Zawsze, gdy odwiedzamy rodzinę na Lubelszczyźnie, zamawiamy sobie rosół. Mój teść gotuje chyba najlepszy rosół na świecie i nigdzie nie smakuje tak, jak właśnie tam. Już od drzwi pachnie tak, że każdy kieruje swoje pierwsze kroki do kuchni. Co ciekawe, za każdym razem w rosole ląduje coś nowego. Tym razem też się nie zawiodłam.

Co dodać do rosołu?

Klasyczny rosół gotuje się na wywarze z mięsa wołowego i kury. Połączenie tych dwóch mięs gwarantuje niezwykły aromat. Do tego włoszczyzna, liść laurowy, ziele angielskie i mamy zupę na niedzielę. Warto jednak dodać kilka nieoczywistych składników, które wzbogacą rosół nie tylko smakowo, ale i wizualnie. Polecamy:

grzyby - mogą być suszone, mrożone albo świeże w sezonie. Trzeba tylko pamiętać, że dodając grzyby suszone, trzeba je wcześniej wymoczyć w wodzie, by pozbyć się goryczy. Mogłaby zdominować smak rosołu i go zepsuć.

skórka parmezanu - może się wydawać dziwnym dodatkiem, jednak Włosi nigdy nie wyrzucają końcówek po startym parmezanie. Kawałek wrzucony do zupy, czy sosu wspaniale podkręci smak.

pomidor - należy go wrzucić do gotującego się rosołu w tym samym momencie, gdy dodajecie opalaną cebulę. Pozostawiony na kilka minut, a następnie szybko wyciągnięty, podbije smak zupy.

imbir - dodany do garnka w niewielkiej ilości, fantastycznie podkręca smak i aromat zupy, a dodatkowo sprawia, że nabiera ona dodatkowych cennych właściwości.

lubczyk -  dodany na koniec gotowania, stworzy cudowny aromat i rosół nie będzie potrzebować żadnych innych wzmacniaczy smaku i zapachu.

kapusta - w tym rosole pływała aż ćwiartka kapusty. I wbrew opiniom nie zaburza smaku rosołu, jedynie podkręca ostateczny aromat.

Rosół na udkach z perliczki

Oprócz wyżej wymienionych dodatków w rosole mojego teścia znalazły się udka z perliczki. To rzadko dodawane mięso do rosołu, a szkoda. Jest to bowiem jedno z najzdrowszych mięs. Chude, lekkostrawne i znacznie delikatniejsze niż z kurczaka. Mięso z perliczki dodatkowo:

  • zawiera sporo białka,
  • ma mało kalorii, 158 kcal/100 g.,
  • jest źródłem żelaza, potasu, fosforu czy magnezu,
  • zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe.

Gotując rosół na udkach z perliczki trzeba jednak pamiętać, że potrzebują one więcej czasu by zmięknąć. Jeśli połączymy 3 mięsa czyli wołowe, z kurczaka i z perliczki, można pod koniec gotowania wyjąć 2 pierwsze, które będą już wystarczająco miękkie i zostawić perliczkę, by jeszcze chwilę pogotowała się w wywarze. Gwarantujemy, że smak zupy zachwyci każde podniebienie.

Rosół na mięsie z perliczkiredakcja

Co zrobić, żeby rosół nie był mętny?

  • Jednym z powodów mętnienia rosołu jest włożenie surowego mięsa do gorącej wody, co powoduje zbyt szybkie ścinanie białka z mięsa. Dlatego mięso wkładamy do zimnej wody.
  • Trzeba pamiętać, że rosół gotujemy minimum to 3-4 godziny na bardzo małym ogniu. Tylko w ten sposób wydobędziemy wyjątkowy smak warzyw i mięsa, a zupa pozostanie klarowna.
  • Podczas tak długiego gotowania zupa wyparowuje. Pamiętajmy aby uzupełniać ją zawsze wrzątkiem, a nie zimną wodą z kranu.
  • Aby rosół nie stracił klarowności trzeba po ugotowaniu od razu wyjąć wszystkie dodatki. Inaczej rozpadną się, a rosół będzie mętny.