Żurek wielkanocny z jajkiem, białą kiełbasą i ziemniakami to klasyka sama w sobie, co roku pojawia się na świątecznym stole. Jest lekko kwaśny i sycący, najlepiej smakuje przygotowany na domowym zakwasie. Charakteru dodaje mu dodatek chrzanu - świeżego, startego korzenia, ale można użyć też dobrej jakości chrzanu ze słoika. Ten przepis na żurek wielkanocny będzie idealny na świąteczną biesiadę.
iStock
(średnia 4.52 z 166 głosów)
Przygotowanie: marchewkę, pietruszkę i seler obieramy, myjemy i kroimy na mniejsze kawałki. Por myjemy. Ząbek czosnku rozgniatamy.
Bulion warzywny: marchewkę, pietruszkę, seler i por przekładamy do garnka, zalewamy zimną wodą. Doprowadzamy do wrzenia. Gotujemy pod przykryciem przez godzinę. Bulion odcedzamy. Opcjonalnie zostawiamy marchewkę, którą dodamy później do żurku.
Mięso: białą kiełbasę parzoną wystarczy pokroić w plasterki. Surową trzeba wcześniej poddać obróbce termicznej. Nakłuwamy ją i dodajemy do wywaru na 10-15 minut. Potem wyjmujemy ją i lekko przestudzoną tniemy w plastry, podobnie, jak kiełbasę podsuszaną. Surowy boczek kroimy w drobną kostkę.
Smażenie: boczek przekładamy na rozgrzaną patelnię. Podsmażamy przez około 5 minut. Dodajemy białą kiełbasę i podsuszaną, obsmażamy jeszcze przez 4 minuty.
Gotowanie żurku: odcedzony bulion przelewamy do garnka, doprowadzamy do wrzenia. Dokładamy podsmażone kiełbasy i bulion. Gotujemy przez 5 minut. Wlewamy 250 ml zakwasu na żurek. Próbujemy czy nam odpowiada taki poziom kwaśności, w razie potrzeby dolewamy więcej (łącznie około 400 ml). Dodajemy liście laurowe, ziele angielskie, ząbek czosnku, chrzan, majeranek i sól do smaku. Gdy zupa ponownie zawrze, odmierzamy ok. 5 minut.
Zabielanie: do żurku dodajemy 45 ml śmietanki. Mieszamy i wyłączamy zupę.
Podanie: żurek wielkanocny serwujemy z jajkami ugotowanymi na twardo i z ziemniakami lub zamiast nich z kromką świeżego chleba. Opcjonalnie możemy posypać go posiekaną natką pietruszki.
Porady
- Bulion na żurek wielkanocny można również ugotować na żeberkach. Zalewamy je zimną wodą, dodajemy warzywa i gotujemy przez godzinę. Możemy użyć do tego celu różnych rodzajów mięsa, np. wołowego i drobiowego.
- Przygotowanie można rozłożyć na 2 dni. Bulion bez problemu można ugotować dzień wcześniej.
- Na polskich stołach najczęściej gości żurek na zakwasie. To właśnie jemy zupa zawdzięcza charakterystyczny kwaśny smak. Polecamy go przygotować samodzielnie, w ten sposób możemy zrobić go zgodnie z własnymi upodobaniami. Zakwas na żurek nastawiamy 5-7 dni wcześniej.
- Żurek wielkanocny jest kwaśny i dość tłusty, a przez to ciężkostrawny, może podrażnić delikatny żołądek. Poradzimy sobie z tym, sięgając po ziołowe napary np. z mięty, melisy i rumianku. A spośród przypraw warto sięgnąć po korzeń imbiru. Warto też dosypać do zupy więcej majeranku.
- Jeśli lubimy bardzo wyraziste smaki, to oprócz chrzanu, można dodać do żurku łyżeczkę musztardy, np. sarepskiej.
Żurek wielkanocny to nie to samo, co barszcz biały. Te dwie zupy często są mylone, a ich nazwy stosuje się wymiennie. Nic dziwnego, są podobne zarówno w smaku, jak i sposobie podania:
Jedna i druga powstaje na zakwasie, jednak zakwas na żurek przygotowujemy z mąki żytniej, a na barszcz biały z mąki pszennej.
Jedną z bardziej efektownych wersji jest żurek w chlebie. Można spotkać się z opiniami, że to potrawa typowo staropolska, powszechnie jedzona w dawnych czasach. Jednak w XVII i XVIII wieku rzadko kiedy na stole pojawiało się mięso, gościło głównie na stołach najbogatszych. Poza tym podanie żurku w chlebie oznaczałoby zmarnowanie całego bochenka, co ówczesnym nie mieściło się w głowach. Chleb był zbyt cenny, by tracić go na podanie zupy.
Żurek wielkanocny najczęściej podaje się:
Przyjęło się uważać, że żurek wielkanocny pojawia się na stole podczas śniadania wielkanocnego. I rzeczywiście właśnie tak zazwyczaj go podajemy. Nie wszystkim jednak będzie to pasować, w końcu żurek - choć kremowy i aksamitny - jest dość ciężkostrawną zupą.
Jeśli więc nie chcecie zaczynać dnia od porcji zupy z kiełbasą i jajkiem, śmiało możecie uznać żurek wielkanocny za danie obiadowe i serwować go jak zwykłą zupę. Co ważne, w takim przypadku warto rozważyć zrezygnowanie lub ograniczenie innych dań, np. pieczonego mięsa. Może się okazać, że sam żurek w zupełności zaspokoi apetyt gości.
Komentarze