Zielona herbata od lat słynie ze swoich prozdrowotnych właściwości. Pobudza, odżywia i wzmacnia. O wiele zdrowsza niż jej czarny odpowiednik, polecana jest przez dietetyków, lekarzy oraz sportowców.

 

Właściwości zielonej herbaty

Zielona herbata ma mnóstwo zalet. Od setek lat pita w Azji, a od pewnego czasu popularna również w Europie, jest szeroko stosowana w profilaktyce zdrowotnej. Polecana jest szczególnie osobom na diecie odchudzającej,  lekkostrawnej oraz jako zamiennik kawy dla osób chorych na serce. Zielona herbata ma właściwości antyoksydacyjne – oczyszcza nasz organizm. Zawiera także wiele dobroczynnych składników, m.in. żelazo, sód czy wapń, a także witaminy C, B, A, K i E. Picie zielonej herbaty może zmniejszyć ryzyko występowania niektórych odmian raka oraz Alzheimera.

 

Rodzaje zielonej herbaty

Poszczególne rodzaje zielonej herbaty różnią się od siebie smakiem, kolorem naparu, zapachem oraz zawartością kofeiny. Możemy pić je w zależności od potrzeb – bardziej pobudzające rano i po południu, a te delikatniejsze wieczorem.

  • Sencha – japońska zielona herbata o delikatnym, słodkim smaku. Parzymy ją krótko, przez ok. 2-3 min w temp. 70-80 stopni.
  • Gunpowder – chińska herbata o ciemnym kolorze naparu i wyrazistym, cierpkim smaku. Jej liście zwijane są w małe kuleczki – stąd nazwa „proch strzelniczy”. Parzymy ją przez 3-4 min w temp. 80-90 stopni.
  • Genmaicha – to japońska zielona herbata łączona z prażonym ryżem.  Ma głęboki, orzechowy smak. Parzymy ją przez 2-3 min w temp. 75-80 stopni.
  • Chun Mee – co po chińsku oznacza „szlachetne brwi”. Nazwa tej zielonej herbaty wzięła się stąd, że jej liście przypominają kształtem właśnie brwi. Powstaje ona jedynie z liści najwyższej jakości. Napar ma delikatny smak. Herbatę parzymy  przez 3-4 min w temp. 70 stopni.
  • Kukicha – japońska herbata o delikatnym smaku i niewielkiej zawartości kofeiny. Wytwarzana jest zarówno z liści, jak i łodyżek krzewów herbacianych. Parzymy ją przez minutę w temp. 90 stopni.
  • Long Jing – to najstarszy i najpopularniejszy gatunek chińskiej herbaty. Napar ma bardzo delikatny smak, więc z pewnością przypadnie do gustu osobom, które zaczynają przygodę z herbatą. Parzymy ją 2-4 min w temp. 75-80 stopni.