Ryba w galarecie to podawane na zimno danie, które kojarzy się przede wszystkim ze świętami Bożego Narodzenia i z wigilijnym stołem. Nie znaczy to jednak, że nie można jej przyrządzić także na inne okazje. Doskonale sprawdzi się na różnego rodzaju przyjęciach, jako przystawka lub kolacja dla rodziny i znajomych. Sekretem dania jest klarowny płyn wykorzystany do galarety oraz dodatek warzyw.
StockFood
Przygotowanie bulionu: włoszczyznę (2 średnie marchewki lub 3 małe), korzeń pietruszki, seler korzeniowy, por obieramy, zalewamy 750 ml wody. Dodajemy 2 liście laurowe, ziarenka ziela angielskiego i pieprzu oraz natkę pietruszki (kilka gałązek zostawiamy do dekoracji). Zagotowujemy, pod koniec solimy do smaku.
Gotowanie ryby: dodajemy rozmrożoną lub surową rybę i całość gotujemy przez ok. 5 minut, pilnując, aby filety się nie rozpadły. Wyciągamy, studzimy, a następnie układamy na półmisku - tak przygotowana ryba jest gotowa do zalania galaretą.
Przygotowanie galarety: bulion przecedzamy - marchewki kroimy w średniej wielkości plasterki. Do wywaru dodajemy białko jajka i podgrzewamy, ubijając do momentu wrzenia. Następnie zmniejszamy ogień i gotujemy na wolnym ogniu przez 10 minut. Płyn studzimy, przelewamy przez gęste sito lub gazę. Rozpuszczamy żelatynę.
Tężenie galarety: do ryby dodajemy plasterki marchewki oraz natkę pietruszki. Całość zalewamy wywarem z żelatyną. Odstawiamy w chłodne miejsce na kilka minut, a następnie do lodówki - uważając, aby przy przenoszeniu nie naruszyć galaretki. Podajemy z cząstkami cytryny lub ulubionym sosem.
Porady
- jaką rybę najlepiej wybrać do przygotowania w galarecie? Możliwości jest naprawdę wiele. Dobrze sprawdzi się karp, szczupak, okoń, leszcz czy też sandacz. Również łosoś, makrela, halibut, panga, sum, miruna, dorsz lub sola też doskonale się nadają do przyrządzenia w galarecie.
- Można użyć całej, wypatroszonej ryby albo tylko filetów. Ta druga opcja jest o tyle lepsza, że ryba nie będzie miała ości lub tylko śladowe ich ilości. Filety w galarecie będą smakować przepysznie, a z pewnością dodadzą szyku na świątecznym stole - podane na większych półmiskach. Powyższy przepis można zastosować również do zagospodarowania nadmiaru ryb po świętach - w duchu zero waste zalewamy galaretą kawałki ryby, przedłużając ich przydatność do spożycia
- W wielu sklepach można kupić świeże ryby, jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, rozwiązaniem jest ryba w galarecie z ryby mrożonej. Po prostu trzeba ją wcześniej rozmrozić i przygotować według przepisu, tak jak rybę świeżą. Można też bez rozmrażania ugotować ją w bulionie warzywnym.
- jakie dodatki wykorzystać w przepisie? Najczęściej spotykana jest ryba w galarecie z warzywami. Mogą to być kawałki marchewki lub malutkie karotki w całości oraz zielony groszek. Dobrze sprawdza się por, seler, cebulka. Pięknie będą prezentować się zalane galaretą brokuły. Można też wykorzystać kalafior, paprykę lub szparagi.
- razem z rybą, galaretą można zalać też kawałki ugotowanego na twardo jajka oraz plasterki cytryny.
- gotowana w bulionie ryba nabierze odpowiedniego smaku. Dodatkowo do zalania w galarecie możemy użyć kolorowego pieprzu, ziół, czosnku, pietruszki albo koperku. Do galarety warto też dodać liść laurowy i ziele angielskie.
- pozostałe po gotowaniu bulionu warzywa możemy wykorzystać do przygotowania pasztetu
Sekretem wybornej ryby w galarecie jest klarowny wywar, który nie tylko smakuje wyśmienicie, lecz także sprawia, że potrawa estetycznie wygląda i doskonale prezentuje się na stole. Wywar do ryby w galarecie przygotowuje się tak, jak bulion, a następnie dodaje do niego żelatynę. Zamiast tego, można pogotować wraz z warzywami rybie głowy. Jeśli dodasz ich odpowiednio dużo, wywar zetnie się bez dodatku żelatyny.
Żeby galaretka była idealnie przejrzysta, wywar można klarować. Do zimnego bulionu dodaje się ocet i białko jaja, a następnie zagotowuje, cały czas mieszając. Na wierzchu utworzy się biała piana, którą trzeba zebrać, a następnie wywar przecedzić przez gęste sitko.
Klasycznym sposobem podania jest ryba w galarecie z octem, którym skrapia się ją bezpośrednio przed jedzeniem. Można też użyć do tego soku z cytryny. Rybę w galarecie możesz podać na świąteczny stół razem w mięsami, wędlinami i sałatkami. Doskonale komponuje się z chrzanem lub z sosem tatarskim.
Komentarze