Kuchnia chińska

StockFood_12506334_Layout_Various_classic_oriental_dishes_seen_from_above-min

Kuchnia chińska obejmuje wszelkie tradycje kulinarne, które spotkać możemy w niezwykle zróżnicowanym obszarze Chin. Dowiedz się więcej o upodobaniach kulinarnych Chińczyków, poznaj przyprawy Dalekiego Wschodu i intrygujące ciekawostki.

Przepisy na dania kuchni chińskiej

Kuchnia chińska: charakterystyka

Chiny są szalenie zróżnicowane pod względem kulturowym i dokładnie tak samo jest z kuchnią. Na chińską kulturę kulinarną składają się: 

  • kuchnia kantońska - podstawowym składnikiem kuchni kantońskiej jest ryż smażony w woku wraz z warzywami, owocami morza i rybami. 

  • kuchnia pekińska - tutaj ryż jest istną rzadkością. Pekińczycy preferują makaron i to właśnie on stanowi dla nich podstawę posiłków. Popularne są również gotowane na parze bułeczki pszenne i duże ilości mięsa.

  • kuchnia nyonya - jej cechą charakterystyczną są naleciałości malajskie. 

  • kuchnia szanghajska - mówi się, że jest to najsłodsza odmiana kuchni chińskiej. W szanghajskiej kuchni wykorzystuje się potężne ilości cukru trzcinowego, ryb i owoców morza. 

  • kuchnia syczuańska - w tym rejonie dominują pikantne przyprawy, wołowina i produkty wędzone. 

  • kuchnia funkieńska - to głównie ryby, zupy i duże ilości sosu sojowego, anyżu, papryki i czerwonego wina. 

  • kuchnia chaozhou - uznawana jest za najdelikatniejszą i najbardziej wykwintną z wszystkich kuchni chińskich. Słynie z owoców morza. 

  • kuchnia sinciang - charakteryzuje się obecnością produktów zbożowych zamiast ryżu. Potrawy nie są przyrządzane w woku, a w glinianym garnku. 

  • kuchnia hunańska - najbardziej pikantna z wszystkich wcześniej opisanych. Oprócz tego cechuje się obecnością takich składników jak koper włoski, olej herbaciany i cynamon. 

Popularne potrawy kuchni chińskiej

  • sajgonki - to jedno z najpopularniejszych dań serwowanych na przystawkę w chińskich restauracjach. Są to naleśniki zrobione z papieru ryżowego, wypełnione wegetariańskim lub mięsno - ryżowym farszem. Nadają się do jedzenia na zimno i na gorąco. 

  • kaczka po pekińsku - kaczka pieczona w sosie sojowym, winie ryżowym i miodzie. 

  • zupa wonton - to pierożki won ton zalane gorącym bulionem. Farsz przyrządza się z mielonego mięsa wieprzowego, jajek, imbiru oraz czosnku. 

Do popularnych dań kuchni chińskiej należą również chińskie ciasteczka z wróżbą, spring rolls z krewetkami, sajgonki z wieprzowiną i surimi, makaron ryżowy z wołowiną czy sezamowy łosoś z warzywami i ryżem kokosowym

Przyprawy kuchni chińskiej

Dania kuchni chińskiej charakteryzują się intensywnością i różnorodnością smaków. To wszystko za sprawą przypraw typowych dla dalekiego wschodu. Najczęściej wykorzystywane składniki to imbir, nasiona cebuli, chili, czosnek, anyż, goździki, cynamon, syczuański pieprz, koper włoski i papryka. Smak dań wzbogaca się także za pomocą popularnego sosu sojowego, octu ryżowego, sosu ostrygowego i hoisin. Często stosowana jest także kolendra, trawa cytrynowa i kurkuma. Przepisy kuchni chińskiej potrafią jednak zaskoczyć trudno dostępnymi u nas przyprawami. Należą do nich na przykład asafetyda, galangal, garam masala zaczerpnięta z kuchni indyjskiej i mango w proszku. 

Ciekawostki o kuchni chińskiej  

O niektórych zasadach kuchni chińskiej mówił już Konfucjusz prawie 2,5 tysiąca lat temu. Co ciekawe, wiele z nich Chińczycy stosują do dzisiaj w niezmienionej wersji. Przykładem jest sztuka krojenia składników. 

Biesiadując wspólnie przy stole nigdy sami sobie nie możemy dolać napoju. Dolewamy jedynie innym, a nam napoje podają współbiesiadnicy. 

W Chinach popularne jest przysłowie, że "wszystko to, co się rusza, nadaje się do zjedzenia" oraz "nie istnieje nic, co można uznać za niejadalne - istnieją tylko kiepscy kucharze". Stąd wzięły się niewybredne żarty dotyczące upodobań kulinarnych Azjatów. Chińczycy potrafią wykorzystać nawet najbardziej nietypowe składniki i uczynić z nich pyszne danie. 

Chińczycy niemal wcale nie używają masła i produktów mlecznych. Mleko krowie zastępują napojem sojowym. Soję wykorzystuje się również do produkcji twarogów i sosów. 

Mieszkańcy Chin nawet ze zwykłego krojenia potrafią uczynić prawdziwą sztukę. Wierzą, że składniki powinno kroić się według ściśle określonych zasad: siekać, kroić pionowo lub poziomo. Jednak to nie wszystko. Sposoby krojenia dzielą się na liczne podwarianty. To wszystko dlatego, że przeciętny chiński kucharz najczęściej operuje tylko jednym nożem - uniwersalnym tasakiem cai dao. 

W Chinach sztućce zastąpione są pałeczkami. Nie wolno nimi gestykulować, gdyż zostanie to odebrane jako obraza. Lepiej też ich nie krzyżować, żeby nie ściągnąć na siebie nieszczęścia.

Redakcja poleca

REKLAMA

To może cię zainteresować