Dania z włoszczyzną

52 przepisów

Co wchodzi w skład włoszczyzny?

Włoszczyzna to zestaw warzyw sprzedawany praktyczne we wszystkich sklepach spożywczych, hipermarketach, na straganach i stoiskach z warzywami i owocami. Jarzyny pakowane są w siatkę, układane na tackach i owijane folią spożywczą lub po prostu spięte w jeden pęczek za pomocą gumki recepturki. W przypadku młodej włoszczyzny warzywa sprzedaje się z nacią.


Na włoszczyznę składają się zawsze korzeń pietruszki, marchewka, seler oraz por. Bardzo często towarzyszy im też kawałek lub pojedyncze liście białej albo włoskiej kapusty. Powszechnie spotyka się też zestawy włoszczyzny uzupełnione o natkę pietruszki i cebulę, dużo rzadziej pojawia się do tego jeszcze seler naciowy.


Wbrew swojej nazwie, włoszczyzna to kompozycja warzyw niezwykle popularna w polskiej kuchni. Jednak nie tylko u nas jest tak powszechna, używa się jej także w innych krajach, choć poszczególne zestawy nieco się od siebie różnią, np. niemiecki Suppengrün zawiera też świeże zioła, a we włoskim sofritto można zazwyczaj znaleźć seler naciowy.


Jak wybrać dobrą włoszczyznę?

Jeśli kupujesz świeżą włoszczyznę, przede wszystkim zwracaj uwagę, aby warzywa były jędrne i nie nadpsute. Unikaj tych, które mają plamki na skórce, ślady pleśni czy uszkodzenia. W przypadku włoszczyzny pakowanej w folię, czasem ciężko jest zauważyć faktyczny stan poszczególnych jarzyn, dlatego pod tym względem lepszym wyborem jest włoszczyzna spięta jedynie gumką, którą można dokładniej obejrzeć. Możesz też skompletować zestaw ze sprzedawanych luzem warzyw, wybierając te najładniejsze.


Warzywa korzeniowe są bardzo zdrowe i mają sporo cennych składników odżywczych i witamin. Trzeba jednak wiedzieć, że kumulują w sobie to, czym są karmione. Dlatego też najlepiej kupować włoszczyznę ze sprawdzonych źródeł lub tę pochodzącą z ekologicznych upraw, posiadających odpowiednie certyfikaty.


Niekoniecznie większe i dorodniejsze warzywa będą lepsze, więc nie warto się tym sugerować. Często ładny wygląd jest efektem stosowania dużej ilości sztucznych nawozów, a zdrowsze okazy na pierwszy rzut okaz wyglądają mniej imponująco. Wprawdzie warzywa składające się na włoszczyznę mogą dość długo poleżeć w lodówce, jeśli jednak nie zamierzasz ich suszyć ani mrozić, najlepiej kupować je na bieżąco, w miarę potrzeb.


Włoszczyzna suszona, mrożona czy świeża?

Świeżą włoszczyznę można bez problemu kupić przez cały rok. Oprócz tego dostępna jest także w wersji mrożonej lub suszonej, dzięki czemu można mieć ją pod ręką zawsze, kiedy jest potrzebna, nawet w niewielkich ilościach.


Mrożenie to jeden z najlepszych sposobów na dłuższe przechowywanie warzyw, ponieważ zachowują one większość cennych witamin, a także nie tracą swojego smaku. Suszona włoszczyzna to doskonałe rozwiązanie jeśli nie potrzebujemy większych kawałków warzyw, a jedynie chcemy dodać potrawom głębi i aromatu.


Ciekawym rozwiązaniem jest włoszczyzna na zimę w słoikach. Można ją przygotować ze świeżych warzyw i uzupełnić wybranymi ziołami i przyprawami, np. lubczykiem, pietruszką czy kurkumą. Taka pokrojona w drobną kostkę lub starta na tarce kompozycja warzywna jest doskonałą alternatywą dla kostek rosołowych.


Do czego potrzebna jest włoszczyzna?

Włoszczyzna jest niezbędna przede wszystkim jako dodatek do zup. To obowiązkowy składnik rosołu, zupy jarzynowej, bulionów oraz wywarów warzywnych, które są bazą do przyrządzania innych potraw, takich jak zupy, sosy czy gulasze. Nawet jeśli nie zjadamy ugotowanych warzyw razem z potrawą, nadadzą jej one głęboki, jarzynowy smak.


Ugotowana, podduszona lub pieczona włoszczyzna doskonale nadaje się jako dodatek do dań. Można ją dodawać do duszenia mięsa lub do pieczeni. Pyszna, zdrowa i pożywna jest zupa krem z włoszczyzny, którą można serwować z grzankami lub groszkiem ptysiowym. Mniej popularnym, choć ciekawym pomysłem jest pasta kanapkowa, którą przyrządzisz z ugotowanych i zblendowanych warzyw z dodatkiem ulubionych przypraw. Z włoszczyzny przygotujesz też warzywne chipsy, które je się na surowo lub podsuszone w piekarniku.


Ze świeżych i startych warzyw można przygotować doskonały dodatek do obiadu jakim jest surówka z włoszczyzny. Inną opcją są pokrojone w słupki i podduszone jarzyny, pokropione oliwą. Mogą one posłużyć też jako farsz. Ugotowane i pokrojone w drobną kostkę warzywa wchodzące w skład włoszczyzny są też podstawą niezwykle u nas popularnej sałatki jarzynowej, która gości na polskich stołach z okazji różnych świąt i rodzinnych uroczystości.

Polecane przepisy