkiem, możemy uniknąć problemów z trawieniem, dodając kminek. Dużo zależy od konkretnych składników, ale trzeba przyznać, że jedzenie kapuśniaku ma wiele zalet. Kapusta kiszona:
Kapuśniak można podać tradycyjnie z kromką pieczywa lub w wydrążonym bochenku chleba. Do zupy można dodać smażone pieczarki i zacierki, czyli kluseczki z mąki pszennej ścierane na tarce o grubych oczkach, znane np. z przepisu na zupę zacierkową.
Zdarza się, że kapuśniak z kapusty kiszonej podawany jest z kleksem kwaśnej śmietany. Może być także posypany świeżymi ziołami – koperkiem, tymiankiem lub natką pietruszki.
Komentarze