Przepisy na kurki

Kurki: pomysły na potrawy

Jak przygotować kurki? Grzyby te znacznie różnią się w smaku od podgrzybków, prawdziwków czy nawet maślaków. Posiadają one zbitą konsystencję i zazwyczaj wśród nich nie zdarzają się robaczywe sztuki. Kurki można poddać dowolnej obróbce termicznej, dzięki czemu sprawdzają się one doskonale jako dodatek do jajecznicy. Z kurek można ugotować również pyszną zupę lub stworzyć sos ze śmietaną, który stanowi świetne urozmaicenie dań mięsnych i rybnych.

Kurki nadają się idealnie również do faszerowania jajek i warzyw. Mogą one z powodzeniem zastępować klasyczne pieczarki w dowolnych potrawach. Kurki warto umieścić także na pizzy w wiejskim stylu, czyli takiej, która zwiera boczek, cebulę i ser. Kurki sprawdzają się doskonale również w połączeniu z makaronami w dowolnej postaci oraz wszelkiego rodzaju zapiekankami i tartami na słono. Z kurek można stworzyć też masło ziołowe wzbogacone o charakterystyczny smak drobno pokrojonych grzybów. Taka mieszanka stanowi idealny dodatek do świeżego chleba.

Co jeszcze można zrobić z kurek? Stanowią one idealny dodatek do farszu do pierogów, krokietów lub naleśników. Kurki można komponować także z pieczonym mięsem lub nawet świeżymi warzywami. W ten sposób powstają niestandardowe sałatki z grzybami sprawdzające się świetnie, na przykład, podczas grilla.

Kurki: przetwory

Kurki nie są najczęściej marynowanym grzybem, ale nie oznacza to, że nie można ich zamknąć w słoiku wraz z innymi gatunkami takich "darów lasu". W tym celu najczęściej wykorzystuje się zalewę składającą się z octu, wody, przypraw oraz opcjonalnych dodatków w postaci warzyw, na przykład cebuli lub nawet marchewki. Tak przygotowane grzyby można trzymać w zaciemnionym miejscu przez maksymalnie przez 8 miesięcy.

Kurki na zimę można przygotować również z zastosowaniem śmietany lub solanki. Pierwsza opcja wymaga połączenia kurek z masłem klarowanym na patelni oraz dodania wybranych przypraw. Tak przygotowaną kompozycję należy umieścić w słoiku, który można przechowywać w lodówce przez 6-8 tygodni. Jeśli chcesz zachować sos z kurek na dłużej, możesz poddać go domowej pasteryzacji.

Jak oczyścić kurki?

Świeżo zebrane lub kupione kurki zazwyczaj są dosyć mocno zanieczyszczone ze względu na fakt, że rosną one w wysokiej trawie lub mchu. Ich czyszczenie jest jednak znacznie łatwiejsze niż w przypadku maślaków, których wybrane gatunki wymagają dodatkowego obrania ze skórki. Aby oczyścić kurki, najlepiej rozpocząć od odcięcia dolnego fragmentu korzenia, za pomocą którego trzymały się one w ziemi. Następnie wystarczy jedynie dokładnie umyć grzyby pod bieżącą wodą w taki sposób, aby piasek i pozostałości leśnej roślinności wypłynęły z blaszek znajdujących się pod charakterystycznym kapeluszem kurek. Nie należy jednak moczyć kurek przez dłuższy czas, a umyte grzyby warto dodatkowo osuszyć.

Jak mrozić kurki?

Mrożenie kurek wcale nie jest tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać. Grzyby te po rozmrożeniu mogą bowiem nabrać nieprzyjemnego, gorzkiego smaku. W jaki sposób przygotować kurki przed zamrożeniem, aby nie utraciły one swojego charakteru?

Przed zamrożeniem kurek należy je delikatnie podsmażyć bez użycia tłuszczu, zblanszować lub ugotować na parze. Niezależnie od wybranego sposobu, do grzybów można dodać również szczyptę soli lub innych przypraw. Po takiej obróbce termicznej kurki powinny w pełni ostygnąć jeszcze przed włożeniem do zamrażalnika. Grzyby można mrozić również z pokrojoną cebulą lub przyprawami, dzięki czemu po rozmrożeniu będą one stanowiły gotowy półprodukt, do którego szybko można dodać śmietanę lub stworzyć klasyczną jajecznicę z kurkami w zaledwie kilka minut.

Polecane przepisy