Kuchnia włoska to symfonia smaków. W potrawach przyrządzanych na tradycyjny włoski sposób znajdziemy pachnące słodkie pomidory, czosnek, bazylię, wymyślne sery i soczyste mięsa. Nieodzownym dodatkiem są makarony oraz wytrawne ciasto drożdżowe, z którego przyrządza się tradycyjną pizzę, czyli płaski wypieczony placek bogato polany sosem pomidorowym oraz obłożony różnymi dodatkami. Jaka mąka na pizzę będzie najlepsza? Poznaj rodzaje i typy, które pozwolą Ci uzyskać najlepsze ciasto.  

Mąka do pizzy – czy zawsze musi być ta sama?

Chcesz, aby pizza była prawidłowo wyrośnięta i wybornie smakowała? Wszystkie potrzebne składniki powinny być nie tylko najwyższej jakości, ale również specjalnie przygotowane. Przy produkcji pizzy bazą potrawy jest doskonale wyrobione ciasto. Aby prawidłowo wyrosło, miało odpowiedni smak i było zgodne ze sztuką kulinarną, musi zawierać składniki, które nadadzą mu właściwą konsystencję i sprężystość.

Głównym komponentem jest mąka pszenna o dużej zawartości glutenu. Jest to białko, które, (podczas pieczenia ciasta) scala wszystkie dodane składniki, łącząc je w idealny wypiek. Po upieczeniu ciasta z mąki bogatej w gluten gotowy placek jest smaczny, puszysty i odporny na wyschnięcie. Do tego rodzaju mąki można zaliczyć typ 00, 450 oraz 550 i to właśnie takiej numeracji należy szukać na opakowaniach, gdy mamy w planach przygotowywanie domowej pizzy.

W kuchennych szafkach znalazłeś mąkę typu 500 lub 650? Tego typu produkt jest odpowiedzią na pytanie, jaka mąka na pierogi jest najlepsza. Jaka mąka do naleśników? Placki wyjdą najlepsze, gdy wykorzystasz typ 450, 500 lub 550. Jaką mąkę na chleb wybrać? Do jego wypieku sięgaj po typ 750-850.

Jaka mąka do pizzy jest najlepsza?

Najważniejszą częścią składową pizzy jest placek. Powinien być cienki, z chrupiącymi brzegami i miękkim oraz wilgotnym środkiem. Ciasto może być także grubsze, jednak bez względu na jego wysokość, dodatek odpowiedniego typu mąki nada mu pożądany smak i konsystencję.
Mąka typu 00 to prawdziwie włoski produkt. Jest bardzo miałka, niezwykle czysta, pozbawiona jakichkolwiek resztek łusek zboża (czyli otrąb). Jej znakiem rozpoznawczym jest śnieżnobiały kolor. Zrobione z niej ciasto jest niezwykle delikatne, miękkie i wilgotne wewnątrz oraz lekko chrupiące w warstwie zewnętrznej.

Mąka 00 jest niskokaloryczna. Jej energetyczność wynosi około 340 kcal. Chociaż nie zawiera żadnych innych składników odżywczych, ani nie ma właściwości zdrowotnych, to jednak jest dobrze tolerowana przez organizm. Osoby niewrażliwe na gluten mogą dodawać ją do każdej potrawy mącznej. Mąka typu 00 dostępna jest w polskich sklepach stacjonarnych, internetowych oraz w punktach ze spożywczymi produktami włoskimi.

iStock

Jaką inną mąkę można użyć do pizzy?

Mąka typu 00 jest najlepsza do produkcji pizzy. Można ją jednak zastąpić także polskim odpowiednikiem. Chodzi tutaj o mąki typu 450 (tortowa) oraz 550 (luksusowa). Ich konsystencja i miałkość dorównują mące włoskiej. Tradycyjną pizzę wyrabia się z białej mąki pszennej, ale można też ją przyrządzić z mąki pełnoziarnistej. Dodatkową korzyścią ciast pieczonych z mąki pełnoziarnistej jest ich wyższa wartość zdrowotna. Zawartość błonnika, magnezu, fosforu, żelaza i cynku wzbogaca wypiek o cenne składniki odżywcze. Mąkę pełnoziarnistą warto wymieszać z mąką pszenną, ponieważ w gotowym produkcie może zabraknąć delikatności i sprężystości. Ciasto na bazie mąki pełnoziarnistej jest bardziej suche i twardsze, ale może być traktowane jako dietetyczna wersja klasycznej pizzy.

Ciasto na pizzę z mąki orkiszowej

Osoby na diecie chętnie zjedzą pizzę przyrządzoną na mące orkiszowej. Jest ona bogata w błonnik, cynk, żelazo, wapń i potas oraz witaminy z grupy B. Ten typ mąki (700, 650 i 550) znakomicie nada się również do wyrobu naleśników, ciast, klusek oraz pierogów.

Mąka bezglutenowa do ciasta na pizzę

Pizza bezglutenowa nie przypomina tego oryginalnego dania. Ze względu na brak glutenu ciasto będzie twarde i niewyrośnięte.  Do jego produkcji warto dodać mieszankę mąk niezawierających gluten . Mogą to być: mąka gryczana, z sorgo, owsiana, ryżowa biała oraz skrobia ziemniaczana. Mąki dodaje się w odpowiednich proporcjach, według opracowanej receptury.  Gotowy wypiek jest wersją odpowiednią dla osób z nietolerancją glutenu.

Pizza – pyszne włoskie danie, które zna cały świat

Potrawy włoskie obecnie dostępne na całym świecie. Ich popularność zapoczątkowali włoscy imigranci. Pierwsza pizzeria w USA powstała w Nowym Jorku już na początku XX wieku i szybko zdobyła ogromną popularność. Z czasem pizzerie pojawiły się także w innych miastach. Obecnie pizza to jedna z najczęściej spożywanych potraw w całych Stanach Zjednoczonych. W Polsce kuchnia włoska znana jest od dawna. Moda na nią przybyła wraz z królową Boną. Pierwsze współczesne nam potrawy, przygotowane według oryginalnych receptur, zaczęły być popularne w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Chociaż niektóre z nich (np. spaghetti) przyrządzano już o wiele wcześniej. W 1975 roku w Słupsku założono pierwszą pizzerię serwującą oryginalną pizzę na bazie włoskiej receptury. Lokal działa do dzisiaj.

Klasyczna pizza to płaski i okrągły drożdżowy placek z podniesionymi i przyrumienionymi brzegami. Jest on posmarowany sosem pomidorowym, obłożony dodatkami i posypany tartym serem mozzarella oraz ziołami. Jest to danie kuchni włoskiej popularne na całym świecie. Można jeść ją zaraz po upieczeniu lub na zimno, a w każdej temperaturze równie dobrze smakuje. Obecnie pizzerie i osoby przyrządzające domowe pizze eksperymentują z dodatkami. Przygotowują pizze idealne dla wegetarian, miłośników mięsa czy smakoszy konkretnych składników.
Pizzę podaje się w lokalach gastronomicznych, ale coraz częściej można kupić ją na wynos i spożywać w zaciszu domowym. Istnieją również pizze mrożone, które po zakupieniu dopieka się w piekarniku lub mikrofalówce. Po upieczeniu danie jest aromatyczne, pełne smaków, miękkie z lekko chrupiącym brzegiem, a przede wszystkim – smaczne.