Seler naciowy, jest bezsprzecznie jednym z najzdrowszych warzyw. Mamy do czynienia z bombą witaminową w każdej formie, niezależnie od tego, czy jemy świeżą łodygę, czy też taką poddaną obróbce termicznej. W związku z tym warto zapoznać się z kilkoma poradami na temat tego, co zrobić z selera naciowego. Możliwości jest mnóstwo i bez większych problemów znajdziesz dziesiątki przepisów, dzięki czemu warzywo to już nigdy nie powinno ci się znudzić.

1. Sałatka z selerem naciowym i kurczakiem

Seler naciowy sprawdza się doskonale jako składnik licznych sałatek – o tym zresztą jeszcze dziś napiszemy. Komponuje się świetnie, chociażby z kurczakiem. Choć wydaje się to prostym daniem, to przy odpowiednim przyrządzeniu i dobraniu odpowiedniej ilości konkretnych przypraw mamy do czynienia z naprawdę przepysznym, a przy tym nad wyraz pożywnym daniem. Pamiętajmy, że kurczak, jest jednym z najmniej kalorycznych i najzdrowszych rodzajów mięsa, więc wraz z selerem tworzy świetnie połączenie.

2. Sok z selera naciowego

Nie można zapomnieć o przekąskach, które możesz spożyć niemal w biegu. Co zrobić z selera naciowego, co można spożyć na przykład przed treningiem? Sok z selera jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ zapewnia ogromną porcję witamin i protein. Przygotowanie go jest proste, ponieważ seler i kilka składników dobranych wedle uznania należy umieścić w malakserze lub blenderze, by po kilku chwilach cieszyć się naprawdę zdrowym dodatkiem do codziennej diety.

3. Koktajl z selera naciowego

Podobnie sprawa wygląda z koktajlem z selera, który zawiera nieco więcej składników, a który jest równie pożywny i nadaje się zarówno dla osób będących na diecie, jak i tych, które regularnie uprawiają jakiś sport, czy uczęszczają na siłownię. Przygotowanie koktajlu, to dosłownie kilka chwil, a składniki nie są przesadnie kosztowne. Wystarczy jedynie odpowiedni blender, dzięki któremu cała mieszanina będzie miała gładką konsystencję…i wspaniały aromat.

4. Surówka z selera naciowego

Co zrobić z selera naciowego, aby dobrze komponowało się na przykład z daniem głównym? Sprawdzą się tutaj wszelkiego rodzaju surówki z selera naciowego. Bez większych problemów znajdziesz kilka przepisów, dzięki którym za każdym razem może ona być nieco inna. Wszystko zależy od proporcji przypraw, innych warzyw poza selerem, czy też, chociażby zastosowaniem jogurtu lub majonezu. Tak przygotowana sałatka nada się, chociażby do klasycznych dań takich jak kotlet schabowy z ziemniakami czy pieczony kurczak lecz także do ryb i owoców morza.

5. Zupa z selera naciowego

Kiedy omawia się poszczególne receptury na zastosowanie selera naciowego, nie sposób nie wspomnieć o pożywnej zupie. Możliwości jest w tym zakresie mnóstwo. Niektórzy decydują się na przykład na ciekawą mieszankę przypominającą nieco największe rarytasy kuchni indyjskiej – mowa tutaj o solidnym doprawieniu zupy przyprawą curry. Znaleźć można jednak także inne, nieco mniej orientalne sposoby przyrządzenia zupy z selera.

Można zastosować do tego pomidory z puszki lub passatę, można również zdecydować się na zupę krem o charakterystycznej konsystencji. Zupa krem z selera naciowego ma ogromny potencjał. Smaczne będą w niej zarówno ziemniaki, jak i na przykład cebula, czy inne warzywa, lecz także dodatek mięsa. Wszystko zależy od gustów i upodobań twoich oraz osób, które zamierzasz karmić. Jeśli chodzi o smaczne potrawy z selerem naciowym, wybór jest bardzo duży.

6. Sałatka z selerem naciowym i jajkiem

Z uwagi na mnogość zastosowań selera w sałatkach, warto na chwilę jeszcze wrócić do koncepcji na pyszne dodatki do dań głównych. Choć oczywiście sałatki, można jeść również solo, bez żadnych dodatków. Odpowiednia w takiej formie będzie, chociażby sałatka z selerem i jajkiem, które świetnie się uzupełniają. Najlepszym połączeniem są te dwa składniki oraz szynka, natka pietruszki, ser żółty w drobnych kawałkach oraz szynka. Do tego majonez, sól oraz pieprz. Taka szybka i prosta mieszanka posmakuje każdemu!

7. Sałatka z selera naciowego z żurawiną

Bardzo podobna receptura dotyczy sałatki z selera naciowego z żurawiną, warto jednak zauważyć, że jest to nieco mniej kaloryczne i trochę zdrowsze danie. Oczywiście majonez gwarantuje, że nie mamy do czynienia z czymś maksymalnie zdrowym i pożywnym, ale nadal nie można mówić o przeszkodzie w odchudzaniu. Seler, szynka, kukurydza, żurawina, sól, pieprz i majonez – tak zwykle wygląda lista składników na sałatkę z selerem i żurawiną, która sprawdzi się zarówno przy okazji świąt, jak i na co dzień. Pożywne śniadanie, czy kolacja w tej formie, to istne „niebo w gębie”, a plusem jest to, że sałatka jest pożywna i sycąca.

8. Sałatka z selera naciowego z ananasem

Dla fanów nieco bardziej egzotycznych doznań przygotowaliśmy kolejną propozycję, a więc sałatkę do złudzenia przypominającą dwie poprzednie, jednak zamiast kurczaka, czy żurawiny dodaje się do niej pokrojonego w drobną kostkę ananasa. Reszta jest bardzo podobna do poprzednich przepisów – również jest majonez i seler, a według niektórych przepisów również jajko. Miłośnicy słodkich akcentów w tego rodzaju daniach będą zadowoleni. Jeśli nie jesteście fanami ananasa, możecie zastąpić go innym owocem na przykład jabłkiem lub pomarańczą.

9. Makaron z selerem naciowym

Seler oraz makaron, to połączenie bez wątpienia uniwersalne, które można potraktować na wiele sposobów. Nic dziwnego, że bez problemu znajdziesz dziesiątki różnorodnych przepisów na danie złożone z tych składników – potencjał jest tutaj niezmierzony. Co zrobić z selera naciowego i makaronu?

  • Możemy podejść do tematu w sposób tradycyjny i oprzeć recepturę makaronu z selerem na pomidorach, na przykład w formie passaty.
  • Warto dodać do tego dania również pieczarki, które będą świetnie zgrywać się z resztą. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby nieco popuścić lejce kreatywności i zdecydować się na przykład na makaron z awokado, pesto i selerem naciowym. Przygotowane z tych składników danie, jest niebywale aromatyczne i ma charakterystyczny smak, którego nie sposób pomylić z niczym innym. Seler jest świetnym uzupełnieniem całości.
  • Nieco prostsze dania, które będą nadawać się, chociażby na kolację, to na przykład makaron z dużą ilością selera naciowego oraz szynki. Tanie, bardzo przystępne w przygotowaniu i błyskawiczne, aby zaspokoić wieczorny lub poranny głód. Polecamy tę formę, bo nie zawsze trzeba silić się na przesadną finezję i polot.

10. Kurczak z selerem naciowym

Wydaje się to daniem banalnym. Jest proste w przygotowaniu, lecz gwarantuje ogromne pole do popisu przy doborze składników. Tak naprawdę kurczak i seler naciowy są fundamentem, na którym można eksperymentować z licznymi składnikami i na przykład opróżnić lodówkę z warzyw, sosów czy serów. Doskonale do tego dania są pomidory, ale przede wszystkim papryka. Kurczak może być zarówno pokrojony w kostkę, jak i w formie kotleta z piersi z kurczaka. Tutaj również jest pełna dowolność, która zależy wyłącznie od twoich potrzeb, oczekiwań i upodobań. Całość może przybrać różnorodne formy w zależności od przepisu, na który się zdecydujesz.

11. Kaszotto z selerem naciowym

Jeśli chodzi o gorące dania z selerem naciowym, warto też zwrócić uwagę na kaszotto. To raczej rzadko używane słowo, które jednak skrywa ogromny potencjał. Do przygotowania kaszotto z selerem naciowym, można użyć kilku rodzajów kasz. Poleca się na przykład kaszę bulgur, pęczak lub kaszę jęczmienną. Możemy przygotować kawałki kurczaka, lecz także zdecydować się na wersję wegetariańską i postawić na kilka rodzajów warzyw. W kaszotto, seler świetnie komponuje się, chociażby z burakiem i jarmużem, lecz także z cukinią i szczypiorkiem. Przygotowanie takiego dania, jest bardzo proste i tanie, a wrażenia smakowe mogą być naprawdę przyzwoite, szczególnie jeśli zdecydujesz się na konkretną mieszankę dobrze dobranych przypraw.

12. Zapiekanka z selerem naciowym

Zapiekanka, jest kolejnym daniem, które pozwala na opróżnienie lodówki ze składników, których termin przydatności dobiega końca. Z racji samej formy, lecz także uniwersalności selera, możesz zdecydować się na kilkanaście rozwiązań. Polecana jest na przykład klasyczna zapiekanka makaronowa z domieszką selera, ale świetnym pomysłem, jest także taka oparta na ziemniakach, która wywodzi się z kuchni francuskiej. Pamiętaj o solidnej dawce warzyw oraz przypraw. Możesz też zrobić zapiekankę z beszamelem.