Twórcy tej książki uważają, że są dwie grupy osób na diecie roślinnej. Te, które poszukują w warzywach smaków, które porzucili wraz z rezygnacją z mięsa i ci, którzy stawiają na podkreślanie smaku samych warzyw. Ci pierwsi wrzucają warzywa do gulaszu, robią z nich burgery i warzywne kotlety. Ci drudzy stawiają na prostotę. Obie grupy potrafią wyczarować w kuchni cuda, jednak autorzy chcą podążać tą drugą ścieżką i w najprostszy sposób wydobywać najlepszy smak z całej gamy warzyw i owoców. „Leon. Fast Vegetarian” to ich trzecia książka. Co kryje w środku?

Początki Leona

W czerwcu 2004 roku trójka przyjaciół otworzyła w Londynie restaurację - Leon, której celem miało być odmienienie wizerunku dań typu fast food. Pół roku później Leon został wyróżniony przez brytyjską edycję nagród Observer Food Monthly Awards jako najlepsza nowa restauracja w Wielkiej Brytanii. Obecnie funkcjonuje 15 restauracji pod szyldem Leona, które tygodniowo karmią 70 000 gości.

Książka „Leon. Fast Vegetarian” powstała we współpracy założyciela restauracji, Henry’ego Dimbleby i jego przyjaciółki, Jane Baxter. Jak wspominają sami autorzy, „tworzyła się” gdzieś w trakcie kulinarnej podróży po Włoszech, kiedy doszli do wniosku, że chcą pokazać światu książkę, w której warzywa grają główną rolę. Jak sami twierdzą, ich przepisy skierowane są zarówno do wegetarian, jak i osób, które nie wybierają na co dzień roślinnej diety.

„Leon. Fast Vegetarian”

Książka zawiera ponad 150 przepisów na dania główne, śniadania, obiady i kolacje, a także desery. Jest sezonowo i z pełnym bogactwem oraz różnorodnością warzyw oraz owoców. Autorzy doradzają, jak rozpocząć uprawę własnych warzyw i owoców w przydomowym ogródku i jak zarazić miłością do ogrodnictwa dzieci. Podpowiadają też, jakie składniki warto mieć zawsze w kuchni, żeby każdego dnia móc wyczarować z nich pyszne danie i nie dać się zaskoczyć sytuacjom awaryjnym.

Książka podzielona jest na dwie części – gwiazdy ekranu i aktorów drugiego planu. W tej pierwszej znaleźć można przepisy na dania, które mogą być samodzielnym posiłkiem, np. zupę kukurydzianą, ze słodkich ziemniaków, faszerowane papryczki chili czy risotto z dynią. Druga część poświęcona jest daniom, które lepiej sprawdzają się w roli przekąsek i dodatków, jak np. pasta z groszku, plastry bakłażanów z pastą miso czy kiszone selery.

„Leon. Fast vegetarian” to książka dostępna w języku angielskim, jednak napisana przystępnym i prostym językiem, jest więc łatwa do zrozumienia. Co więcej, każdy przepis zilustrowany jest pięknym, naturalnym zdjęciem, dzięki czemu jeszcze łatwiej jest odczytać podane przepisy.