Mleko skondensowane - przepisy i zastosowanie

Jak zrobić mleko zagęszczone?

Co to jest mleko skondensowane? Jest to produkt mleczarski, powstający na skutek procesu odparowania wody z mleka pełnego, co dzieje się pod zmniejszonym ciśnieniem i w temperaturze około 55-60 stopni Celsjusza. Takie mleko zyskuje na gęstości. Jest oczyszczane, oziębiane, następnie normalizuje się w nim zawartość tłuszczu, a kolejny etap to ogrzewanie, by pozbyć się z niego wszelkich drobnoustrojów. Dopiero wówczas przystępuje się do procesu zagęszczania. Choć wydaje się to skomplikowane, można samodzielnie przygotować domowe mleko skondensowane. Cały proces nie jest wcale szczególnie trudny. Do przygotowania mleka zagęszczonego można użyć płynnego mleka, albo też mleka w proszku. Do wyboru szykujących ten produkt spożywczy pozostaje także ostateczny smak mleka - czy będzie to mleko niesłodzone, czy też mleko skondensowane słodzone.

Co zrobić z mleka skondensowanego?

Mleko skondensowane jest bardzo użyteczne. Można przy jego pomocy przygotować wiele pysznych dań - i to nie tylko słodkich deserów, chociaż najbardziej nadaje się właśnie do tego i jest też najczęściej w tym celu wykorzystywane. Może być po prostu dodawane do kawy, albo służyć do sporządzania koktajli. Kawa mrożona z lodami i bitą śmietaną będzie smakować jeszcze lepiej, jeśli zostanie do niej dodane mleko skondensowane. Dzięki niemu można również naszykować na przykład czarne lody.

Co ciekawe, mleko skondensowane może być wykorzystywane do szykowania dań mięsnych. Pyszne są na przykład klopsy w mleku skondensowanym. Produkt ten nadaje się również jako dodatek do grzybów - przy jego pomocy powstają pyszne sosy. Dużą popularnością cieszą się na przykład boczniaki w cieście, z sosem z mleka skondensowanego.

Przepisy z mlekiem skondensowanym

Skondensowane mleko to produkt, który jest dość często wykorzystywany w kuchni. Domowe krówki, ptasie mleczko, masa dodawana do ciast (na przykład do 3Bita), ciastka z mlekiem skondensowanym... Jest wiele pomysłów na potrawy i desery z użyciem tego produktu. Intensywny, słodki smak słodzonego mleka skondensowanego można zbalansować na przykład soczystymi, kwaskowatymi owocami.

Można nawet pokusić się o zaspokajające głód wypieki, które przypadną do gustu tak dzieciom, jak i dorosłym. Wspaniałym pomysłem są między innymi bułki mleczne, przygotowywane na skondensowanym mleku. Może ono zostać wykorzystane jako dodatek do zwykłego mleka, w trakcie szykowania samego ciasta, albo też stanowić wypełnienie takich bułeczek - to nadzienie, które sprawi, że będą jeszcze smaczniejsze!

Czym zastąpić mleko skondensowane?

Mleko skondensowane posiada charakterystyczny smak, który wiele osób po prostu uwielbia. W dodatku nie jest trudne w samodzielnym przygotowaniu, w związku z czym można je zawsze wykonać w swoim domu, gdy potrzebujemy go jako składnika jakiegoś dania. Czy jest jednak sposób by jakoś je zastąpić, jeśli okoliczności nas do tego zmuszą?

W przypadku koktajli i jako dodatek do kawy, mleko skondensowane można zastąpić zwykłym mlekiem. Warto wówczas wybrać to wysokotłuszczowe. Jeśli jednak chodzi o zastąpienie takiego mleka w przypisach deserowych, nie jest to raczej możliwe. Gdy nie mamy szansy na zakupienie takiego produktu, mleko skondensowane trzeba przygotować samodzielnie. Musi to być bowiem mleko zagęszczone. Na szczęście wystarczy trochę zwykłego mleka, masła i cukru, żeby przygotować je samemu we własnej kuchni. Nie zajmuje to wiele czasu, a mamy wpływ zarówno na kolor, jak i konsystencję produktu - im dłuższy czas gotowania, tym mocniejszy kolor i tym gęstsze będzie mleko. Po ostygnięciu jeszcze dodatkowo gęstnieje. Jest to także rozwiązanie o wiele tańsze - za cenę składników zyskujemy o wiele więcej domowego mleka skondensowanego.

Polecane przepisy