Jak ugotować makaron? Warto pamiętać o kilku ważnych zasadach. Zanim zaczniecie przygotowywać spaghetti bolognese czy carbonarę, koniecznie sprawdźcie, jak sprawić, żeby wasze danie było jeszcze lepsze.

Jak ugotować makaron? - podstawowe zasady

Makaron najprościej ugotować w dużym garnku. Nalewamy do niego zimnej wody. Ile wody na makaron? Kierujmy się proporcją 100 gram makaronu – 1l wody. Wodę doprowadzamy do wrzenia. Czy wodę na makaron się soli? Tak, zdecydowanie! Wodę solimy niewielką ilością soli, ok. 1,5 łyżeczki na 2 litry.

Jak gotować makaron? Odmierzoną ilość makaronu wsypujemy do wrzącej wody. Możemy gotować makaron pod przykryciem, ale uważajcie, żeby woda nie wykipiała. Makaron gotujemy na średnim ogniu. Pamiętajcie, że makaron podwaja swoją objętość podczas gotowania, dlatego nie gotujmy go za dużo. Do odmierzenia odpowiedniej ilości wykorzystajcie specjalne miarki do makaronu.

Ile gotować makaron? Wszystko zależy od tego, jaki to makaron. Nitki i spaghetti będą gotowały się krócej niż penne czy kokardki. Jak ugotować makaron na spaghetti? Polecamy gotować go al dente. Al dente oznacza „na ząb” – makaron ma być lekko twardy. Makaron al dente gotujemy od ok. 4 do 8 minut. Szczegółowy czas sprawdzamy na opakowaniu. Gotowanie makaronu wymaga pilnowania czasu, jeśli się zagapicie zamiast pysznego obiadu otrzymacie rozmiękły i nieapetyczny makaron.

Jak ugotować makaron? – patent na sos

Kiedy makaron jest ugotowany, czas go odcedzić. Możemy po prostu przelać go przez sito i wymieszać z sosem. Innym sposobem jest użycie łyżki do makaronu – za jej pomocą najlepiej odcedzać makarony długie, typu spaghetti czy tagliatelle.

Bardzo ważne jest, żeby po ugotowaniu nie wylewać całej wody. Odlejmy do kubka ok. 150 ml. Następnie dodajmy ją do sosu – sprawi, że sos lepiej oblepi makaron. Jeśli serwujemy makaron na ciepło, nie przelewamy go zimną wodą. W ten sposób tylko wypłuczemy z niego całą skrobię, a tym samym sos nie będzie dobrze przylegał do nitek czy świderków. Z kolei jeśli makaron będziemy serwować na zimno lub chowamy go do lodówki, by wykorzystać następnego dnia, możemy przelać go zimną wodą.

Zobacz też: pomysł na tagliatelle

Jak ugotować makaron ryżowy?

Makaron ryżowy gotujemy w ten sam sposób jak zwykły pszenny. Warto jednak szczególnie pilnować czasu, ponieważ gotuje się szybciej. W przypadku innych makaronów azjatyckich, sprawdzajmy zalecenia producenta umieszczone na opakowaniu. Podobnie sprawa wygląda z makaronem do lasagne. Jak ugotować makaron do lasagne i cannelloni? Przede wszystkim nie musimy go gotować przed zapiekaniem! Zadbajmy o to, by w naszej zapiekance było dostatecznie dużo sosu, a makaron ugotuje się w nim podczas pieczenia.

Jak ugotować makaron? - przechowywanie

Jak przechowywać ugotowany makaron? Ugotowany makaron przechowujemy w lodówce, nie dłużej niż jeden dzień. Musimy go przykryć, na przykład folią spożywczą, ponieważ w innym przypadku makaron wyschnie i będzie twardy. Jak podgrzać ugotowany makaron? Ugotowany makaron możemy bez problemu odgrzewać. Najlepiej zrobić to wrzucając go do gorącego sosu i przez chwilę podgrzewając na małym ogniu. Możemy też wykorzystać go do zapiekanki, zjeść na zimno w sałatce lub dodać do zupy.