Przyprawy korzenne - przepisy

Przyprawy korzenne: co wchodzi w ich skład?

Jeśli chodzi o przyprawy korzenne, rodzaje aromatów są tu mocno zróżnicowane. To dość obszerna i zróżnicowana grupa produktów, o wyjątkowych właściwościach. Większość przypraw korzennych ma działanie bakteriobójcze i antyoksydacyjne. Nadają potrawom odpowiedni smak, zapach, a nierzadko również wygląd.

Co to są przyprawy korzenne i które z nich warto mieć w swojej kuchni? Pierwszą możliwością jest zakup gotowych mieszanek, które czasami opisane są także jako przyprawa do piernika. Można jednak kupować przyprawy osobno i dokonywać własnych połączeń smakowych.

Jednym z najpopularniejszych korzeni jest cynamon pozyskiwany z wysuszonej kory młodych pędów cynamonowca cejlońskiego. W trakcie tego procesu poszczególne kawałki zwijają się w rurki i nabierają charakterystycznej brązowozłotej barwy. Cynamon ma silny, zapach i słodko-gorzkawy smak. Po zmieleniu nabiera ostrości.

Często wykorzystywana w polskich kuchniach - coraz chętniej w naturalnej, a nie syntetycznej postaci - jest wanilia. Pod względem biologicznym jest to owoc pnącza storczykowatego. Po zerwaniu wanilia nie pachnie. Aromatu nabiera po obróbce. Jest gorzkawa, ze słodko-korzenną nutą.

Uwagę warto zwrócić również na kardamon, czyli ciemnobrązowe, niewielkie nasiona o ostrym, korzennym i piekącym smaku oraz cytrynowo–imbirowy zapachu. Składnik ten znajduje się w przyprawach do piernika dostępnych w sklepach. Dodaje się tam również gałkę muszkatołową, która dostępna jest także solo w całości lub w formie zmielonej. Gałka również jest słodkawo-gorzka. Z kolei goździki to suszone nierozwinięte pąki goździkowca. Jako przyprawa wyróżniają się słodkim, owocowym, piekąco-gorzkawym smakiem.

Przyprawy korzenne: do czego pasują?

Przyprawy korzenne mają w kuchni bardzo szerokie zastosowanie. Wiele osób, całkiem słusznie, kojarzy je ze świątecznym piernikiem i mieszankami przyprawowymi. Można jednak wykorzystywać je także do innych deserów. Cynamon dodaje się do kawy, ryżu gotowanego na mleku i słodkich musów. Wanilia i gałka muszkatołowa wzbogacają smak kremów, budyniów, lodów, ciast. Kardamon z kolei znajdziemy w marcepanach, deserach, sałatkach owocowych, słodkich sosach i likierach.

Przyprawy korzenne można również stosować w daniach wytrawnych. Świetnie komponują się z mięsami, farszami do drobiu, rybami i jarzynami. Kardamonem i gałką doprawiać można zupy, warzywne zapiekanki i puree z jarzyn. W kuchni indyjskiej kardamon to niezbędny składnik aromatycznego curry, bez startej gałki zaś trudno wyobrazić sobie dobry sos beszamelowy stosowany do mięs oraz makaronów. Goździki dodaje się do dziczyzny, kiszonek, potraw z grzybów. Jak więc widać, możliwości są w tym zakresie naprawdę szerokie.

Przyprawa korzenna: jak zrobić ją samemu?

Przyprawę korzenną możemy kupić jako gotowy produkt w sklepie, ale możemy również przygotować ją samodzielnie. Rozwiązanie to ma kilka zalet. Przede wszystkim pozwala na pominięcie składnika, którego z jakichś przyczyn nie chcemy spożywać. Można również dowolnie modyfikować proporcje, aby dopasować mieszankę do własnego gustu.

Można znaleźć wiele przepisów na domowe mieszanki przypraw korzennych. Najczęściej znajdziemy w nich cynamon, imbir, goździki, kardamon, gałkę muszkatołową, anyż, pieprz oraz ziele angielskie. Wystarczy wszystkie je zmielić w maszynce do kawy, zetrzeć na drobnej tarce lub utłuc w moździerzu. Taki miks powinien być przechowywany w zamkniętym pojemniku, z dala od słońca i źródeł ciepła.

 

Polecane przepisy