Alicja Szepietowska, autorka bloga Alicja w krainie warzyw, to kulinarny człowiek-orkiestra! Pisze artykuły, tworzy przepisy, prowadzi warsztaty i serwuje roślinny katering. O zaletach i możliwościach kuchni roślinnej może opowiadać godzinami. Bo przecież jedzenie nigdy się nie nudzi!

Co jest najtrudniejsze w wegańskim gotowaniu?

Myślę, że trudne są tylko początki, ponieważ trzeba nauczyć się nowego podejścia. Tego, ze do ciasta nie są potrzebne jajka, a przyprawy - a nie składnik bazowy - tworzą smak potrawy. Dlatego możemy przyrządzić pyszny smalec z fasoli. To, na co warto zwrócić uwagę, to bogactwo produktów roślinnych, różnorodność kasz, warzyw i wreszcie przypraw. Na szczęście teraz jest tyle blogów z wegańskim przepisami, filmików, programów... Mamy wiedzę podaną na tacy, jest dużo łatwiej niż np. 5 lat temu.

Przyrządzanie jakich potrwa sprawia Ci najwięcej przyjemności?

Bardzo lubię pierogi, kluski, naleśniki takie typowo mączne potrawy. Natomiast swoich gości lubię zaskakiwać wegańskimi ciastami i deserami. Mój wegański tort budzi zawsze najwięcej emocji.

Dlaczego warto jeść roślinnie?

Jest tyle plusów, że właściwie warto zapytać, po co jeść tradycyjnie :). Jedząc potrawy roślinne dbamy nie tylko o zdrowie, ale także o planetę. Ta dieta jest ekologiczna. Dbamy też o innych ludzi, bo można wyprodukować więcej pożywienia roślinnego niż mięsa. I wreszcie - co dla mnie najważniejsze - dieta roślinna jest etyczna. Jednym słowem - są same plusy.

Rozmawiała: Marlena Stremler

Zobacz też: Agnieszka Cegielska poleca zdrowe produktu w Naturalnie 2 - książka i wywiad