Suszone grzyby - przepisy

75 przepisów

Domowe grzyby suszone

Suszone grzyby roztaczają niepowtarzalny aromat, który przywodzi na myśl Święta Bożego Narodzenia. Nic dziwnego, stanowią przecież obowiązkowy składnik wielu potraw, goszczących na wigilijnym stole. Ten specjał może jednak uatrakcyjniać rodzinne obiady przez cały rok, bo grzyby suszone, o ile proces ich konserwacji został wykonany prawidłowo, mogą być przechowywane nawet przez 3 lata.

Do suszenia nadają się wyłącznie grzyby świeże, które nie wykazują oznak zepsucia i które nie są robaczywe. Aby skutecznie pozbyć się naturalnie nagromadzonej w nich wody, grzybów nie można moczyć przed rozpoczęciem suszenia. Do usunięcia pozostałości ściółki leśnej wystarczy niewielki nóż lub miękka szczoteczka. Po dokładnym oczyszczeniu, należy pokroić je na drobne lub nieco większe kawałki

Jak suszyć grzyby?

Grzyby leśne suszone można przygotować przy użyciu kilku metod. Najbardziej tradycyjna technika przewiduje nawleczenie grzybów na nitkę. Następnie, wystarczy zawiesić je nad źródłem ciepła, np. nad kuchenką gazową. Alternatywnie, grzyby można suszyć na grzejniku lub kaloryferze. Na powierzchni grzewczej wystarczy rozłożyć pergamin, w którym wcześniej należy zrobić małe dziurki (ułatwi to przepływ powietrza).

Po równomiernym rozłożeniu grzybów, przykrywamy je drugim kawałkiem pergaminu. Uwaga - maksymalna temperatura kaloryfera nie powinna przekraczać 50 stopni Celsjusza. Jeżeli pogoda dopisuje, grzyby można wysuszyć na słońcu. Wystarczy ułożyć je na blasze lub nawlec na nitkę i wystawić w mocno nasłonecznionym i przewiewnym miejscu. Warto pamiętać, że przedstawione techniki wymagają regularnego obracania grzybów (2-3 razy dziennie). Przygotowane kawałki nie powinny się ze sobą stykać.

Jak szybko wysuszyć grzyby?

Każda z powyższych metod jest dość czasochłonna (2 dni to minimum). Jeżeli zależy nam na czasie, w roli suszarki do grzybów bardzo dobrze sprawdzi się piekarnik. Wystarczy rozgrzać go do temp. 50 stopni Celsjusza. Grzyby układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, zostawiamy uchylone drzwiczki (na szerokość kciuka). Suszenie potrwa kilka godzin.

Najwygodniejszym i najskuteczniejszym urządzeniem do suszenia grzybów jest specjalna suszarka do żywności. Pokrojone grzyby wystarczy ułożyć na sitkach, zamknąć komorę i włączyć nawiew gorącego powietrza. Co 2 godziny, warto obrócić grzyby. Suszenie, w zależności od ustawionej mocy, nie potrwa dłużej niż 5-6 godz. 

Suszone grzyby: jak je przygotować?

Suszone grzyby są zbyt twarde do jedzenia, więc przed przygotowaniem potrawy, trzeba je namoczyć. Niektóre przepisy wskazują, że najlepszą metodą jest opłukanie grzybów wrzątkiem i krótkie namaczanie, również w gorącej wodzie. To błąd - wrzątek sprawi, że grzyby stwardnieją. Płuczemy je w zimnej wodzie, a następnie - moczymy przez minimum 2-3 godziny, także wykorzystując do tego zimną wodę. Alternatywnie, grzyby można namaczać w mleku (czas jest taki sam, jak w przypadku moczenia w wodzie). Najlepiej nadają się do tego suszone borowiki.

Po namoczeniu, grzyby należy ugotować. Można do tego wykorzystać wodę, która została użyta we wcześniejszej fazie przygotowania. Jak przygotować grzyby suszone? Zależnie od ich wielkości, gotowanie powinno trwać ok. 60-90 min. Do wody warto dodać sól i ulubione przyprawy - pieprz, ziele angielskie, gałkę muszkatołową, liście laurowe. Należy pamiętać, że w trakcie gotowania konieczne jest zdejmowanie piany z wody.

Suszone grzyby - potrawy

Suszone grzyby można wykorzystać w kuchni na wiele sposobów. Można z nich przygotować wyśmienitą zupę grzybową, kapustę lub bigos z grzybami, uszka i pierogi z grzybami. To tradycyjny repertuar wigilijnych potraw, ale grzyby suszone smakują nie tylko w okresie świątecznym. Z suszonych grzybów przygotujesz także aromatyczny sos, krokiety, zapiekanki lub łazanki z kapustą i grzybami. Możesz dodać je do wielu zup - wyśmienicie smakuje choćby barszcz czerwony z dodatkiem suszonych grzybów lub zalewajka z grzybami.

Polecane przepisy