Warto wiedzieć, że naukowcy badający odporność w Polskiej Akademii Nauk wpisali przejście na dietę roślinną do zaleceń wspomagających walkę z koronawirusem. Ponadto kuchnia roślinna wypełniona jest produktami, które mogą wydawać egzotyczne. Stąd takie składniki jak tempeh, seitan, yuba czy natto mogą początkowo onieśmielać. Smak wielu z nich zależy od odpowiedniego doprawienia i przygotowania. Te produkty są bogatym źródłem białka, które potrafi nasycić na długi czas. Oto trzy nowe sposoby na roślinne zamienniki mięsa.

Banan jak wieprzowina

Pierwsza metoda może być zaskakująca dla wielu osób. Wegańską ciekawostką jest „mięso” wytwarzane z bananów. Dokładnie chodzi o skórkę z tego popularnego owocu. Może was zaskoczyć fakt, że skórka z banana jest jadalna. Aby była smaczna, musi być poddana długim przygotowaniom. Najczęściej skórka z banana służy jako wegańska wersja szarpanej wołowiny – pulled pork. Aby zrobić taki „mięsny” eksperyment należy wybrać żółte banany, które mają zwartą strukturę. Skórkę z banana należy wyczyścić z białego środka. Następnie należy porwać za pomocą widelca na włókna albo cienko pokroić ostrym nożem. Tak przygotowany owoc trzeba przyprawić np.: wędzoną papryką i sosem sojowym, a potem smażyć na gorącej patelni z rozgrzaną oliwą. Równie zaskakujące jest pokrojenie banana na cienkie plastry, zamarynowanie w syropie klonowym, a następnie upieczenie. Wtedy powstaje apetyczny zamiennik chipsów z bekonu.

Bekon z marchewki

Skoro o bekonie mowa. Hitem Internetu stał się przepis na bekon z marchewki. Po raz pierwszy bekon z marchewki pojawił się na profilu Instagramowym Tabithy Brown – pasjonatki wegańskiej kuchni. Przepis powstał w czasie ogólnoświatowej izolacji jako sposób na kreatywne spędzenie czasu. Aby go zrobić, wystarczy marchewkę pokroić na cienkie plastry. Można to zrobić za pomocą obieraczki do warzyw, mandoliny, albo specjalnej temperówki do warzyw. Następnie warzywa moczone są w marynacie przygotowanej z syropu klonowego, granulowanego czosnku, sproszkowanej cebuli i wędzonej słodkiej papryki. W oryginale autorka przepisu dodawała Liquid Smoke, czyli aromat dymu wędzarniczego w płynie. Po kilku minutach marchewki umieszcza się w piekarniku rozgrzanym do 170°C lub są smażone we frytkownicy. Bekon z marchewki pieczony jest przez 5 minut.

Zobacz także:  Co jak nie mięso? Najlepsze wegańskie zamienniki!

Wodorosty jak ryba

Trzecim intrygującym składnikiem jest akami, czyli roślinna alternatywa dla ryby. W szczególności dla tuńczyka. Wiele osób rezygnuje z jedzenia ryb, choćby z powodu rtęci kumulowanej w morzach i oceanach. A także gwałtownie zmniejszającej się liczby ryb na świecie. Alternatywa dla tuńczyka została zrobiona z roślin strączkowych, a dodatek wodorostów ma dać charakterystyczny morski smak. Sięgając po roślinnego „tuńczyka”, z pewnością zadbamy o losy naszej planety.