Chyba w każdej kuchni znaleźlibyśmy przynajmniej jedną torebkę ryżu. Ryż świetnie pasuje do wielu dań, możemy też korzystać z różnych jego odmian. Jak ugotować ryż, by w każdym wydaniu był wyśmienity? Sprawdźcie!

Jak ugotować ryż? – poznaj odmiany

Ryż stanowi podstawę wyżywienia co trzeciego mieszkańca naszej planety. Dziś znanych jest około 150 tys. jego odmian, ale wszystkie wywodzą się z dwóch podstawowych gatunków: Oryza sativa i Oryza glaberrima. Pierwszy pochodzi z Azji, natomiast drugi – z Afryki.

To popularne zboże klasyfikuje się na wiele sposobów, najczęściej ze względu na wielkość ziarna. W kuchni ceniony jest zwłaszcza ryż długoziarnisty, umożliwiający gotowanie „na sypko”. Na uwagę zasługuje szczególnie odmiana basmati, aromatyczna i delikatna, charakteryzująca się półprzezroczystymi ziarnami wydłużającymi się podczas obróbki termicznej, stosowanymi jako dodatek do licznych potraw.

Inna długoziarnista odmiana, carnaroli, znakomicie wiąże przyprawy oraz płyny zwiększając pięciokrotnie swoją objętość. Warto przygotować z niej wykwintne risotto, może być też wartościowym dodatkiem do sałatek. Bardzo długie ziarna ma również ryż thaibonnet, wyróżniający się przyjemnym orientalnym aromatem, po ugotowaniu zachowujący zwartość i sypkość. Poleca się go do dań na zimno (sałatek, pasztetów, terriny). Gotowanie ryżu nie jest skomplikowane, a odpowiednio ugotowany ryż może poprawić walory smakowe każdego dania.

Jak ugotować ryż? – wybierz dziki lub basmati

Ryż krótkoziarnisty to m.in. odmiana originario, o prawie okrągłych ziarnach, łatwo wchłaniających wodę i sklejających się, polecanych do sushi, zapiekanek, farszów czy zup mlecznych. Ryż vialone nabiera po ugotowaniu kremowej barwy oraz idealnej twardości, zaś calasparra podczas obróbki termicznej zwiększa swoją objętość o blisko 100 proc., zachowując jednak sypkość (świetnie sprawdza się, aby powstała hiszpańska paella czy węgierski gulasz). Wyrazisty smak ma dziki ryż zizania, który podczas gotowania wchłania cztery razy więcej wody, niż wynosi jego objętość.

Ryż średnioziarnisty, dzięki większej zawartości skrobi klei się po ugotowaniu, sprawdza się zwłaszcza w puddingach i sushi. Do tej grupy należy odmiana arborio, chętnie wykorzystywana do dań typu risotto, ale również zup jarzynowych, pasztecików czy krokietów. Wielu miłośników ma ryż tajski (jaśminowy), o intensywnym aromacie i drobnych ziarnach, dodawanych do wielu podsmażanych potraw azjatyckich, m.in. dań typu curry.

Jak ugotować ryż w torebce?

Gotowanie ryżu wymaga przestrzegania pewnych zasad. Teoretycznie najłatwiejsza jest obróbka ziaren sprzedawanych w woreczkach, które wystarczy zanurzyć we wrzącej i osolonej wodzie, a następnie stosować się do zaleceń o czasie gotowania zamieszczonych na opakowaniu. Należy tylko pamiętać, by naczynie było cały czas przykryte. Ile gotować ryż? Po około 15-20 minutach woreczek ostrożnie wyjmujemy i rozcinamy.

Takie rozwiązanie jest bez wątpienia najłatwiejsze, ale budzi kontrowersje, związane przede wszystkim z torebkami, w które pakuje się ryż. Niekiedy bowiem foliowe woreczki zawierają bisfenol A – związek chemiczny wydzielający się pod wpływem wysokich temperatur czy uszkodzeń mechanicznych. Jak wykazały badania naukowe, konsekwencją jego wchłaniania przez organizm bywają: otyłość, zaburzenia hormonalne, a nawet zwiększone ryzyko pewnych nowotworów. Dlatego lepszym pomysłem wydaje się przyrządzanie ryżu kupionego w postaci sypkiej.

Zobacz także:  jak zrobić mleko ryżowe?

Jak ugotować ryż? - ilość wody

Jak ugotować ryż na sypko? Przed obróbką warto wypłukać go pod bieżącą wodą, nawet kilka razy, jeśli chcemy zachować sypkość ziaren. Zazwyczaj ryż gotujemy w osolonej wodzie, choć nabierze więcej smaku, gdy wykorzystamy np. bulion, warzywny lub mięsny. Generalnie przyjmuje się zasadę, że optymalne proporcje to dwie szklanki płynu na szklankę ryżu. Pamiętajmy, że podczas gotowania ryż dwu-trzykrotnie zwiększa objętość. Aby nie wykipiał, do płynu dodajemy odrobinę masła.

Ryż zalewamy wrzącą wodą lub innym płynem. Ile gotuje się ryż? W zależności od odmiany gotujemy na małym ogniu, pod przykryciem, od 10 do 20 minut (najdłużej odmianę brązową), po czym odcedzamy. Możemy też ugotować ryż na mleku. Jak ugotować ryż na mleku? Szklankę ryżu zalewamy szklanką mleka i gotujemy aż mleko wyparuje. Następnie dolewamy mleko i znowu odparowujemy, postępujemy tak do momentu aż ryż będzie odpowiednio miękki. Możemy podać go z cukrem i cynamonem i dodać do niego owoce.

Jak ugotować ryż do gołąbków? W Azji popularną metodą gotowania ryżu jest obróbka absorpcyjna, zapewniająca mu puszystą, lekko klejącą strukturę – ziarna zalewamy zimną wodą (w mniejszej ilości), doprowadzamy do wrzenia, zmniejszamy ogień, mieszamy, przykrywamy i gotujemy. Ryż basmati potrzebuje 12-14 minut, zaś brązowy nawet 45 min., by całkowicie wchłonąć płyn. Wyłączamy wówczas gaz i trzymamy ziarna pod przykryciem jeszcze 5-10 min. Taki ryż świetnie pasuje do dań azjatyckich, ale też właśnie gołąbków, ponieważ dobrze sklei masę i będzie przyjemnie miękki.

Zobacz też: Jak ugotować ryż do sushi?

Jak ugotować ryż - maszyna do gotowania ryżu

Jeśli mamy wątpliwości, jak ugotować ryż, możemy skorzystać z ze specjalnych urządzeń, zazwyczaj dość prostych w obsłudze. Wystarczy odmierzoną ilość ziaren zalać wodą, włączyć maszynę, aby po określonym czasie otrzymać doskonale ugotowany ryż. Dodatkową zaletą tego typu sprzętów jest podtrzymywanie właściwej temperatury produktu, niekiedy nawet przez 6-8 godzin.