Owoce morza wzbudzają skrajne emocje. Jedni uwielbiają ich wyborny smak, ale wiele osób wzdryga się na samą myśl o wzięciu do ust małży, kalmara lub krewetki. Warto jednak przełamać swój wewnętrzny opór. Zapewniamy, że frutti di mare smakują znacznie lepiej, niż wyglądają! Poza tym, zawierają łatwo przyswajalne białko, nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy i cenne mikroelementy, jak choćby cynk, selen i jod. Powinny więc stanowić istotny element każdego zdrowego jadłospisu. 

Jak przyrządzić owoce morza? Z czym je podawać?

Kalmary, małże, krewetki, kraby – bogactwo owoców morza sprawia, że w tej kategorii produktów każdy znajdzie przysmak dla siebie. Jedną z licznych zalet frutti di mare jest szeroka możliwość zastosowania ich w kuchni. Owoce morza wspaniale smakują solo, smażone w tempurze lub na maśle, jako oryginalna przekąska, zwłaszcza jeżeli zostaną podane z kieliszkiem wybornego wina. Mogą być też składnikiem dania obiadowego lub rozbudowanej kolacji. Dostępnych opcji jest wiele.

Z czym podawać owoce morza? Większość z nich, dobrze komponuje się z makaronem. Możemy też łączyć je z ryżem, warzywami, przygotować z  nich aromatyczną zupę lub ułożyć na cieście do pizzy. Do przygotowania konkretnej potrawy możemy wykorzystać konkretny rodzaj frutti di mare, ale nic nie stoi na przeszkodzie przed przygotowaniem „morsko-owocowej” mieszanki. Przykładowo, popularne krewetki doskonale komponują się z krabami, kalmarami i ośmiornicami, zatem wykorzystanie wielu owoców morza w jednej potrawie nie będzie błędem. 

1. Makaron z owocami morza

Makaron z owocami morza to nie tylko smaczne i efektowne, ale także łatwe i szybkie w przygotowaniu danie. Idealnie sprawdza się za każdym razem, gdy pojawia się ochota na smaczny, oryginalny obiad i gdy zbliżają się niezapowiedziani wcześniej goście.

Do przygotowania tego dania możesz wykorzystać ośmiorniczki, kalmary, krewetki i małże, ale jeszcze lepiej sprawdzi się mieszanka owoców morza. Jaki makaron będzie dobrym wyborem? Najlepiej sprawdzają się długie rodzaje, jak choćby pappardelle, tagliatelle, fusilli al torchio, bavette, linguine lub fettuccine. Śmiało możesz sięgnąć też po makaron spaghetti. 

W kwestii dodatków, przyda się cebula, czosnek, oliwa z oliwek i przyprawy: tymianek, natka pietruszki, sól i pieprz. Możesz też dodać pokrojone w ćwiartki pomidory koktajlowe. Przydatna wskazówka: w trakcie podsmażania cebulki, przeciśniętego czosnku i pomidorów, dodaj kieliszek białego wytrawnego wina, a uzyskasz wyśmienity sos. 

2. Risotto z owocami morza

We Włoszech, risotto z owocami morza to bardzo popularne danie. Nic dziwnego. Jest dość łatwe w przygotowaniu (choć czasochłonne), a przy tym – niezwykle wykwintne, efektowne i oczywiście smaczne. 

Jakie owoce morza nadają się do risotto? Właściwie wszystkie. Najczęściej przygotowuje się ten przysmak z krewetkami, kalmarami lub małżami. Śmiało możesz zmieszać ze sobą różne frutti di mare. 

Jaki ryż będzie dobrym wyborem do tej potrawy? W ojczyźnie tej potrawy, tradycyjnie wybiera się arborio, carnaroli lub loto. Bez względu na to, po który rodzaj sięgniesz, nie możesz dopuścić do rozgotowania ryżu! To bardzo ważne.

Jeżeli chcesz, by twoje danie smakowało jak we Włoszech, owoce morza przygotuj na białym wytrawnym winie. Ważne: nie wylewaj wywaru, który powstanie podczas przysmażania frutti di mare, bo przyda ci się podczas gotowania ryżu.

3. Spaghetti z owocami morza

Kolejna propozycja i kolejny włoski przysmak. Spaghetti frutti di mare nie wymaga użycia wielu składników i jest naprawdę łatwe w przygotowaniu. Makaron, pomidory, cebula i mieszanka ulubionych owoców morza – to wystarczy, by błyskawicznie przygotować pyszne i sycące danie. 

Sekretem pysznego spaghetti jest makaron. Powinien być ugotowany al dente, czyli na pograniczu miękkości. Jakie owoce morza będą odpowiednie? Każde, które lubimy. We Włoszech, spaghetti frutti di mare jest serwowane z wieloma morskimi przysmakami. 

Ten specjał najczęściej podaje się z sosem pomidorowym, ale niektórzy wolą użyć wyłącznie winnego wywaru (bo przecież wino jest nieodłącznym towarzyszem dań z owoców morza), który powstaje w trakcie podsmażania i duszenia frutti di mare. W obu wersjach, spaghetti smakuje obłędnie.

4. Zupa z owocami morza

Zupy wszelkiej maści to nieodłączny element polskiej kuchni, ale zupa z owocami morza to u nas dość nietypowy przysmak. Warto jednak spróbować tego specjału. Zapewniamy, że oferuje wyjątkowe doznania smakowe!

Najbardziej tradycyjnym wydaniem tego przysmaku jest włoska zuppa di pesce. To zupa rybna z owocami morza, w skład której wchodzą krewetki, małże i flety ryb morskich. Nada się żabnica, sola, halibut i dorsz. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby przygotować wyśmienitą zupę z owoców morza bez ryb. Z pomidorami i białym winem, smakuje wybornie.

Nie musimy jednak inspirować się włoską kuchnią, bo ten specjał jest też popularny w Azji. W tym przypadku, zupa jest zdecydowanie bogatsza w składniki, bo poza owocami morza powinny się w niej znaleźć także warzywa i azjatyckie grzyby, i pikantniejsza, zwłaszcza jeżeli dodamy do niej posiekane papryczki chili. Jednym z czołowych przepisów jest oczywiście tajska zupa tom-yum.

5. Sałatka z owocami morza

Z owoców morza przygotujemy nie tylko wyśmienity obiad, ale także wyborną przystawkę. Do przyrządzenia wyśmienitej sałatki możesz wykorzystać dowolne frutti di mare. Jeżeli najbardziej lubisz krewetki, śmiało po nie sięgnij. Polecamy jednak wykorzystać bogactwo owoców morza i użyć przynajmniej kilku rodzajów. Dzięki temu, ich smak nie zginie w gąszczu innych składników. 

Z czego zrobić sałatkę z owocami morza? W tym temacie panuje ogromna dowolność. Papryka (czerwona, żółta i zielona), pomidory i czerwona cebula to niezawodny zestaw. Możesz dodać też orzechy nerkowca i rukolę, a finalny smak podkręcić odrobiną sosu rybnego.

6. Paella z owocami morza

Paella to znany i ceniony przysmak kuchni hiszpańskiej, składający się z ryżu i różnych dodatków. W ojczyźnie tej potrawy, dobór konkretnych składników jest podyktowany  przede wszystkim tradycją i upodobaniami danego regionu. W oryginalnej formie wywodzi się z Walencji i jako danie rolników, składała się z ryżu, fasoli i papryki, czyli ze składników, których było tam pod dostatkiem. Z czasem, ten przysmak zaczęto przygotowywać na różne sposoby, także z owocami morza.

Jak każde danie jednogarnkowe, paella to istny kulinarny miszmasz. Możemy w nim łączyć najróżniejsze składniki. Chcąc uzyskać prawdziwie bogaty smak, nie warto ograniczać się tylko do krewetek czy kalmarów, lepiej sięgnąć po mieszankę owoców morza.

Jakie inne składniki dobrze połączą się ze smakiem frutti di mare? Pomidory, słodka papryka, groszek i cebula. Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań przed wzbogaceniem tej mieszanki o inne ulubione składniki.

Jaki ryż nadaje się do przygotowania paelli? Najlepszym wyborem będą odmiany krótko- lub średnioziarniste o okrągłym kształcie. Jeżeli akurat nie mamy pod ręką żadnej z nich, możemy sięgnąć po włoski ryż do risotto. 

W Hiszpanii, paella jest traktowana jako dane biesiadne, umożliwiające celebrowanie czasu spędzanego w gronie rodziny i przyjaciół. Stąd też specyficzny sposób jego serwowania – podaje się je na stół w naczyniu, w którym zostało przygotowane, czyli w specjalnej patelni, znanej jako paellera. Tobie też polecamy podawać ten przysmak w patelni.

7. Pizza z owocami morza

Pizza z owocami morza? To świetny pomysł! Najlepiej smakuje na cienkim cieście (choć jeżeli wolisz grubszy placek, możesz śmiało wybrać właśnie taki wariant). Jakie dodatki sprawdzą się w tym wariancie? Pomidorowy podkład, ser mozzarella i cebula. Jeżeli chcesz zaostrzyć smak, dodaj papryczki chili.