Młoda kapusta to jeden z największych wiosenno-letnich przysmaków, za którym tęsknimy potem przez cały rok. Warto więc w pełni wykorzystać jej potencjał i zajadać się nią przez cały sezon. Jeśli do tej pory smażyliście ją tylko z koperkiem, to nawet nie wiecie, jak bardzo potrafi być smaczna. Dorzućcie do garnka garstkę mniej popularnego, a równie łatwo dostępnego składnika, a będziecie zachwyceni.

Jak zrobić duszoną młodą kapustę?

Zwykle podajemy młodą kapustę z zasmażką, jednak takie danie staje się dość ciężkie i kaloryczne. Okazuje się, że nie trzeba dodawać ani grama mąki, a wystarczy długo dusić kapustkę z bulionem i przyprawami na wolnym ogniu. Tak przygotowana kapusta stanie się pyszniejsza, a do tego lżejsza niż kiedykolwiek. Nie bez znaczenia jest tu jednak kwestia czasu. Jak długo dusić młodą kapustę? Aby miała idealną konsystencję, najlepiej gotować ją na wolnym ogniu przez około 2 godzin, a wtedy będzie dosłownie rozpływała się w ustach.

Co dodać do młodej kapusty?

Młodą kapustę podaje się z koperkiem, ale jest jeszcze 1 składnik, o którym mało kto wie, a pasuje tu równie dobrze. Chodzi o garstkę suszonych śliwek, dzięki którym kapusta nabierze słodszego posmaku i fantastycznego, głębokiego aromatu. Ważne jednak, aby dodać je dopiero pod koniec gotowania, gdy kapusta będzie już dosyć miękka. Gdy dorzucimy je na początku gotowania, to niestety rozpadną się na powidła, a tego przecież nie chcemy.

Przepis na młodą kapustę duszoną ze śliwkami

Składniki:

  • 1 główka młodej kapusty
  • 2 łyżki oleju lub oliwy
  • 1 cebula
  • 2 ząbki czosnku
  • 1 pęczek koperku
  • 150 g suszonych śliwek
  • 1 l bulionu
  • około 700 ml wody
  • sól i pieprz do smaku

Przygotowanie:

1. Kapustę oczyszczamy z wierzchnich liści i drobno szatkujemy. Cebulę i czosnek obieramy i kroimy w małą kostkę.

2. W garnku z grubym dnem rozgrzewamy tłuszcz i podsmażamy na nim cebulę z czosnkiem. Kiedy się zeszklą, dorzucamy poszatkowaną kapustę i podlewamy wszystko bulionem. Przykrywamy garnek i dusimy wszystko przez około 2 godziny, regularnie mieszając i dolewając po trochu wody, aby kapusta się nie przypaliła. 

3. Kiedy kapusta będzie już miękka, dorzucamy drobno pokrojone suszone śliwki, a następnie przyprawiamy wszystko solą i pieprzem. Na sam koniec wyłączamy palnik, dorzucamy posiekany koperek i wszystko mieszamy.