Przygotowanie młodej kapusty jest proste. Jednak, żeby wydobyć z niej pełnię smaku, warto poznać kilka sekretów. Przede wszystkim nie należy się spieszyć. Uważność zdecydowanie poprawia smak gotowanej kapusty – już od momentu wyboru produktu, na etapie mycia, szatkowania, aż po gotowanie i dodawanie przypraw. Smak młodej kapusty poprawia też jeden banalny składnik.

Jak się przyrządza młodą kapustę?

Zanim wrzucimy kapustę do garnka, musimy ją umyć i poszatkować. Odrywamy zewnętrzne liście, odsłaniając ładne i zielone w środku. Dokładnie myjemy główkę kapusty pod zimną bieżącą wodą – ciepła woda może sprawić, że kapusta zrobi się gorzka. Następnie kroimy główkę na pół i wycinamy głąb, pozostawiając do gotowania miękkie liście. Szatkujemy je na drobne kawałki i wkładamy do garnka.

Młodą kapustę gotujemy w niewielkiej ilości wody. Kiedy jest już miękka dodajemy zioła, mięsne dodatki i przyprawy: sól, pieprz i ocet lub sok z cytryny. Niewielka ilość kwaśnego dodatku sprawia, że kapusta jest smaczniejsza. A ryzyko tego, że wyjdzie mdła i gorzka, spada do zera.

Co dodaje się do młodej kapusty?

Młoda kapusta nie potrzebuje dużej ilości dodatków. Ma cudowny jasnozielony kolor i delikatny smak, który doskonale podkręca świeży koperek lub natka pietruszki. Najpopularniejsze przepisy na młodą kapustę bazują na tradycyjnych recepturach. Na pewno warto przygotować:

  • młodą kapustę z koperkiem – świeżo posiekany koperek, sól, pieprz, odrobina octu jabłkowego i masła. To wystarczy, żeby uzyskać aromatyczną potrawę, doskonałą do purée ziemniaczanego lub klasycznych schabowych,
  • młodą kapustę z kiełbasą – to wariant dla osób, które lubią mięsne dodatki w środku. Kiełbasę kroimy w kostkę lub plasterki i podsmażamy z cebulką na osobnej patelni, a następnie mieszamy z kapustą w jednym garnku,
  • młodą kapustę z boczkiem – do młodych i jeszcze zielonych liści świetnie pasuje zarówno smażony boczek pokrojony w kostkę, jak i chrupiące chipsy z bekonu,
  • młodą kapustę z pomidorami – do potrawy możemy dodać także domowy przecier pomidorowy, który zmieni jej kolor na bardziej pomarańczowy i doda przyjemnej słodyczy.

Jakie przyprawy do młodej kapusty?

Wybierając zioła do młodej kapusty gotowanej, warto postawić na takie, które nie zdominują jej smaku. Bezpiecznym wyborem są: koperek, tymianek, bazylia, rozmaryn lub oregano. Przyprawy dodajemy stopniowo. Mieszamy, żeby całość przeszła smakiem i próbujemy - w razie potrzeby doprawiamy do smaku.

Do młodej kapusty warto dodać kminek, kolendrę lub kardamon, które dodatkowo ułatwią trawienie.

Czym zagęścić młodą kapustę?

Popularnym dodatkiem do gotowanej kapusty jest zasmażka. Przygotowujemy ją osobno na patelni z dwóch prostych składników. Następnie dodajemy do garnka z kapustą i mieszamy do uzyskania pysznej i gęstej konsystencji.

Kapustę możemy także zagęścić także w inny sposób:

  • śmietaną (18%) – mieszamy ją z zimną wodą w osobnym naczyniu, następnie z wywarem z kapusty i dopiero w takiej formie dodajemy do młodej kapusty w garnku,
  • mąką – rozmieszaną w zimnej wodzie – jest mniej kaloryczna niż tradycyjna zasmażka na maśle,
  • warzywnymi dodatkami – np. smażoną cebulą i marchewką.

Młoda gotowana kapusta jest smaczna i pożywna także w wersji z grzybami leśnymi, pieczarkami lub strączkami – fasolą, cieciorką lub soczewicą.

Co do młodej kapusty na obiad?

Do młodej kapusty najczęściej podajemy delikatne potrawy mięsne, takie jak:

  • pulpety drobiowe – subtelne w smaku i lekkostrawne mięsne kuleczki z mielonego kurczaka lub indyka,
  • kotlety mielone – najlepsze są tradycyjne – z mięsa wieprzowego wyrobionego z bułką namoczoną w mleku,
  • kotlety schabowe – smażone na złoto, miękkie i soczyste w środku,
  • devolay z piersi kurczaka – z masłem w środku i chrupiącą panierką na zewnątrz.

Młoda kapusta gotowana z powodzeniem może odegrać pierwsze skrzypce w daniach wegetariańskich. Świetnie komponuje się z boczniakami w panierce, pulpetami z kaszy jaglanej lub placuszkami z cukinii.

Co można zrobić z młodej kapusty?

Poniżej propozycje innych potraw, które warto zrobić w sezonie na młodą kapustę:

  • kapuśniak z młodej kapusty – lekka warzywna zupa z kapustą, marchewką i ziemniakami,
  • gołąbki z młodej kapusty – z tradycyjnym farszem z mielonego mięsa i ryżu, polane doskonałym pomidorowym sosem,
  • parzybroda – to tradycyjna potrawa kuchni wielkopolskiej i podkarpackiej. Podawana jest z ziemniakami i wędzonym boczkiem, ale także w wersji bezmięsnej,
  • zupa gołąbkowa – pyszne i sycące danie jednogarnkowe z młodą kapustą, mięsem mielonym i ryżem. Idealne dla miłośników gołąbków i klasycznej pomidorówki,
  • surówka z młodej kapusty – smaczny i uniwersalny dodatek do wielu różnych potraw mięsnych i wegetariańskich.

Osoby, które lubią kulinarne eksperymenty mogą pokusić się o dodatek kapusty do tart, zapiekanek i makaronów. Ciekawym pomysłem na obiad jest spaghetti z młodą kapustą, oscypkiem i boczkiem. To danie, które łączy włoską kuchnię z tradycyjnymi smakami znanymi z naszego podwórka.