Czerwona kapusta - przepis
116 przepisów

Czerwona kapusta w Polsce posiada swojską nazwę – modra Zdecydowanie jest ona bardziej adekwatna. Czerwona kapusta bywa fioletowa, czasem turkusowa, ale najrzadziej o intensywnej czerwonej barwie. Jej kolor zależy od zawartości antocyjanów oraz zawartego PH gleby, w której rośnie. Czerwona kapusta ma główki o twardych, zwartych liściach, które są zazwyczaj mniejsze od białej kapusty. Podpowiadamy, jak zrobić czerwoną kapustę.
Czerwona kapusta - przepis

Sałatka na Wigilię, która kusi roszponką, serowymi i warzywnymi gwiazdkami, czerwoną kapustą i pysznym dressingiem. Taka sałatka na Wigilię z pewnością zrobi wrażenie na domownikach i gościach. Do sałatki sprawdzi się kolorowa sałata strzępiasta lub inny miks sałat kolorowych jako baza.
Sałatka na Wigilię

Oryginalna sałatka, która smakuje pełnią lata - dzięki dodatkowi agrestu i jeżyn.
Wakacyjna sałatka z agrestem i jeżynami

Surówka z czerwonej kapusty parzona to świetny dodatek do obiadu. Idealnie smakuje z daniami mięsnymi.
Surówka z czerwonej kapusty parzona

Okonomiyaki to rodzaj japońskiego placka, zwykle pieczonego na blasze. Okonomiyaki to proste, oryginalne i efektowne danie, które można podać zarówno na śniadanie, jak i kolację
Okonomiyaki

Smażona kapusta z ricottą i boczkiem to łatwy w przygotowaniu posiłek na lunch. Czerwona kapusta jest sycąca i korzystnie wpływa na organizm. Ponadto czerwona kapusta z ricottą i mozzarellą nie jest oczywistym połączeniem. Smażona kapusta z ricottą i boczkiem to świetny pomysł na danie w rodzinnym gronie.
Smażona kapusta z ricottą i boczkiem

Pieczona kapusta czerwona ze szczypiorkiem i granatem to prosta przekąska doskonale pasująca do duszonych i pieczonych mięs. Ocet balsamiczny nadaje całości wyrazistego smaku. Granat to słodko-kwaśne przełamanie ostrego smaku. Pieczona kapusta czerwona ze szczypiorkiem i granatem sprawdzi się jako sałatka na ciepło do obiadu lub jako wegetariański lunch.
Pieczona kapusta czerwona ze szczypiorkiem i granatem

Przygotowanie: 50 minut Oczekiwanie: 30 minut Pieczenie: 30 minut Porcja: 390 kcal Składniki na 4 porcje
Kulebiak z czerwoną kapustą i żurawinami

Oryginalny pomysł na wegetariański bigos, czyli bigos z czerwonej kapusty z pierniczkami. Dodatek korzennych pierniczków wzbogaci smak dania i pysznie komponuje się z pozostałymi składnikami, czyli m.in. grzybami, jabłkami, burakami i głównym produktem, czyli czerwoną kapustą. Bigos z czerwonej kapusty z pierniczkami zaskoczy Was smakiem - wypróbujcie ten przepis na święta lub aby poczuć wigilijną atmosferę w inne dni.
Bigos z czerwonej kapusty z pierniczkami

Łopatka pieczona na czerwonej kapuście stanowi rozpływający się w ustach przykład świątecznego obiadu. Pełna smaku czerwona kapusta jest wyrazistym dodatkiem do pieczeni wieprzowej.
Łopatka pieczona na czerwonej kapuście

Sałatka szczawiowa z jadalnymi kwiatami

Sajgonki warzywne z bratkami

Kaczka z czerwoną kapustą i mango

Żeberka z kapustą

Modra kapusta

Zupa buraczkowa ze śliwkami
Inne z kolekcji: kapusta
Czerwona kapusta - pochodzenie
Czerwona kapusta pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego, gdzie znali ją już starożytni Grecy i Rzymianie. Na polskich stołach czerwona kapusta pojawiła się, jak wiele innych warzyw, dzięki królowej Bonie. Czerwona kapusta uwielbiana jest przez Niemców, Anglików i Skandynawów.
Czerwona kapusta - właściwości odżywcze
Czerwona kapusta posiada wiele właściwości odżywczych. Czerwona kapusta posiada również właściwości antyoksydacyjne, więc to kolejny powód, żeby jej sobie nie odmawiać. Poza tym jest niskokaloryczna. W 100 g czerwona kapusta dostarcza zaledwie 31 kcal i zawiera dużo sycącego błonnika. Czerwona kapusta pomaga też obniżyć poziom cholesterolu i zwalczać anemię, a zawarta w niej siarka wpływa pozytywnie na stan skóry, włosów i paznokci. Czerwona kapusta jest bogata w witaminy z grupy B, w szczególności witaminę B1. Czerwona kapusta i zawarte w niej witaminy poprawią koncentrację, przyspieszą gojenie ran a także usuną oznaki zmęczenia.
Czerwona kapusta - jak zrobić czerwoną kapustę?
Czerwona kapusta przyprawiona sokiem z cytryny i korzeniami, podawana jest do pieczeni wieprzowej, gęsi i kaczki. Czerwona kapusta ma charakterystyczny zapach, który świetnie niweluje dodatek żurawin, jabłek lub wiśni. Czerwona kapusta znakomita jest również na surowo, a jeszcze lepsza jako kiszonka. Czerwona kapusta najbardziej kojarzy się ze Śląskiem oraz modrą kapustą. Tradycyjnie czerwona kapusta podawana jest jako dodatek do śląskiej rolady i do klusek śląskich.
Aby przygotować modrą kapustę należy główkę czerwonej kapusty drobno poszatkować. Następnie gotować w osolonej wodzie, aż do miękkości. Czerwona kapusta powinna być osączona i wyjęta za pomocą łyżki cedzakowej. Potem należy drobno pokroić cebulę w kostkę i dodać do ugotowanej czerwonej kapusty. Czerwona kapusta powinna być doprawiona solą, czarnym pieprzem i octem. Czerwona kapusta pod wpływem kwasu znów nabierze intensywnej różowej barwy. Gotowa modra kapusta powinna być od razu podawana do obiadu.
W domu można również eksperymentować ze smakiem, aby surówka z czerwonej kapusty jak w restauracji. Aby osiągnąć taki efekt czerwona kapusta może być łączona z owocami. Doskonale sprawdzi się dodatek suszonej żurawiny, świeże maliny albo świeże śliwki.
Na przykład duszona czerwona kapusta z malinami będzie świetnym dodatkiem do mięs. Aby ją przygotować należy dwie główki oczyszczonej czerwonej kapusty cienko poszatkować i wymieszać z malinami, które będą roztarte z octem i winem. Potem należy doprawić solą i pieprzem do smaku. Następnie jeden goździk, korę cynamonu, łyżeczkę jałowca i kilka ziarenek ziela angielskiego trzeba zawiązać w gazę, włożyć do kapusty i zostawić na noc. Kolejnym krokiem jest pokrojenie w piórka cebuli i duszenie na smalcu w dużym garnku. Następnie dokładamy kapustę (już bez przypraw) i dusimy na małym ogniu przez godzinę. Potem należy dodać obrane, starte kwaśne jabłko oraz cukier. Potem należy całość wymieszać i dusić jeszcze 10 min. Należy przyprawić solą i pieprzem. Na koniec gorącą kapustę należy umieścić w słoikach i zakręcić. Czerwona kapusta z malinami powinna być pasteryzowana przez 10 min.
Czerwona kapusta świetnie sprawdzi się jako marynowana przekąska. Wystarczy, aby cztery kilogramy czerwonej kapusty zostały oczyszczone i drobno poszatkowane. Następnie kilogram dużych śliwek należy umyć, osuszyć, przekroić, usunąć pestki i przeciąć na ćwiartki. Kolejnym krokiem jest wymieszanie czerwonej kapusty ze śliwkami i zalanie w garnku wrzątkiem na trzy minuty. Zblanszowaną, osączoną czerwoną kapustę ze śliwkami należy ułożyć w wyparzonych słojach. Następnie litr wody, szklankę octu 10%, 50 g soli i pięć goździków trzeba wymieszać w rondlu na zalewę. Należy doprawić czarnym pieprzem do smaku. Następnie należy doprowadzić zalewę do wrzenia, powoli gotować przez kilka minut. Potem wrzącą zalewą należy przelać czerwoną kapustę i śliwki w słojach. Całość należy szczelnie zamknąć. Na koniec należy słoiki pasteryzować przez 10 min.
Czerwona kapusta - jak zrobić wywar z czerwonej kapusty?
Czerwona kapusta powinna być drobno posiekana i umieszczona w garnku. Następnie czerwona kapusta powinna być zalana zimną wodą, aż będzie w całości przykryta. Na koniec czerwona kapusta powinna być gotowana na małym ogniu, aż wywar nabierze intensywnego fioletowego koloru. Taki wywar będzie przydatny do barwienia jajek do wielkanocnej święconki. Stąd na wielkanocne śniadanie można podać surówkę z czerwonej kapusty, a wywar wykorzystać do dekorowania kraszanek. Wywar z czerwonej kapusty przyda się również dzieciom do domowych eksperymentów. Rozcieńczony wodą wywar z czerwonej kapusty potraktowany łyżką octu spirytusowego zmieni swój kolor na różowy, a z dodatkiem sody oczyszczonej powstanie biało-różowa lawa.
Czerwona kapusta – jak kisić czerwoną kapustę?
Aby ukisić czerwoną kapustę trzeba oczyścić ją z wierzchnich liści, umyć i poszatkować ostrym nożem. Zamiast noża można użyć specjalnej szatkownicy do warzyw lub robota kuchennego. W szczególności te ostatnie pomogą utrzymywać jednakową grubość cięcia czerwonej kapusty. Pokrojoną czerwoną kapustę należy umieścić w wysokim naczyniu i zasypać solą. Przyjmuje się, że potrzeba około dwóch łyżek na kilogram. Sól jest kluczowym dodatkiem podczas przygotowywania kiszonej czerwonej kapusty. Dzięki niej czerwona kapusta puszcza sok oraz nie rozwija się w niej pleśń ani bakterie. Kolejnym krokiem jest dokładnie wymieszanie czerwonej kapusty. Powinny być dokładnie zgniatane, aby sól dotarła w każdą część posiekanej czerwonej kapusty. Do tego można użyć np.: tłuczka do rozgniatania ziemniaków. Sól także rozmiękczy czerwoną kapustę. Potem można ją odstawić jeszcze na godzinę. Następnie czerwona kapusta powinna być przeniesiona do umytych, wyparzonych i wysuszonych słoików. W nich powinna być mocno ubita. Czerwona kapusta w słoikach powinna wydzielać tyle soku, aby swobodnie w nich pływać. W tym czasie kapustę można doprawić ząbkiem czosnku, kminkiem, zielem angielskim lub liściem laurowym. Kiszona czerwona kapusta będzie gotowa po około pięciu dniach. Im dłużej będzie pozostawiona do kiszenia, tym intensywniejszy zyska smak. Czerwona kapusta kiszona to baza do niecodziennego bigosu. Przygotujecie go w identyczny sposób jak potrawę z białej kapusty.
Czerwona kapusta kiszona to doskonała baza jako surówka do obiadu. Kwaśne jabłka trzeba obrać i utrzeć na tarce o grubych oczkach. Do czerwonej kapusty kiszonej można również dodać startą marchewkę na grubych oczkach. Następnie należy starte jabłka i marchewkę dodać do czerwonej kapusty. Na koniec należy wlać olej, dokładnie wymieszać i doprawić czarnym pieprzem.
Artykuły powiązane
Szatkownica do kapusty. Przegląd urządzeń do rozdrabniania kapusty
Szatkownica do kapusty to obowiązkowe akcesorium na koniec lata. Właśnie wtedy zaczyna się sezon na kiszenie kapusty. Na wsiach kiszenie rozpoczynano od dnia świętego Michała (23 września), podążając za przysłowiem ludowym głoszącym, że ten patron pomaga podczas wpychania warzywa do beczek. Z pewnością porządna mandolina stanie się również doskonałym pomocnikiem dla osób lubiących surówkę na bazie kapusty. W cyklu Dobre rzeczy polecamy szatkownice do rozdrabniania kapusty.
Sylwia Majcher radzi, jak robić przemyślane zakupy. Lista zakupów spożywczych na 2 tygodnie
Zapasy jedzenia w domu powinny być przygotowane rozsądnie. Nadmiar makaronu, tuńczyka w puszce czy ryżu niepotrzebnie może wprowadzić zamieszanie w naszych kuchniach. Sylwia Majcher, ekspertka kulinarne i propagatorka zero waste, podpowiedziała nam, które produkty możemy bez problemu przechowywać w kuchni i spiżarni, a także wyjaśniła, jak różnicować posiłki z zapasów na dwa tygodnie lub dłużej.
Zapasy jedzenia w domu? Jagna Niedzielska: zaplanujmy zakupy!
Zapasy jedzenia w domu to coś, co z jednej strony może zapewnić nam idealny plan posiłków dla całej rodziny, ale z drugiej - łatwo może zaprowadzić nas do zmarnowania jedzenia, a tym samym straty pieniędzy. Jagna Niedzielska podpowiedziała, jak zabrać się za zakupy, jeśli chcemy zrobić przemyślane zapasy jedzenia w domu. Prowadząca program "Jagny Niedzielskiej kuchnia bez resztek" podpowiedziała, które produkty faktycznie mogą być przechowywane w dłużej, a w dodatku będą zdrowym uzupełnieniem codziennego jadłospisu - nawet w trudniejszej sytuacji społecznej.
Ozdoby wielkanocne – pomysły na świąteczne dekoracje
Jedzenie jedzeniem, ale dobrze wiemy, że pyszne potrawy najlepiej smakują w pięknym otoczeniu. Dlatego nasz wielkanocny stół dekorujemy na różne sposoby. Ozdoby wielkanocne przygotowujemy z tego, co mamy pod ręką – własnoręcznie zrobione mają dodatkową wartość! Do ich przygotowywania warto też zaangażować dzieci, będą miały dużo dobrej zabawy. Jakie ozdoby na Wielkanoc przygotować? Podpowiadamy!
Dieta zgodna z grupą krwi
Parę lat temu bestsellerem okazała się książka „Jedz zgodnie z grupą krwi” Petera D’Adamo. Ekscytująca wizja, że możemy schudnąć, jedząc to, co dyktuje nasza grupa krwi, podbiła serca osób chcących się zdrowo odżywiać. Dieta zgodna z grupą krwi podaje najlepszych sposób odżywiania dla każdej grupy krwi przekazany w genach przez prapraprzodków. Jednak trzeba pamiętać, że badania naukowe nie potwierdziły tej teorii. Z tego powodu tekst artykułu należy traktować, jako ciekawą informację, jednak nie dostosowywać jej wskazań do codziennej diety, jeśli czujemy, że one nam nie służą.
Jarzębina czerwona - właściwości i zastosowanie
Jarzębina czerwona to owoce jarząbu pospolitego, drzewa rosnącego dziko w górach i na nizinach, a także jako roślina ozdobna, w parkach i ogrodach. Przyjrzeliśmy się właściwościom i zastosowaniu jarzębiny czerwonej.
Kwestionariusz kulinarny: Piotr Ogiński z Kocham Gotować
Charyzmatyczny, uśmiechnięty i z pasją do gotowania – Piotr Ogiński, autor kanału Kocham Gotować i szef kuchni, odpowiada na nasz kwestionariusz kulinarny i w cyklu „Człowiek od kuchni” opowiada o swoich inspiracjach w kuchni, smakach dzieciństwa, programie „Hell’s Kitchen Piekielna Kuchnia” i trendach kulinarnych, na które warto zwrócić uwagę.
Mateusz Gessler – kwestionariusz kulinarny
Mateusz Gessler – szef kuchni i juror programu „MasterChef Junior” o wielkim sercu do kuchni polskiej i francuskiej. W cyklu „Człowiek od kuchni” mówi, co gotuje po pracy, zdradza swoje smaki dzieciństwa i opowiada o swoich kulinarnych podróżach.
Mądra moda na kiszonki
Kombucza, kimchi, kefir – fermentowana żywność znajduje się ostatnio na szczycie listy kuchennych przebojów. Nie bez powodu. Poprawia odporność, trawienie i sprawność umysłu. O jej zaletach na łamach nowego magazynu "To Twój Moment" piszą Sarah Orme i Maria Bez.
Recenzja: Książka Retro warzywa autorów bloga Gotowanie z pasją
Retro warzywa to książka, która na nowo odkrywa przed nami siedem zapomnianych roślin. Proste i pomysłowe przepisy sprawdzą się w każdej kuchni
- «
- ‹ Poprzednia
- 1
- 2
- Następna ›
- »