Dzik - przepisy i zastosowanie

Jak przyrządzić mięso z dzika?

Mięso z dzika jest na tyle twarde i zwarte, że konieczne jest jego skruszenie. W tym celu tradycyjnie wieszało się je po wypatroszeniu na kilka dni w chłodnym i przewiewnym miejscu. Dzisiaj praktyka ta jest już coraz rzadziej stosowana. Można w zamian umieścić mięso na około 10 dni w zamrażarce. Po tym czasie powinno być ono stopniowo rozmrażane w chłodnym miejscu.

Następnie mięso należy odpowiednio zamarynować przez co najmniej kilka dni. Dzik najczęściej jest marynowany w czerwonym winie, bulionie lub occie. Jak przyprawić mięso z dzika? Sprawdzają się takie przyprawy jak m.in. sól, majeranek, jałowiec, kminek, ziele angielskie, czosnek, rozmaryn, tymianek, imbir, pieprz i gałka muszkatołowa. Marynatę można także wzbogacić śmietaną. Nie należy jednak przesadzić z przyprawami, aby nie zdominowały naturalnego smaku dziczyzny, a jedynie go podkreśliły. Mięso znajdujące się w marynacie należy każdego dnia odwracać.

Mięso dzika ma tendencje do przesuszania się podczas pieczenia. W związku z tym warto owinąć je słoniną lub boczkiem przed umieszczeniem w piekarniku – konieczne dobrze rozgrzanym do temperatury 200 stopni. Po wyjęciu mięsa z piekarnika należy przez pewien czas pozostawić je pod przykryciem, aby nie utraciło soczystości. Dzik świetnie smakuje zapiekany z ziołami, grzybami oraz suszonymi owocami leśnymi. Mięso można nie tylko piec, lecz także dusić, np. z dodatkiem piwa lub innego alkoholu. Dzik doskonale sprawdza się do przygotowania kiełbas, pieczeni, gulaszów i potrawek.

Przetwory z dzika

Wskazane powyżej potrawy to nie wszystko, co można zrobić z mięsa dzika. Świetnie nadaje się ono również do sporządzania różnego rodzaju przetworów. Możliwe jest chociażby peklowanie mięsa na kiełbasę z dzika, a także przygotowywanie z niego pysznych mielonek na zimę. Jak przyprawić mięso mielone z dzika? Sprawdzą się takie przyprawy jak np. imbir, majeranek, tymianek, pieprz, sól i gałka muszkatołowa.

Przepisy z mięsem z dzika

Przedstawiamy kilka pomysłów na wykorzystanie mięsa dzika w domowej kuchni. Wyborna w smaku jest pieczeń z dzika z jabłkami i śliwkami. Ta wykwintna potrawa świetnie sprawdzi się podczas ważnych rodzinnych uroczystości, takich jak np. chrzciny, wesele, pierwsza komunia, urodziny czy okrągły jubileusz ślubu. Do przygotowania marynaty można użyć soku z cytryny, czosnku, smalcu, a także takich przypraw jak np. kolendra, pieprz i majeranek. Owoce najlepiej zagotować w czerwonym winie, a następnie umieścić wewnątrz pieczeni z dzika. Danie w tej wersji najlepiej smakuje podawane z pieczonymi ziemniaczkami oraz buraczkami ćwikłowymi.

Polecamy również sycący i aromatyczny pasztet z dzika, do którego przygotowania najlepiej nadaje się udziec tego zwierzęcia. Mięso można zmielić w maszynce o drobnych oczkach z takimi dodatkami jak wątróbka drobiowa, smalec i słonina. Do pasztetu warto także dodać śmietanę, włoszczyznę oraz takie przyprawy jak np. majeranek, jałowiec, imbir, czosnek, pieprz i gałka muszkatołowa. Wszystkie składniki powinny zostać wymieszane za pomocą miksera na gładką masę. Smak mięsa dzika można także wzbogacić słodką nutą suszonej śliwki. 

Pomysłem na wykwintne danie może być także kiełbasa z dzika oraz szynka z dzika. Mięso powinno być w tym przypadku dobrze oczyszczone z zanieczyszczeń i błon, a także wyraziście doprawione. Na szynkę nadaje się wyłącznie mięso z młodego dzika. Nie może w niej zabraknąć czosnku, pieprzu oraz ziaren jałowca. Smakuje wyśmienicie z sosem sojowym, musztardowym lub chrzanowym.

Polecane przepisy