Modra kapusta na ciepło to pyszny dodatek do dań głównych, który idealnie komponuje się z kaczką lub pieczenią. Jest słodka i aromatyczna, dlatego tak dobrze smakuje jesienią. Przyjemnie rozgrzewa i syci, zwłaszcza w wersji z dodatkiem wędzonego boczku. To sztandarowa pozycja kuchni regionalnej z Górnego Śląska, ale jest też znana i lubiana w Wielkopolsce. Szukacie pomysłu na szybki i łatwy do przygotowania ciepły dodatek do dania głównego? Gotowaną czerwoną kapustę przygotujecie w zaledwie 30 minut.
Stockfood
(średnia 4.45 z 155 głosów)
Przygotowanie kapusty: obieramy ją z brzydkich liści zewnętrznych. Myjemy pod bieżącą wodę, a następnie szatkujemy nożem lub przy pomocy malaksera. Przekładamy ją do miski, solimy i mieszamy. Odstawiamy na 10–15 minut.
Gotowanie modrej kapusty: wodę wstawiamy do zagotowania w dużym garnku. Wkładamy kapustę do wrzątku, a następnie dodajemy cukier, liście laurowe i ziele angielskie. Dusimy pod przykryciem przez 20 minut na średniej mocy palnika. Pod koniec gotowania dodajemy sok z cytryny.
Smażenie dodatków: kroimy drobno cebulę. Na patelni roztapiamy masło i smażymy cebulę tak, by ją zeszklić. Jabłka kroimy w drobną kostkę i dodajemy je do cebuli. Smażymy razem przez krótką chwilę – wystarczą 2–3 minuty.
Łączenie składników: przekładamy dodatki z patelni do ugotowanej kapusty. Wszystko razem mieszamy i podgrzewamy przez ok. 5 minut, nie doprowadzając już do ponownego wrzenia.
Porady
Wkładając kapustę do malaksera, należy ją wcześniej pokroić na mniejsze kawałki. Głąb i inne twarde części czerwonej kapusty można wyrzucić na kompost.
Zamiast jabłka można dodać rodzynki i goździki – dzięki nim modra kapusta nabierze bardziej świątecznych aromatów.
Jeśli lubicie bardziej kwaśne smaki, sok z cytryny możecie zastąpić octem winnym. Wystarczy dodać 1 łyżkę octu pod koniec gotowania. Obydwa składniki zapewnią potrawie piękny, ciemnoczerwony kolor.
Jeżeli do gotowania kapusty wlaliście za dużo wody, możecie bez problemu ją odlać przed dodaniem soku z cytryny (lub octu) i cebulki oraz jabłka z patelni.
Kapusta u niektórych osób może powodować wzdęcia. Aby im zapobiec, podczas gotowania dodajcie do niej łyżkę stołową zmielonego kminku.
„Modro kapusta” – bo tak się określa ten przysmak na Śląsku – jest nieodłącznym dodatkiem do rolad śląskich. Rolady przypominają zrazy wołowe, znane z innych obszarów Polski. Śląska kapusta od klasycznej wersji różni się smażonymi dodatkami. Jabłko zastępuje wędzony boczek, podsmażony z cebulką na niewielkiej ilości oleju. Taką okrasę miesza się z ugotowaną wcześniej kapustą.
Tradycyjne modra kapusta po śląsku podawana jest z roladami i kluskami śląskimi. Czerwona kapusta w tej wersji została wpisana w rejestr produktów regionalnych Górnego Śląska w 2017 roku.
Wielkopolska kapusta modra jest słodsza i nieco lżejsza od śląskiej. Przyrządzana jest z jabłkiem lub rodzynkami oraz z goździkami. Tradycyjnie podawana jest z gęsiną – zwłaszcza na 11 listopada, czyli na św. Marcina. Do tego na talerzu muszą koniecznie pojawić się poznańskie pyzy, czyli bułki drożdżowe gotowane na parze. Wielkopolski przepis na gotowaną czerwoną kapustę sięga XVIII wieku. Jest związany z kulturą Bambrów, czyli osadników niemieckich, którzy przybyli do Wielkopolski z terenów Frankonii.
Gulasze – czerwona kapusta na ciepło świetnie współgra z daniami mięsnymi w formie gulaszu. Dobrze komponuje się także z bitkami wieprzowymi lub zrazami wołowymi w sosach pieczeniowych lub własnych.
Kluski, kopytka i pyzy – możecie ją podać do wszystkich dań z kopytkami, które są polane sosami mięsnymi lub grzybowymi.
Kaczka z jabłkami – kapusta modra dobrze pasuje również do mięs zrobionych na słodko, podanych np. z zapiekanymi cząstkami ziemniaków. Może to być klasyczna kaczka z jabłkami lub pieczony schab ze śliwką.
Komentarze