Czernina wielkopolska

Czernina, nazywana również czerniną, czarną zalewajką czy też czarną polewką, to tradycyjna polska zupa, która niegdyś była prawdziwym rarytasem, a dzisiaj – niestety – jest już nieco zapomniana. Podstawowym składnikiem tej polskiej zupy jest krew z kaczki, gęsi bądź królika. Oprócz tego ważnym składnikiem jest również bulion, ocet (którym utrwala się krew) oraz suszone owoce. Charakteryzuje się gęstą konsystencją i słodko-kwaśnym smakiem. Co ciekawe, wpisana jest listę potraw tradycyjnych dla województwa wielkopolskiego. Poniżej podajemy staropolski przepis na czerninę.

dodany przez: Julita gotuje

zupy dania mięsne

Czas przygotowania:
40min.
Dla ilu osób:
dla 5 osób
Poziom trudności: łatwy
Ocena:

(średnia 4.53 z 183 głosów)

Czernina wielkopolska - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

 • 1.

  Przepis na czerninę zaczynamy od przygotowania krwi. Do słoika nalewamy około 70 ml przegotowanej, zimnej wody, oraz łyżkę stołową octu (by krew nie skrzepła) i pół łyżeczki soli. Do takiego roztworu bezpośrednio spuszczamy krew ciągle mieszając. Roztwór z krwi wstawiamy na 1 dobę do lodówki. Po tym czasie możemy gotować zupę. Możemy zamówić ten produkt prosto u zaufanego rzeźnika.

 • 2.

   Najpierw gotujemy tradycyjny rosół na kaczce, z włoszczyzną ziołami i podrobami. Gdy mięso jest już prawie miękkie po około 1 h do 1,5 h to dodajemy suszone grzybki oraz suszone owoce. Gotujemy tak przez około 1 h aż grzybki będą miękkie. Po tym czasie do roztworu z krwi dodajemy około 2- 3 łyżek mąki i energicznie mieszamy. Krew z mąką wlewamy do zupy i tak gotujemy około 10 minut.

 • 3.

  Następnie zupę zdejmujemy z ognia i wlewamy zahartowaną zupą śmietanę. Zupa powinna mieć smak słodko - kwaśny. Doprawiamy wg siebie solą, cukrem, pieprzem. Zupa świetnie smakuję z domowym, jajecznym makaronem.

Porady

 • Ważnym składnikiem czerniny jest krew kaczki bądź gęsi – ważne jest, by była ona świeża. Niestety nie jest to produkt, który jest dostępny w sklepach. Dlatego też miłośnicy tej staropolskiej zupy zazwyczaj krew na czerninę kupują bezpośrednio od gospodarzy. 
 • Czerninę można serwować z pokrojonymi podrobami, kluskami lanymi, łazankami czy też drobnym makaronem. 
 • Do czerniny można dodać nie tylko suszone owoce, ale również świeże w tym np. gruszkę czy jabłka (zwłaszcza w sezonie letnim). 
   

Notka redakcyjna

Czym jest czernina? 

Czernina jest tradycyjną zupą polską, która niegdyś gościła m.in. na stołach szlachciców, którzy w „delikatny” sposób chcieli odmówić ręki swojej córki. Wskazuje na to m.in. Adam Mickiewicz, który w Panu Tadeuszu, słowami Jacka Soplicy pisze, że podali mu Horeszkowie podali mu właśnie czarną polewkę, chcąc w ten sposób wyrazić swoją nieprzychylność. Czernina charakteryzuje się gęstą konsystencją, a jej głównym składnikiem jest krew – zazwyczaj z kaczki bądź z gęsi, rzadziej z królika czy prosięcia. Krew ta utrwalana jest octem, dzięki czemu zupa ta ma intensywną – czerwono-brunatną barwę. Ważnym składnikiem czerniny jest również wywar z kości i podrobów. Nie należy zapominać również o mące, która pełni funkcję zagęszczającą, a także suszonych owocach – śliwek, morelach i jabłkach. Czerninę często doprawia się również przyprawami korzennymi, w tym: cynamonem i goździkami. 


Czernina jest zupą znaną przede wszystkim na Wielkopolsce (jest nawet wpisana do krajowego rejestru potraw tradycyjnych dla tego regionu). Można ją spotkać również na Śląsku (pod nazwą czarnina czy Szwarc), a także na Mazurach, Pomorzu, Kujawach i Kaszubach. 
 

Dodaj do książki kucharskiej
Udostępnij Udostępnij

Komentarze

Podobne przepisy