Boczek wędzony - przepisy na dania

Domowy boczek wędzony - jak przygotować?

Boczek wędzony to produkt, które jest do nabycia w każdym sklepie mięsnym, warto jednak zastanowić się nad przyrządzeniem go samodzielnie. Domowy boczek wędzony można przygotować na wiele sposobów, które różnią się między sobą przede wszystkim intensywnością wędzenia, dodatkiem przypraw oraz smakiem uzyskanym w rezultacie zastosowania różnych rodzajów drewna.

Jak wędzić boczek? Wędzenie boczku nie jest czynnością skomplikowaną, jednak wymaga posiadania wędzarni. Można ją wybudować w ogrodzie, ale nawet jeśli mieszkamy w bloku a dysponujemy choćby niewielkim balkonem, możemy z powodzeniem raczyć się własnymi potrawami wędzonymi dzięki niewielkim wędzarniom balkonowym. Mają one wielkość około 50 x 40 x 30 cm, a tradycyjnie spalane drewno zastępuje paliwo żelowe podgrzewające płytę z rozłożonymi na niej zrębkami drewna przeznaczonymi do wędzenia.

Jak parzyć boczek? Parzenie boczku po wędzeniu nie jest konieczne, jednak jeśli je pominiemy, produktem, który otrzymamy będzie nadal surowy boczek, tylko uwędzony. Taki wymaga dalszej obróbki cieplnej. Jeśli natomiast mięso zaparzymy, otrzymamy boczek, który można oczywiście poddać pieczeniu czy gotowaniu, jednak można go również spożyć bezpośrednio.

Boczek wędzony – przepis podstawowy. Mimo że przepisów kulinarnych na wędzony boczek jest mnóstwo, podstawowe czynności, które należy wykonać, żeby uzyskać ten produkt są jednakowe. Surowy boczek zawsze myjemy, ewentualnie dzielimy na części, jeśli jest zbyt duży. Do garnka wlewamy wodę, dodajemy sól peklową, przyprawy (najczęściej ziele angielskie, czosnek, pieprz, owoce jałowca i pokruszone liście laurowe), a następnie całość mieszamy, Wkładamy do zalewy boczek i odkładamy garnek w zimne miejsce (najlepiej do lodówki) na czas podany w przepisie. Czas ten to przynajmniej 24 godziny, często około 2-3 dób, a nawet 5 dni. Po upływie określonej ilości godzin boczek wyjmujemy z zalewy i osuszamy. Kolejno wędzimy tak długo, jak podaje przepis i instrukcja obsługi wędzarni, jeśli jest to urządzenie gotowe. Temperatura wędzenia to zwykle 60-70 stopni Celsjusza, a czas liczy się w godzinach i zależny jest znowu od przepisu i urządzenia. Po uwędzeniu boczek należy zaparzyć w temperaturze i przez okres czasu określony w przepisie. Różne źródła podają temperatury od 80 do 100 stopni Celsjusza i okres od kilkunastu minut dwóch, trzech godzin. Dobrą metodą jest parzenie boczku przez czas odpowiadający ilości kilogramów produktu, co oznacza, że jeśli mamy pół kilo boczku, parzymy go przez pół godziny, a jeśli 2 kg mięsa – przez 2 godziny.

Boczek wędzony na zimno

Boczek wędzony parzony spożywać można na zimno, w formie dodatku do kanapek, albo przekąski. Warto wiedzieć, że zarówno jeden, jak i drugi sposób jest zwyczajem typowo słowiańskim. Tradycyjny polski czy rosyjski boczek z wyraźnym przerostem tłuszczu różni się od anglosaskich, okrojonych z białej warstwy, dużo chudszych, peklowanych pasków używanych do jajecznicy czy innych dań typowo śniadaniowych.

Boczek wędzony pieczony

Gotowanie boczku wędzonego to jeden ze sposobów jego zastosowań, szczególnie polecany przy przyrządzaniu takich zup jak grochówka, biały barszcz (żur) czy zupa ziemniaczana. Stanowi również dodatek do spaghetti carbonara i potraw pieczonych. Jest składnikiem wielu farszów do mięs przygotowanych w piekarniku, a także pasztetów czy zapiekanek. Często dodaje smaku delikatnemu drobiowi – owija się nim pałki z kurczaka czy niewielkie kiełbaski z indyka uzyskując wyrazistą i aromatyczną potrawę.

Polecane przepisy