Buraki gotowane to produkt bardzo uniwersalny. Nadadzą się do przygotowania czerwonego barszczu, sałatki, carpaccio z buraka czy jako dodatek, na przykład do burgerów.

Jak gotować buraki? – burak burakowi nierówny

Gotowanie buraków warto zacząć od wyboru odpowiednich warzyw. Najpyszniejsze są młode buraczki, które pojawiają się na straganach i sklepach wczesną wiosną. Mają niewielkie rozmiary i zwykle kupimy je razem z liśćmi. Kupując buraki, warto właśnie na liście zwrócić szczególną uwagę. Powinny mieć jednolity zielony kolor i być jędrne. Unikajmy buraków, których liście zaczęły się psuć.

Wbrew pozorom duże buraki wcale nie będą bardzo smaczne. Zwykle są włókniste i trzeba bardzo długo je gotować, żeby zmiękły. A nawet i wtedy ich smak może pozostawiać nieco do życzenia. Lepiej wybierać buraki małe i średnie. Ważne, żeby miały jednolitą, gładką skórkę. Pomarszczone czy przebarwione buraki mogą być nieświeże. Dobre buraki powinny też być twarde.

Jak gotować buraki?

Buraki są bogate w przeciwutleniacze i witaminy, takie jak witamina C, A czy K. Zawierają kwas foliowy i sporą ilość błonnika. Biorąc pod uwagę w jak wielu potrawach się sprawdzają, powinny na stałe zagościć w naszych kuchniach. Jak gotować buraki, by były smaczne?

Przede wszystkim buraki najlepiej gotować w skórce. Dzięki temu unikniemy wysiłku, jaki wiąże się z obieraniem surowych, twardych buraków. Jako że będziemy gotować je w skórce, musimy buraki bardzo dobrze umyć i wyszorować, najlepiej przy użyciu szczoteczki. Po umyciu umieszczamy buraki w szerokim garnku i zalewamy wodą. Ważne, żeby żaden burak nie wystawał ponad powierzchnię wody. Wody nie solimy, buraki doprawimy po ugotowaniu. Gotujemy na średnim ogniu.

Ile gotować buraki?

Małe i średnie buraki będą potrzebować około 30-40 minut gotowania. Z kolei większe mogą gotować się nawet 1,5 godziny. Proces gotowania buraków można jednak przyspieszyć. Jak szybko ugotować buraki czerwone? Na przykład gotując je w szybkowarze. Jak długo gotować buraki w szybkowarze? Buraki średniej wielkości będą gotowe już po około 25 minutach.

Zdrową alternatywą dla gotowania buraków w wodzie jest także gotowanie ich na parze. Dzięki temu sposobowi zachowają wszystkie wartości odżywcze. Jak długo gotować buraki na parze? W całości będą gotować się dość długo, dlatego radzimy pokroić je w plasterki lub większe kawałki. Tak przygotowane gotujemy na parze ok. pół godziny.

Jak gotować buraki, żeby nie straciły koloru?

Jest na to co najmniej kilka sposobów. Przede wszystkim, jak już wspomnieliśmy, buraki gotujemy w skórce. Zalewamy je zimną wodą, a od momentu zagotowania lekko zmniejszamy ogień.

Poza tym, do wody, w której gotują się buraki można dodać niewielką ilość kwasku cytrynowego, soku z cytryny czy octu, które pozwolą zachować kolor warzyw. Sprawdzając miękkość buraków, lepiej nie nakłuwać ich widelcem, ponieważ sok może wypłynąć, a buraki stracić kolor.

Jak upiec buraki?

Alternatywą dla gotowania buraków jest ich upieczenie. Dzięki pieczeniu warzywa są bardziej soczyste i zyskują wyjątkowy aromat. Jak upiec buraki?

Buraki myjemy, osuszamy i zawijamy każdego w folię aluminiową. Umieszczamy w piekarniku nagrzanym do 180 st. C. Pieczemy przynajmniej przez godzinę. Buraki są warzywami, które pieką się dość długo. Możemy więc piec je przy okazji na przykład pieczenia ciasta, pasztetu czy zapiekanki. Upieczone, jeśli nie chcemy wykorzystać ich od razu, można zamrozić.

Po ugotowaniu czy upieczeniu buraki można obrać. Warto jednak pamiętać, że ich sok to silny barwnik. Zawsze więc obierajmy buraki w rękawiczkach. Pomoże nam to uniknąć późniejszego szorowania dłoni.