Szczególnie, że domowa, orzechowa wersja będzie zdrowsza niż gotowce ze sklepu. Niestety, ale wegańskie zamienniki często na liście składników mają zbędne konserwanty. Szykując te pyszności własnoręcznie, mamy pełną kontrolę nad dodatkami i procesem produkcji. "Mięso mielone" z orzechów włoskich zrobicie bez gotowania i to dosłownie w 25 minut. Eksperyment z przygotowaniem mięsa z orzechów włoskich warto zrobić, kiedy wasze szafki i lodówka prawie wieją pustkami. Taki rodzaj produktu świetnie łączy się zarówno z ciastem, warzywami, jak i sosami.

Orzechowe mielone - co to jest?

Mięso z orzechów włoskich to rodzaj roślinnego zamiennika popularnego w polskich kuchniach mięsa mielonego. Podobna tekstura, zaskakujący smak i łatwość wykorzystania - to zdecydowanie ich cechy wspólne. A różnice? Przy jego pozyskaniu nie ucierpiało żadne zwierzę - produkt jest w pełni wegański. Ponadto nie zawiera laktozy i glutenu, dlatego może sprawdzić się w diecie osób wykluczających te substancje. W dodatku może być doprawiane tak, jak tylko nam się zamarzy. Od przypraw w stylu włoskim po orientalne, korzenne wariacje. Uwaga - pamiętajcie, aby wybierać dobrej jakości, świeże orzechy włoskie. Pozbawione łupin orzechy sprzedawane na wagę niestety mogą być zjełczałe, a nawet z zalążkami pleśni, a tego nie chcielibyśmy podawać na obiad.

Jak zrobić orzechowe mielone?

Obrane i oczyszczone orzechy włoskie wystarczy przełożyć do garnka i zalać chłodną wodą, tak aby lekko zakryła ich powierzchnię. Odstawiamy do namoczenia na 20 minut. Po tym czasie wystarczy je odcedzić, spryskać chłodną wodą i przełożyć do blendera kielichowego lub pulsacyjnie zblendować blenderem ręcznym. W tym momencie właśnie technika ma znaczenie. Nie należy blendować ich jak smoothie - otrzymamy wtedy pastę orzechową. Wystarczy wykonać średnio 8-9 ruchów pulsacyjnych (w zależności od ilości). Papka ma mieć widoczne kawałki orzechów, które będą jednocześnie miękkie, ale wciąż lekko al dente. To jest podstawa, którą dobrze jest uzupełnić o pozostałe składniki. Do jego lepszej konsystencji przy obróbce termicznej (np. smażeniu na patelni czy zapiekaniu) polecamy takie dodatki jak olej roślinny, sos sojowy czy płatki drożdżowe - te ostatnie nadadzą mu charakterystycznego smaku. Do doprawienia za każdym razem uniwersalna będzie sól wędzona o dymnym, intensywnym aromacie. Z klasycznych dodatków - cebula lub szalotka i czosnek.

Źródło: www.plantpowercouple.com