Kark wołowy pieczony

Ocena:

4.54 (174)

  • 4 godz. 0 min.
  • dla 8 osób
  • łatwy

Kark wołowy pieczony na grzybowym risotto to przepis na sycący obiad w rodzinnym gronie. Grzyby idealnie łączą się ze smakiem wołowiny, tworząc eleganckie danie. Dodatek tymianku, czosnku, szalotki i grzybów leśnych sprawia, że pieczony kark wołowy na grzybowym risotto nabiera wyjątkowego smaku. Spróbujcie upiec tę wołowinę na wyjątkowe okazje, a Wasi goście z pewnością będą zachwyceni!

Składniki:

  • czosnek  2 ząbki

  • tymianek  3 gałązki

  • sól  3 szczypty

  • pieprz  2 szczypty

  • wołowina  1.5 kg

  • cebula  1 szt.

  • masło  50 g

  • bulion warzywny  850 ml

  • szalotka  2 szt.

  • grzyby leśne  100 g

  • masło  50 g

  • ryż  500 g

  • białe wytrawne wino  100 ml

  • parmezan  50 g

Kark wołowy pieczony - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • Krok 1:

    Karczek: Czosnek siekamy z listkami tymianku, mieszamy z dużą szczyptą soli i pieprzu i nacieramy dokładnie kark. Kładziemy w naczyniu żaroodpornym, na wierzch dajemy plastry cebuli i wiórki masła. Podlewamy 150 ml bulionu. Szczelnie przykrywamy, wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do temp. 160°C na ok. 3 godziny.

    karkówka
  • Krok 2:

    Risotto: Szalotki oraz rozmrożone, dobrze osączone grzyby kroimy w drobną kostkę, podsmażamy na łyżce masła w szerokim rondlu. Zasypujemy ryżem i smażymy 1–2 minuty. Następnie dodajemy stopniowo po jednej chochelce 700 ml gorącego bulionu (kolejną dolewamy dopiero, gdy poprzednia całkiem się wchłonie). Zalewamy winem i gotujemy 1–2 min. Na koniec dodajemy resztę masła i starty parmezan, doprawiamy świeżo mielonym pieprzem i solą. Na risotto kładziemy grube plastry upieczonego karku, skrapiamy sosem spod mięsa.

    szalotki-fot.iStock (1)

Porady

  • Karczek wołowy pieczony świetnie smakuje podany z aromatycznym, gęstym sosem. Może być to sos pieczarkowy lub z grzybów leśnych. Fanom ostrzejszych smaków polecamy sos chrzanowy, a tym, którzy wolą słodsze akcenty z pewnością posmakuje karczek z sosem żurawinowym. 
  • Kark wołowy jest też idealny do duszenia, szczególnie w piwie lub czerwonym winie. Tak przygotowane mięso staje się niesamowicie miękkie, soczyste i łatwo się rozdziela.
  • Z czym podać karczek wołowy? Pasuje do niego każdy dodatek, od ziemniaków, zarówno tych gotowanych, pieczonych, jak i w formie maślanego purée, po wszystkie rodzaje kasz czy ryżu. Najlepiej jednak smakuje z kopytkami albo śląskimi kluskami.
  • Co zrobić z nadmiarem upieczonego karczku? Pieczony kark wołowy wspaniale smakuje też na zimno, więc po pokrojeniu na cienkie plasterki, świetnie sprawdzi się na kanapki.
Udostępnij: Udostępnij

Notka redakcyjna

Jak przyrządzić kark wołowy? Zacznij od marynowania

Sekretem dobrego mięsa jest jego odpowiednie doprawienie, dlatego kluczowy element tego przepisu to marynata do karczku. Powinna być ona wyrazista w smaku i bardzo aromatyczna, dlatego warto użyć porządnej dawki ulubionych przypraw, ziół i dodatków. Klasycznymi składnikami, które zawsze sprawdzają się do marynowania wołowiny, są: grubo mielony pieprz, papryka słodka i ostra, estragon, chilli, rozmaryn, majeranek, a także przeciśnięty przez praskę czosnekBazą, która połączy smak wszystkich tych przypraw jest oczywiście olej lub oliwa z oliwek.

 Wyraziste smaki warto przełamać też słodkim akcentem, dlatego w każdej marynacie mile widziana jest łyżka cukru, miodu lub syropu klonowego. Smacznym dodatkiem będzie też sos sojowy, który nie tylko zapewni odpowiednią słoność, ale także doda cennego smaku umamiAby wołowina była miękka i krucha, do marynaty warto dodać odrobinę alkoholu (piwa, czerwonego wina, whisky lub brandy) albo trochę octu (najlepiej winnego lub balsamicznego).

Tak przygotowane mięso wkładamy do naczynia żaroodpornego, brytfanki lub blaszki, przykrywamy i chowamy do lodówki. Jak długo marynować wołowinę? Zasada jest prosta- im dłużej marynujemy mięso, tym lepiej. Najlepiej więc zostawić wołowinę w zalewie na 12 do 16 godzin, jednak jeśli mamy więcej czasu, możemy marynować mięso nawet przez całą dobę. 

Ile piec karczek wołowy?

Zamarynowane mięso wyciągamy z lodówki na około godzinę przez pieczeniem, aby nabrało temperatury pokojowej. Następnie przekładamy je do naczynia żaroodpornego, brytfanki lub blaszki. Można umieścić je bezpośrednio w naczyniu lub wcześniej włożyć do rękawa do pieczenia. Ile piec kark wołowy pieczony? Ogólna zasada to 1 godzina pieczenia w 180 stopniach na każdy 1 kg mięsa.

Świetną metodą na soczysty karczek z piekarnika jest jego wcześniejsze obsmażenie na patelni. Dzięki wstępnej obróbce w wysokiej temperaturze, zamykamy w mięsie soki, przez co nie wyschnie ono podczas pieczenia. W ten sposób skórka pięknie spiecze się na zewnątrz, a w środku mięso wciąż pozostanie bardzo soczyste. Tak obsmażony karczek pieczemy w piekarniku rozgrzanym do 200 stopni przez około 30 minut. Po tym czasie zmniejszamy temperaturę do 180 stopni i pieczemy przez kolejne 1,5 godziny. 

Kark wołowy - przepisy

Kark wołowy pieczony to tylko jeden z wielu pysznych pomysłów na wykorzystanie tego mięsa. Karczek można gotować, smażyć, grillować czy wędzić. Każdy z tych sposobów jest świetny, dlatego warto przetestować różne pomysły i wykorzystywać kark wołowy do przeróżnych dań. Zrobimy z niego soczyste steki, miękkie bitki i roladki w sosie, a także pyszny gulasz, potrawkę czy strogonow.

Smacznym przepisem jest również szarpana wołowina, czyli karczek długo pieczony w niskiej temperaturze. To mięso jest tak miękkie, że dosłownie się rozpada, dlatego łatwo "poszarpać" je widelcem. Szarpaną wołowinę można jeść na kanapkach, w burgerach, tacosach, burrito czy tortilli. Świetnie sprawdzi się też do jako nadzienie do pierogów lub naleśników, a także sycący dodatek do sałatek.

To może Cię zainteresować

Redakcja poleca

REKLAMA

Materiały promocyjne